• <
escort_980x120_gif_2020

Gdynia. Zbigniew "Baca" Żochowski upamiętniony

25.09.2021 18:45 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Gdynia. Zbigniew "Baca" Żochowski upamiętniony  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Tadeusz Lademann

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w sobotę 25 września w odsłonięciu tablicy Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, zasłużonego trójmiejskiego harcmistrza, żeglarza i nauczyciela żeglarstwa.

W samo południe w sobotę 25 września w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni – usytuowanej na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego – odsłonięta została kolejna tablica zasłużonego człowieka morza. W ten sposób uhonorowany został Zbigniew „Baca” Żochowski, który w historii zapisał się nie jako wybitny regatowiec czy śmiały podróżnik, ale jako niestrudzony wychowawca wielu pokoleń żeglarzy.

Urodzony w 1927 roku Zbigniew Żochowski dorastał w Pucku, a II wojnę światową spędził w stolicy, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie zamieszkał w Trójmieście, gdzie zaangażował się w działalność w Związku Harcerstwa Polskiego i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na początku lat 50. stworzył 2 Drużynę Harcerską „Watra” o profilu żeglarskim. Żochowski przez 30 lat niestrudzenie organizował obozy i rejsy oraz prowadził zajęcia z żeglarstwa. Był też członkiem Harcerskiego Yacht Klubu Wodnik, Jacht Klubu Morskiego Gryf i Yacht Klubu Polski Gdynia. Działał również m.in. w Komisji Młodzieży w Gdańskim Okręgowym Związku Żeglarskim (obecnym Pomorskim Związku Żeglarskim). Przydomek „Baca” otrzymał zaś przez miłość do taternictwa, która była jego drugą wielką pasją.

– Zbyszek Żochowski był przede wszystkim pedagogiem, człowiekiem z niezwykłą charyzmą i bogatymi doświadczeniami życiowymi, który postanowił zająć się młodzieżą – wspomina Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, członek zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego oraz wychowanek „Bacy”. – „Baca” odcisnął na nich wszystkich bardzo mocny rys. Był bardzo wszechstronny, a wiele dziedzin, którymi się zajmował – filmowanie, fotografia, chodzenie po górach, taternictwo i żeglarstwo – były narzędziami w jego pracy pedagogicznej.

W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób – wychowankowie Zbigniewa Żochowskiego, przedstawiciele klubów i organizacji żeglarskich, samorządowcy i mieszkańcy Gdyni. Byli wśród nich m.in. senator RP Sławomir Rybicki, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

– Wspominamy żeglarza i taternika, a ja nauczyciela – mówi Joanna Zielińska. – Kiedy rozpoczynałam pracę w Szkole Podstawowej nr 10 na Chylonii, pracował tam Zbyszek Żochowski. Wspólne tematy do rozmowy w pokoju nauczycielskim znalazły się zawsze – góry, żagle, morze. Pamiętam go przede wszystkim jako nauczyciela, który lubił uczniów i nawiązywał z nimi bardzo dobry kontakt.

Tablicę harcmistrza odsłonili Joanna Zielińska, Bogusław Witkowski, Krzysztof Czopek i Leopold Naskręt. Tablicę poświęcił zaś o. Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. O odpowiednią oprawę uroczystości zadbał zaś Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

– Cieszę się, że mogliśmy oddać hołd osobie, której nie ma na pierwszych stronach encyklopedii żeglarskich, ale zajmuje w niej na pewno bardzo ważną stronicę – podsumowuje Bogusław Witkowski.

Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a medialny portal Żeglarski.info.


Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Miasta Gdyni i Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy i Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Henryka Jaskuły, Andrzeja Rościszewskiego i Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego.

Jędrzej Szerle


Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.