• <
urząd_morski_gdynia_2021

Kwestia migracji tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Włoch w Palermo

pc/MSZ

23.10.2017 16:09 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Kwestia migracji tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Włoch w Palermo
Kwestia migracji tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Włoch w Palermo - GospodarkaMorska.pl

- Jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą obecność w różnych inicjatywach śródziemnomorskich, również w wymiarze wojskowym czy dotyczącym straży granicznej – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu ze swoim włoskim odpowiednikiem Angelino Alfano, z którym rozmawiał na marginesie Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo poświęconej kwestiom migracji.

Ministrowie rozmawiali na temat współpracy bilateralnej, omówili także kwestie z aktualnej agendy europejskiej, w tym dotyczące przyszłości UE oraz polityki migracyjnej i możliwości współpracy w obszarze zewnętrznych aspektów tej polityki. Strona polska przedstawiła swoje propozycje i inicjatywy mające na celu wzmocnienie zaangażowania Warszawy w bezpieczeństwo w obszarze morza Śródziemnego, m.in. poprzez planowane znaczące zwiększenie udziału w unijnej operacji morskiej EUNAVFORMED SOPHIA. Poinformowała również o decyzji przekazania kolejnego wkładu finansowego do Funduszu Powierniczego UE na rzecz Afryki w wysokości 30 milionów złotych (tym samym całościowe wsparcie finansowe Polski do EUTF wyniesie ponad 8 milionów euro).

- Rozmawialiśmy o kwestiach, które są najistotniejsze dla naszych krajów, takich jak bezpieczeństwo. Dla nas to wyzwania na flance wschodniej NATO i Unii Europejskiej. Dla Włoch to oczywiście wyzwania na flance południowej – powiedział minister Witold Waszczykowski. - Informowałem mojego partnera, iż Polska istotnie włącza się również w ten kierunek południowy. Wpłacamy w tej chwili duże sumy, np. na Europejski Fundusz Powierniczy wobec Afryki. To są wszystko pieniądze, które będą szły na programy, kierujące kwestiami migracyjnymi w Afryce Północnej, aby one jak najmniej szkodliwie wpływały na sytuację Włoch – dodał minister.

Obaj ministrowie odsłonili także tablicę upamiętniającą Karola Szymanowskiego umieszczoną na Teatro Massimo w Palermo w związku z 80. rocznicą śmierci kompozytora. - Cieszę się, że ta tablica będzie symbolizowała więzi polsko-włoskie – powiedział minister Witold Waszczykowski. Dziękując za udział w odsłonięciu tablicy ministrowi Angelino Alfano i zgromadzonym, szef polskiego MSZ zwrócił uwagę na głębokie więzi między narodami polskim i włoskim oraz bardzo dobre relacje dwustronne na poziomie państwowym.

Na marginesie Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo szef polskiej dyplomacji spotkał się także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. To kolejne z licznych spotkań polsko-ukraińskich. Omówiono bieżące problemy związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim oraz planami dot. misji ONZ w rejonie konfliktu. - Chcielibyśmy uzyskać pewien postęp w kwestiach historycznych - zaznaczył minister Witold Waszczykowski. - Chcemy jak najszybciej uruchomić naszą współpracę ekspertów od kwestii historycznych, również z IPN-ów, polskiego i ukraińskiego, aby doprowadzić do pewnego wyjaśniania, a potem uregulowania kwestii historycznych, które nas ciągle dzielą – dodał.

Podczas pobytu we Włoszech szef polskiej dyplomacji odwiedził także Rzym, gdzie wraz z minister zdrowia Włoch, Beatrice Lorenzin wziął udział w zorganizowanym przez Ambasadę RP uroczystym koncercie chopinowskim w prezydenckim Pałacu Kwirynalskim.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.