4 lipca 1982 roku podniesiono polską banderę na szkolnej fregacie Dar Młodzieży. 40 lat później odsłonięto specjalną tablicę pamiątkową na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie żaglowiec na co dzień cumuje.
Uroczystość miała miejsce 30 czerwca – zaplanowanie jej na dokładną rocznicę, czyli 4 lipca, było niemożliwe ze względu na program rejsów szkoleniowych, jakie odbywa statek. Na Nabrzeżu Pomorskim zebrali się z tej okazji oficjele i goście, pośród których byli m.in. przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, prezes Fundacji Wsparcia Edukacji Morskiej Lechosław Bar, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, wicedyrektor MMW Aleksander Gosk, oraz rzecz jasna załoga żaglowca wraz z komendantem kpt. ż.w. Rafałem Szymańskim.
O godzinie 8:00 najpierw uroczyście podniesiono banderę, a
następnie odsłonięto jubileuszową tablicę upamiętniającą cztery dekady
służby Daru Młodzieży.
Niedługo potem, o godzinie 10:00, Dar Młodzieży odbił od nabrzeża wraz ze studentami Wydziału Nawigacyjnego UMG. Przy wychodzeniu z portu minął się ze statkiem Horyzont II, również pływającym w barwach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Jednostka powracała z rejsu na Spitsbergen ze studentami Wydziału Elektrycznego.
Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie
00:01:39
Tak rozkłada się ciało w głębi oceanu (wideo)
Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski
Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było
Ogromne lodowe kule nad Bałtykiem. Skąd się wzięły?
Norwesko-polskie spotkanie przy byłym ORP Sokół. Okazja do wspomnień i rozmów o przyszłości
Blisko 60 tysięcy odwiedzających wystawę „Bałtyk. Morze zielonej energii”
Oceania wyruszyła po raz 40-ty na Spitsbergen
Pomorska Nagroda Muzealna za badania nad stratami wojennymi m.s. Piłsudski
Dni Morza z atrakcjami. Zapowiedziano pokazy i paradę morską
Dar Młodzieży na Bahamach. Żaglowiec doznał awarii systemu klimatyzacji