• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika na Światowym Zjeździe Gdańszczan

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika na Światowym Zjeździe Gdańszczan

Partnerzy portalu

Parada żaglowców, pamiątkowa tablica, odsłonięcie pomnika na Światowym Zjeździe Gdańszczan - GospodarkaMorska.pl

Zawieszenie tablicy Franka Meislera, odsłonięcie pomnika poświęconego dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim oraz parada żaglowców - te trzy wydarzenia zarejestrowała nasza kamera podczas ostatniego dnia V Światowego Zjazdu Gdańszczan.


Druga z tablic dedykowanych wyjątkowym gdańszczanom zawisła na rogu ulic Długiej i Tkackiej. Upamiętniona na niej postać to Frank Meisler. Mężczyzna zmarł w kwietniu tego roku. Był gdańszczaninem urodzonym w żydowsko-niemieckiej rodzinie. Był autorem pomnika zatytułowanego  "Kindertransport - odjazd", który został odsłonięty w 2009 przed budynkiem dworca PKP w Gdańsk Głównym.

- Gdańsk również był żydowski, Gdańsk również padł ofiarą Holokaustu - mówił podczas uroczystości Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Frank Meisler to gdańszczanin, który zdołał uratować swoje życie w ostatnim transporcie dzieci, który wyjechał z Gdańska w kierunku Londynu, tuż przed pierwszym września 1939 roku. Był bardzo związany z Gdańskiem, zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. Znał język polski, tu chodził do Polskiego Gimnazjum imienia Macierzy Szkolnej na ulicy Okopowej. Dzisiaj to fragment Urzędu Marszałkowskiego. Jest autorem pomnika, który stoi przed dworcem kolejowym w Gdańsku, który upamiętnia wszystkie dzieci żydowskie, które zostały wygnane z Gdańska. To jest wielki znak ostrzeżenia przed antysemityzmem rasizmem ksenofobią wszystkim temu który prowadzi do wykluczenia względu chociażby na pochodzenie rasę religię.

W uroczystości wzięła udział partnerka życiowa Franka Meislera oraz jego dwie córki, które przyjechały do Gdańska z rodzinami.

- Jestem dziś wzruszona i dumna - mówi Michal Meisler-Yehuda, córka Franka Meislera. - Gdańsk był zawsze dużą częścią naszego życia, chociaż nie byliśmy tu fizycznie. Teraz tu jesteśmy i myślę, że Frank też tu jest. Emocje, które odczuwam dzisiaj, są bardzo głębokie. Powiedziałabym, że są zbliżone do tych, które towarzyszyły mi podczas pogrzebu Franka.


Kolejnym wydarzeniem, które skłaniało do zadumy i refleksji w niedzielę, 8 lipca, było odsłonięcie pomnika na Cmentarzu Łostowickim. Płyta pamiątkowa poświęcona jest dawnym gdańszczanom i żołnierzom napoleońskim. Mowa o osobach, których szczątki odkryto podczas badań prowadzonych w latach 2007-2012 przy kościele św. Mikołaja w Gdańsku.

- Takimi działaniami staramy się przekazać depozyt kultury szacunku wobec zmarłych - mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Chcemy wierzyć, że przyszłe pokolenia też w taki sposób będą się odnosić do naszych szczątków.
Oba wymienione wydarzenia były kameralne, przepełnione wspomnieniami. Tego samego nie można powiedzieć o widowiskowej atrakcji, która została włączona w tegoroczny V Światowy Zjazd Gdańszczan. Mowa o Baltic Sail i kluczowym punkcie wydarzenia, czyli paradzie żaglowców. Impreza, jak co roku, przyciągnęła tłumy.

Wyspa Ołowianka zapełniła się ludźmi, którzy w niedzielne popołudnie mieli chęć na spotkanie z żaglowcami, które przypłynęły do nas z różnych zakątków Europy.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.