• <

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Partnerzy portalu

Fot. Tadeusz Lademann

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.

Pod znakiem żeglarstwa przebiegało w Gdyni Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wszystko dlatego, że tego dnia rozpoczęły się obchody stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia. Ta jedna z najbardziej zasłużonych organizacji w naszym kraju założona została 10 grudnia 1924 roku w Warszawie. Od początku prowadziła przy tym działalność również w Gdyni, gdzie powstał Oddział Morski z Józefem Unrugiem jako komandorem.

– Sto lat to wspaniałe karty historii zapisane przez ludzi, którzy marzyli o wielkiej wodzie, o niezapomnianych przygodach, o pracy dla dobra innych, dla rozwoju klubu, dla polskiego żeglarstwa – mówił Janusz Marek Taber, komandor Zarządu Głównego Yacht Klubu Polski i sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego. – Yacht Klub Polski Gdynia w 2024 roku, jako drugi najstarszy i najliczniejszy klub naszego stowarzyszenia, jest przykładem na to, że pomimo wielu zawirowań historii i utraty siedziby klubu, można nadal trwać dzięki trudnej do ocenienia i niezapomnianej pracy społecznej poprzedników, jak i obecnych doskonałych działaczy.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11 na pirsie nr 1 Mariny Yacht Park. Wzięli w nich udział członkowie i przyjaciele YKP z całej Polski, przedstawiciele organizacji żeglarskich oraz władz samorządowych. Najważniejszym momentem było podniesienie bandery na flagsztoku żaglowca „Generał Zaruski”, honorowego gościa wydarzenia, który otrzymał od klubu prawo podnoszenia bandery YKP. Następnie oficjalnie ogłoszono rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego.

– W akcie założycielskim Yacht Klubu Polski zapisano: „Chcemy, aby mężowie i niewiasty oficer i żołnierz polski, młodzież nasza, akademicy i harcerze wyszli z ciasnych i dusznych miast, z ubogich osad i wsi, wyszli na przestrzenie wód i poczęli zdobywać żywioł wodny, iść z wiatrami w zawody, przebywać nieznane przestrzenie, zdobywać świat nowy i ciekawy” – przypomniał Marek Stawiszyński, komandor Yacht Klubu Polski Gdynia. – Te słowa, pomimo upływu 100 lat nie straciły na aktualności i są dla nas wielkim zobowiązaniem.

Druga część wydarzenia odbyła się w Alei Żeglarstwa Polskiego, usytuowanej na falochronie południowym gdyńskiego basenu żeglarskiego. O godzinie 12 rozpoczęła się tam uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi.

– Był on człowiekiem o niezwykłym życiorysie – tłumaczył Leopold Naskręt, wiceprezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i członek Zarządu PZŻ. – Admirał Unrug walczył o ojczyznę służąc w armii, kierując obroną Wybrzeża, a następnie będąc w oflagu. Po wojnie nie wrócił do kraju, ale pozostał na obczyźnie. Pozostał wierny swoim ideałom: honorowi, ojczyźnie, prawdzie i sprawiedliwości.

Fot. Tadeusz Lademann


Admirał Józef Unrug był nie tylko komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski, ale też m.in. współzałożycielem Oddziału Morskiego Oficerskiego Yacht Klubu RP. Kierował również Delegaturą Wybrzeże PZŻ. Zasłynął jako wojenny bohater – dowódca Obrony Wybrzeża w 1939 roku, a następnie nieugięty jeniec, który konsekwentnie odmawiał współpracy z Niemcami. Po wojnie pozostał na emigracji i zmarł w nocy z 28 lutego na 1 marca 1973 r. w Domu Polskim w Lailly-en-Val koło Orleanu. 

– Józef Unrug był 96 lat temu założycielem także naszego klubu – mówił Jacek Wesołowski, komandor Jacht Klubu Morskiego Gryf w Gdyni. – Jesteśmy organizacją dla osób dorosłych, które na własnych lub klubowych jachtach realizują marzenia. 96 lat temu Józef Unrug widział potrzebę istnienia takiego klubu i było to bardzo wizjonerskie.

Tablicę odsłonili dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, Janusz Marek Taber i Leopold Naskręt, a poświęcił ją o. Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. Uroczystość zakończyło spotkanie żeglarskie zorganizowane w siedzibie Yacht Klubu Polski Gdynia.

Organizatorem obchodów był Yacht Klub Polski Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami byli Miasto Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Invest Sarko, Gdański Ośrodek Sportu, Polski Związek Żeglarski, Ghelamco, Może Kawy?, Marina Yacht Park, Lex Secure, Polski Holding Nieruchomości i Harken. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i medialnym portalu Żeglarski.info.

Jędrzej Szerle

Fot. Tadeusz Lademann


Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku ŻeglarskiegoPomorskiego Związku Żeglarskiegomiasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Mieści się zaś na południowym falochronie gdyńskiego basenu żeglarskiego. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, Piotra Bigaja, Andrzeja Lutomskiego, Andrzeja Drapelli i Józefa Unruga.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.