• <

Wynik wyszukiwania - "stulecie" - Wiadomości

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

70 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – jeden z pierwszych polskich polarników i prekursor kriologii, czyli nauki o lodzie. Jego imię nosi nieużytkowana Polska Stacja Antarktyczna – ta położona na Antarktydzie kontynentalnej.
26.04.2024

Eugeniusz Moczydłowski otrzymał tytuł Żeglarza Roku 2023

Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
02.03.2024

Regaty na Zatoce Puckiej: kto w tym roku zwyciężył w wyścigu i zdobył Puchar Marszałka?

II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się 22 września 2023 r. W wyścigu na Zatoce Puckiej wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół oraz przedstawiciele gmin. Zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z Kosakowa.
24.09.2023

Ewolucja Stoczni Remontowej Nauta: strategia, współpraca i przyszłość

Z Moniką Kozakiewicz, prezes zarządu Stoczni Remontowej Nauta, rozmawiamy o strategicznych etapach rozwoju, współpracy zewnętrznej i wizjach ewolucji stoczni. Z elastycznym modelem operacyjnym i planami dalszej modernizacji, firma kształtuje zrównoważoną przyszłość, adaptując się do regulacji, ekologii i oczekiwań rynku.
24.08.2023

Stocznia Nauta dołącza do Polskiego Forum Technologii Morskich

Polskie Forum Technologii Morskich wzbogaciło się o kolejnego, ważnego członka – do ich grona dołącza Stocznia Remontowa Nauta.
17.07.2023

USA. Modi w Kongresie: Ciemne chmury konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik

Ciemne chmury przymusu i konfrontacji rzucają cień na Indo-Pacyfik, powodując obawy o stabilność regionu - powiedział w czwartek premier Indii Narendra Modi podczas wystąpienia przed połączonymi izbami Kongresu USA. Indyjski przywódca mówił też o skutkach wojny na Ukrainie, twierdząc, że "to nie jest epoka wojny".
23.06.2023

Wspominając przeszłość i spoglądając w przyszłość. Seminarium z okazji 100-lecia Portu Gdynia

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie był gospodarzem seminarium z okazji jubileuszu najważniejszej inwestycji w historii Gdyni, czyli jej portu. Wydarzenie wraz z towarzyszącą mu wystawą było efektem współpracy placówki naukowej z Zarządem Morskiego Portu Gdynia S.A.
25.11.2022

Kamień węgielny pod budowę nowego obiektu Akademii Marynarki Wojennej [GALERIA]

Z udziałem przedstawicieli władz, kadry wojskowej oraz budowniczych, podpisano akt erekcyjny pod budowę budynku wielofunkcyjnego przeznaczonego dla przyszłych podchorążych i studentów. W związku z tym wmurowano także kamień węgielny w fundamenty obiektu.
24.11.2022

MSC przejął dużego operatora holowników

Żeglugowy gigant MSC przejął włoskiego operatora holowniczego Rimorchiatori Mediterranei – trzecią co do wielkości firmę holowniczą świata.
24.10.2022

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

Na Oksywiu powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które wykształci przyszłych specjalistów militarnej technologii. Na placu budowy wmurowano już symboliczny kamień węgielny, a ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
21.10.2022

100-lecie Portu Gdynia. Wenda i Kwiatkowski upamiętnieni [WIDEO]

Od dziś można popatrzeć na Port Gdynia w towarzystwie jego budowniczych. Z okazji 100-lecia Portu Gdynia na Nabrzeżu Pilotowym odsłonięto ławeczkę upamiętniającą budowniczych portu – inżyniera Tadeusza Wendę i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego. Wcześniej odsłonięto także specjalną tablicę w Kościele Morskim.
26.09.2022

Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim"

W środę, w stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM), odbył się wernisaż wystawy plenerowej "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Ekspozycję usytuowano na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku.
27.07.2022

PGZ Stocznia Wojenna przeprowadzi naprawy główne i dokowe trzech trałowców MW RP

Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., PGZ Stoczni Wojennej sp. z o.o. oraz Stoczni Remontowej Nauta S.A. przeprowadzi naprawy główne i dokowe trzech trałowców znajdujących się na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP.
28.06.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Urząd Morski w Szczecinie. Tu zapadają ważne decyzje dla portów i powstają innowacyjne rozwiązania [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]

O historii i najnowszych działaniach Urzędu Morskiego w Szczecinie, który w tym roku obchodzi 75-lecie, opowiada dyrektor instytucji - Wojciech Zdanowicz.
19.12.2021

Turcja i Rosja mogą wspólnie budować okręty podwodne

Po spotkaniu prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ten pierwszy miał ujawnić, że kraje mogą współpracować przy budowie myśliwców i okrętów podwodnych.
01.10.2021

Pomorskie. Łodzie do nauki żeglowania trafiły do dwóch gmin [WIDEO]

14 łodzi do nauki żeglowania otrzymały w sobotę pomorskie gminy Cedry Wielkie i Kartuzy. To pierwsze jednostki, które powstały w ramach programu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin Polski z morzem”, zainicjowanego przez samorząd województwa pomorskiego.
26.06.2021

Żeglarskie laury wręczone

Za nami 10. edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Tym razem to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało do tych, którzy stoją na straży żeglarskiej i morskiej edukacji i wyszkolili wiele pokoleń młodych ludzi.
30.05.2021

Poziom Bałtyku będzie rósł coraz szybciej i powodował ekstremalne zjawiska

Wzrost poziomu Morza Bałtyckiego nie będzie zauważalny gołym okiem, ale spowoduje większą częstotliwość ekstremalnych zjawisk. – W okresach letnich na wybrzeżu Bałtyku możemy się spodziewać coraz silniejszych burz, a jesienią i zimą coraz groźniejsze będą wezbrania sztormowe, co będzie powodowało zalania najniżej położonych obszarów – mówi prof. dr hab. Szymon Malinowski, naukowiec z UW i PAN.
02.03.2021

Nagroda im. Wiktorowicza dla kpt. Adama Wiśniewskiego

Stoją na straży żeglarskiej i morskiej edukacji i wyszkolili wiele pokoleń młodych ludzi. Znamy laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza. Główne trofeum trafi do kpt. Adama Wiśniewskiego, który wymyślił Młodzieżowy Program Edukacji Żeglarskiej. Po raz szósty kapituła przyznała też nagrodę specjalną. Otrzyma ją Uniwersytet Morski w Gdyni. Doceniono to, że uczelnia od stu lat kształci i wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów.
18.02.2021

Polska Akademia Nauk o prognozach wzrostu poziomu wód na Bałtyku

W ciągu 30 lat wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku, a za 100 lat historyczne centrum Gdańska może znaleźć się pod wodą - prognozuje interdyscyplinarny Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN w komunikacie dot. skutków wzrostu poziomu morza m.in. dla Gdańska, Żuław i Półwyspu Helskiego.
27.01.2021

Premiera dwóch filmów Gdyńskiej Szkoły Filmowej z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z Bałtykiem

W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem jutro odbędzie się premiera online dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
25.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Dlaczego klimat się zmienia? O wymuszeniach i sprzężeniach słow kilka

System klimatyczny Ziemi to niezwykle delikatna machina, której elementy są powiązane gęstą siecią zależności. Nawet niewielka zmiana może spowodować całą lawinę zjawisk, które pchną planetę w zupełnie inny stan. To właśnie dzięki temu, pozornie niewielkie emisje gazów cieplarnianych związane z działalnością człowieka, zdołały doprowadzić do poważnego globalnego ocieplenia.
26.10.2020

Film „100 lat w służbie polskiego morza”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentalnego "100 lat w służbie polskiego morza", który był emitowany na antenie TVP3 w sobotę 10 października o godzinie 18:00.
13.10.2020

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na „Darze Młodzieży” i przed jego pokładem. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.
10.10.2020

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

"Po 38 latach zastępujemy jednostkę wysłużoną, najnowocześniejszą, jaka jest dziś dostępna na rynku. Urządzenia, które zamontowaliśmy na tym statku, głównie jeśli chodzi o hydrografię, napędy, manewrowość i nawigację, są najnowocześniejszymi, jakimi dysponuje dziś Europa i świat" - powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu spółki Remontowa Shipbuilding, podczas piątkowej ceremonii chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”. Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP.
27.09.2020

Przekop Mierzei Wiślanej wchodzi w kolejny etap

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego - powiedział dzisiaj minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w miejscu przekopu na Mierzei Wiślanej.
26.09.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Chrzest i podniesienie bandery na statku ZODIAK II

Urząd Morski w Gdyni zaprasza na ceremonię chrztu i podniesienia bandery na statku ZODIAK II, która odbędzie w ramach obchodów jubileuszu Stulecia Administracji Morskiej RP.
23.09.2020

WWF: Neutralizacja śladu węglowego prawie 80 lat wstecz?

Walka ze zmianą klimatu i ochrona przyrody dla kolejnych pokoleń powinny stać się priorytetem dla biznesu i polityków. Dziś Grupa VELUX ogłasza ambitne i niezwykłe zobowiązanie - nie tylko zneutralizuje obecny ślad węglowy, lecz także całą emisję dwutlenku węgla od rozpoczęcia działalności w 1941 roku. W tym nowatorskim podejściu do odpowiedzialności za stan środowiska wspierać ją będzie WWF.
02.09.2020

Projekt Portu Zewnętrznego ekonomicznie uzasadniony. Budowa już w 2024 roku? (wideo)

Drugiego dnia III edycji Forum Wizja Rozwoju, odbywającego się na terenie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowana została konferencja i debata dotycząca Portu Zewnętrznego w Gdyni. Niezależni eksperci ocenili efektywność inwestycji a władze ZMPG poinformowały, iż już na przełomie września i października tego roku wystąpią o pozwolenie środowiskowe na budowę.
26.08.2020

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem.
18.08.2020

Sto lat Uniwersytetu Morskiego

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbyły się oficjalne uroczystości. Uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.
18.06.2020

Nowa nazwa przystanku SKM na stulecie Uniwersytetu Morskiego

Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje stulecie uczelni i szkolnictwa morskiego w Polsce. Z tej okazji w środę, 17 czerwca, odbędą się oficjalne uroczystości. W programie będzie m.in. wkopanie „Kapsuły czasu” oraz zapowiadana wcześniej zmiana nazwy przystanku SKM Gdynia Stocznia na Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski.
16.06.2020

Popłyń z „Darem Młodzieży” w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej!

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Zapraszamy do udziału.
05.06.2020

Dzień Otwarty Uniwersytetu Morskiego

W tym roku kandydaci na studentów nie będą mogli osobiście przekroczyć murów gdyńskiego Uniwersytetu Morskiego w ramach Dnia Otwartego. Jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, uczelnia zorganizuje to wydarzenie online. Wszyscy zainteresowani powinni zasiąść przed monitorami komputerów w piątek, 22 maja między godz. 9.00 a 14.00.
22.05.2020

Wyjątkowy Bal Morski na Uniwersytecie Morskim (foto)

W sobotę 22 lutego 2020 w auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbył się 27. Bal Morski, z okazji stulecia funkcjonowania uczelni.
25.02.2020

Wkrótce wyjątkowy Bal Morski w Gdyni

W sobotę 22 lutego 2020 odbędzie się 27. Bal Morski w auli im. T. Meissnera Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który obchodzi w tym roku stulecie swojego funkcjonowania.
18.02.2020

10 lutego na Pomorzu obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

W Pucku, Władysławowie i Wejherowie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się 10 lutego obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystości zwieńczy koncert z udziałem głowy państwa i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.
06.02.2020

W PE w Brukseli uroczystości rocznicy zaślubin Polski z morzem

W Parlamencie Europejski odbyły się uroczystości z okazji zbliżającej się 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Zorganizowała je europosłanka Anna Fotyga (PiS).
05.02.2020

Konferencja popularnonaukowa „Polskie drogi od morza”

Rok 2020 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 1920 roku dokonał ich gen. dyw. Józef Haller, wrzucając do wód Zatoki Puckiej platynowy pierścień. Był to symbol odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku.
29.01.2020

Wystawa fotograficzna : „Dar Młodzieży w Rejsie Niepodległości”

To był bez wątpienia wielki i w historii „Daru Młodzieży”, a nawet szerzej w historii biało-czerwonej bandery, wyjątkowy rejs. Trwał najdłużej – 313 dni, żaglowiec pozostawił za rufą 38 000 mil morskich, odwiedził 23 porty na 5 kontynentach, wszędzie promując wyjątkowy moment naszej historii – stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13.01.2020

Przystanek SKM Gdynia Stocznia z nową nazwą

Wkrótce stacja Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia zmieni swoją nazwę na Gdynia Stocznia – Uniwersytet Morski. Ma to podkreślić umiejscowienie uczelni i jej działalność w tej części miasta. W poniedziałek, 9 grudnia podpisano list intencyjny w tej sprawie. Zmianę nazwy zaplanowano w przyszłym roku, kiedy uczelnia będzie świętować stulecie swojego istnienia.
10.12.2019

Minister Gróbarczyk przedstawił priorytety MGMiŻŚ na najbliższe lata

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się na śniadaniu prasowym z mediami, gdzie przedstawił priorytety resortu na kolejne lata.
04.12.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Pokaz filmu o Stoczni Gdańskiej rozpocznie obchody Dni Belgijskich w Warszawie

W środę w Warszawie rozpoczynają się obchody Dni Belgijskich, w ramach których będzie można zobaczyć film dokumentalny o Stoczni Gdańskiej. To wyjątkowe obchody, bo w tym roku celebrujemy stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską - powiedział ambasador Belgii Luc Jacobs.
13.11.2019

Szefowie MSZ Polski i Hiszpanii o współpracy dwustronnej i przyszłości UE

O współpracy dwustronnej, m.in. w dziedzinie obronności, handlu, inwestycji, kultury i nauki oraz o przyszłości Unii Europejskiej, m.in. brexicie rozmawiali w piątek w Warszawie szefowie polskiego i hiszpańskiego MSZ: Jacek Czaputowicz i Josep Borrell.
30.08.2019

MŻMP ORC załóg wieloosobowych – tytuły dla Trzcińskiego i Adamowicza

Łukasz Trzciński z załogą, na jachcie „PGO Good Speed” w grupie A, po raz czwarty wywalczył tytuł mistrza Polski, podczas zakończonych w niedzielę 25 sierpnia w Gdańsku Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych. W grupie B triumfował Piotr Adamowicz z ekipą na jachcie „Neoprofil”.
26.08.2019

W Gdyni zakończyło się II Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

W Gdyni zakończył się drugi, ostatni dzień II edycji Forum Wizja Rozwoju. Największe wydarzenie gospodarcze w Polsce północnej miało miejsce w dniach 24-25 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej. We wtorek odbyły się kolejne panele z ekspertami z różnych dziedzin w ramach 16 bloków tematycznych.
26.06.2019

W Gdyni rozpoczęło się II Forum Wizja Rozwoju

Za nami pierwszy dzień II Forum Wizja Rozwoju. W budynkach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni w poniedziałek odbyło się 48 paneli uporządkowanych w 15 bloków tematycznych. W ramach dwudniowego wydarzenia organizatorzy zaplanowali łącznie 100 debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości z udziałem aż pięciuset ekspertów. Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił przemówienie w czasie Forum oraz na równoległym wydarzeniu – obchodach 35-lecia Solidarności Walczą
25.06.2019

II edycja Forum Wizja Rozwoju już w najbliższy poniedziałek

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w kilkunastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
19.06.2019

Polski transport rozwija tempo (wideo)

Liczba towarów przewożonych przez polskie firmy transportowe wzrosła o około 18%. Wiąże się to głównie z eksportem na Zachód. W porównaniu do wyników innych państw Unii Europejskiej jest to znacząca zmiana.
12.06.2019

Czaputowicz: Wspólnie z szefową MSZ Szwecji wspieramy Ukrainę

Wsparcie ze strony Unii Europejskiej dla suwerenności, integralności terytorialnej Ukrainy, a także dla reform będzie przedmiotem wspólnej wizyty szefów MSZ Polski i Szwecji w tym kraju - poinformował w czwartek szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
30.05.2019

Już dziś największa żeglarska majówka w Polsce

W imieniu organizatorów zapraszamy do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS na żeglarską majówkę pod nazwą "Fiku Miku po Bałtyku". To największa morska majówka w kraju.
27.04.2019

Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo)

„Przewóz ładunku drogą morską”. Pod takim tytułem w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego. Jej uczestnicy poruszali zagadnienia m.in. wyzwań międzynarodowego obrotu morskiego oraz prawa ubezpieczeń morskich związanych z morskim przewozem ładunku.
12.04.2019

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.
21.03.2019

Dar Młodzieży dotarł na Azory (foto)

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec “Dar Młodzieży” dotarł we wtorek do portugalskich Azorów. Jednostka zacumowała w głównym porcie portugalskiego archipelagu - Ponta Delgada na wyspie Sao Miguel.
05.03.2019

Rejs Roku – Kuczyński: żeglarstwo jest różnorodne, a życie za krótkie

Żeglarstwo jest różnorodne, a życie trochę za krótkie, dlatego nie martwię się, że zabraknie mi wyzwań - przyznał w Gdańsku Szymon Kuczyński, który razem z Mariuszem Koprem został uhonorowany tytułem Żeglarza Roku 2018, Srebrnym Sekstantem oraz I nagrodą Rejs Roku.
02.03.2019

Druga edycja Forum Wizja Rozwoju już w czerwcu!

Sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości, pięć tysięcy uczestników i pięćset autorytetów uczestniczących w szesnastu blokach tematycznych – to najkrótsza zapowiedź drugiej edycji Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie, które po sukcesie ubiegłorocznej odsłony znalazło miejsce w kalendarzu najważniejszych polskich spotkań gospodarczych, odbędzie się w dniach 24-25 czerwca br. W tym roku w obiektach Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
26.02.2019

Bielan: Nigdy w ciągu 100 lat naszych relacji dyplomatycznych stosunki z USA nie były tak dobre jak teraz

Nigdy w ciągu 100 lat naszych relacji dyplomatycznych stosunki polsko amerykańskie nie były tak dobre jak teraz - mówił w radiowej Jedynce wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Chodzi głównie o obszary bezpieczeństwa militarnego i energetycznego - zaznaczył.
14.02.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

Szczerski: Szczyt NATO i wizyta w Waszyngtonie to jedne z najważniejszych wydarzeń 2018 r.

Lipcowy szczyt NATO w Brukseli i wrześniowa wizyta Andrzej Dudy w Waszyngtonie, to jedne z najważniejszych wydarzeń politycznych z udziałem prezydenta w 2018 r. - mówi PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Podkreśla też symboliczny wymiar wizyty prezydenta na Wołyniu.
30.12.2018

Estonia w dobie wysokich cen CO2: mniej prądu, więcej ropy z łupków

Głównym źródłem energii w Estonii jest lokalny surowiec - łupek roponośny, z którego można otrzymać i ropę, i energię elektryczną. Produkcja prądu jest wyjątkowo wysokoemisyjna, dlatego Estończycy produkują obecnie więcej ropy i przyspieszają rozbudowę OZE.
27.12.2018

Szczecin: Obchody Grudnia '70

48 lat temu w Szczecinie zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. W poniedziałek szczecinianie uczcili pamięć ofiar protestu przeciwko ogłoszonym wtedy przez władze państwowe podwyżkom cen żywności.
17.12.2018

Prezydent Duda: Celem ofiar Grudnia'70 była ojczyzna będąca wspólnym domem

Celem tych, którzy zginęli w grudniu 1970 r. była ojczyzna będąca wspólnym domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, w którym nikogo nie spycha się na margines - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdańsku.
16.12.2018

Tallink z nową ofertą dla pasażerów

Kolejny przewoźnik podpisuje umowę ze znaną w Europie firmą, zajmującą się organizacją wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Dzięki współpracy grupy Tallink z firmą Live Business, pobyt na pokładach promów estońskiego przewoźnika ma się stać jeszcze pełniejszym przeżyciem.
13.12.2018

Prezydent ustanowił 14 nowych Pomników Historii

Stocznia Gdańska jest wśród 14 nowych Pomników Historii ustanowionych przez prezydenta. Na 100 lat niepodległości mamy 105 pomników historii, świadectwa dziejów naszej ziemi, świadectwa dziejów Polski - mówił Andrzej Duda dodając, że stocznia jest setnym z nich.
10.12.2018

Capstrzyk na 100 lat Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna świętuje stulecie utworzenia. Z tej okazji, we wtorkowy wieczór, odbył się uroczysty capstrzyk. Ulicami Gdyni przemaszerowały marynarskie pododdziały. Był też apel pamięci i defilada przy pomniku Polski Morskiej.
28.11.2018

Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie. Wtorek był ostatnim dniem wizyty w Indonezji podczas, której szef MSZ rozmawiał m.in. z minister spraw zagranicznych tego kraju Retno Marsudi i sekretarzem generalnym ASEAN.
27.11.2018

Prezydent: Jeśli będą inicjatywy dotyczące sankcji wobec Rosji, Polska będzie się włączała

Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała – oświadczył we wtorek w Sofii prezydent Andrzej Duda.
27.11.2018

Prezydent Duda przybył do Sofii, gdzie spotka się z prezydentem Bułgarii

Delegacja na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wylądowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego na lotnisku w Sofii; we wtorek polski prezydent odbędzie tu serię spotkań, m.in. z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.
27.11.2018

Wielka Brytania: Polska Fundacja Narodowa zaprezentowała jacht „I Love Poland”

Prezes Polskiej Fundacji Narodowej Filip Rdesiński oraz kapitan Jarosław Kaczorowski zaprezentowali w niedzielę w Plymouth w W. Brytanii jacht "I Love Poland", który w przyszłym roku będzie promował Polskę i służył do treningu elitarnej grupy najlepszych polskich żeglarzy.
18.11.2018

I Love Poland w Plymouth

16 listopada I Love Poland zawita do brytyjskiego Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej.
15.11.2018

100 lat Marynarki Wojennej na kartkach pocztowych

Poczta Polska uczci stulecie Marynarki Wojennej w wyjątkowy sposób. Wydała dwie kartki okolicznościowe dedykowane tej rocznicy. Są one dostępne w Urzędzie Pocztowym Gdynia 1, przy ul. 10 Lutego 10. Dodatkowo, 28 listopada, w tym samym oddziale stosowany będzie specjalny datownik z napisem 100 lat Marynarki Wojennej.
14.11.2018

Największa flaga w Polsce na latarni morskiej w Świnoujściu

Flaga państwową o powierzchni ponad 600 m kw. zawiśnie dziś na latarni morskiej w Świnoujściu. W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy miasta będą też mogli wydziergać biało-czerwoną na drutach.
11.11.2018

ORP Kontradmirał Xawery Czernicki na stulecie odzyskania niepodległości

Oficjalne obchody stulecia niepodległości Polski uświetni 11 listopada wizyta ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w Szczecinie. Okręt otworzy swój pokład dla zwiedzających. W planach jest też pokaz sprzętu woskowego.
07.11.2018

„Jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wystawa o Porcie Gdynia w Sejmie (foto)

„W dostępie do morza społeczeństwa upatrywały pomyślnego rozwoju gospodarki oraz szans wyjścia z zaborczego zacofania. Z marzeń o potędze i dobrobycie wyrosło jedno z najpiękniejszych miast odrodzonej Rzeczypospolitej, Gdynia” – napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście skierowanym do zgromadzonych gości podczas wtorkowego otwarcia wystawy pt. „Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej”. Przedsięwzięcie jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości otwarcia udział
23.10.2018

Gowin: Wdrażanie Konstytucji dla Nauki w dialogu ze środowiskiem akademickim

W ciągłej dyskusji ze środowiskiem akademickim będą starał się wdrażać Konstytucję dla Nauki, to nie jest czcza deklaracja konsultacje ciągle trwają - podkreślił w środę w Bydgoszczy szef resortu nauki Jarosław Gowin. Zapowiedział podwyżki dla naukowców.
10.10.2018

Zakończyła się sztafeta SG „Wokół Niepodległej”

W Berżnikach zakończyła się w środę sztafeta "Wokół Niepodległej". Zorganizowała ją Straż Graniczna dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W sumie wzięło w niej udział ponad 950 osób. Przebiegły prawie 3,6 tys. km wzdłuż polskiej granicy.
10.10.2018

100-lecie Ligi Morskiej i Rzecznej

W Warszawie w sobotę odbyły się uroczyste obchody 100-lecia utworzenia Ligi Morskiej i Rzecznej.
01.10.2018

Uniwersytet Morski gotowy na nowy rok akademicki

Już nie Akademia, a Uniwersytet Morski – formalnie od 1 września gdyńska uczelnia zgodnie z zapowiedziami zmieniła swoją nazwę i tym samym podniosła rangę. O tym informuje już zresztą nowy napis na budynku. Jedyny uniwersytet w Gdyni nowy rok akademicki rozpocznie w uroczystej atmosferze w sobotę, 6 października na Skwerze Kościuszki. Dzień wcześniej w Teatrze Muzycznym odbędzie się też uroczysta ceremonia.
28.09.2018

Z Berżnik wyruszyła sztafeta Straży Granicznej

Około 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyło w sobotę z Berżnik w sztafecie "Wokół Niepodległej" dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Bieg potrwa 18 dni. Weźmie w nim udział około 500 osób. Przebiegną razem około 3,6 tys. km.
22.09.2018

Kielce: W weekend dni otwarte targów zbrojeniowych

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy będzie można oglądać w weekend na Wystawie Sił Zbrojnych RP, podczas Dni Otwartych 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach (MSPO).
08.09.2018

Gdynia połączyła polskich żeglarzy z całego świata

W piątek, punktualnie o godzinie 9.00, zainaugurowano Międzynarodowy Zlot Żeglarski zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Gdyni zameldowali się Polonusi z całego świata, którzy zostaną tu do 5 września. Organizatorami wydarzenia są członkowie Polskiego Bractwa Wybrzeża.
01.09.2018

Zlotem jachtów uczczą stulecie Niepodległej

19 jachtów z 11 państw zagości w gdyńskiej marinie już w najbliższy piątek. Tym samym żeglarze upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. „Zlot 100” potrwa kilka dni. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania. Przewidziano także paradę jachtów.
28.08.2018

Zakończył się montaż zwodzonych przęseł mostu w Sobieszewie (foto)

Zaledwie w cztery dni udało się zamontować dwa zwodzone przęsła mostu w Sobieszewie. Tym samym zakończyła się najtrudniejsza część budowy przeprawy. To pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce, ponieważ most w Sobieszewie będzie konstrukcją o najdłuższej rozpiętości przęseł zwodzonych w kraju.
20.07.2018

Włochy: Żołnierze gen. Andersa upamiętnią bitwę o Ankonę

74. rocznicę wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski będą uroczyście obchodzić w Loreto i Ankonie dawni żołnierze gen. Andersa. To dla naszych weteranów szczególna chwila wdzięczności dla kolegów, którzy pozostali we włoskiej ziemi - mówił PAP szef UdsKiOR J. J. Kasprzyk.
17.07.2018

Most w Sobieszewie. Montaż ruchomych przęseł rozpoczęty (wideo)

Rozpoczął się montaż dwóch przęseł na powstającym w Gdańsku Sobieszewie zwodzonym moście. Połączy on we wrześniu dwa brzegi Martwej Wisły. Nasuwanie przęseł na przyczółki to operacja precyzyjna i czasochłonna. Zaplanowano ją na dwa tygodnie. Przy okazji rozpoczęcia montazu władze Gdańska i wykonawca poinformowali media o stanie prac przy tej inwestycji.
16.07.2018

Dni Odry 2018 i XXIII Flis Odrzański

Przed nami coroczne święto Odry. Z tej okazji przez cały weekend (13-15 lipca) na Bulwarze Piastowskim w Szczecinie będzie się sporo działo, dla mieszkańców przygotowano m.in. zwiedzanie jednostek, prezentacje regionów, koncerty oraz spływy kajakowe.
13.07.2018

Wkrótce mają ruszyć negocjacje ws. zakupu okrętów podwodnych. Specjalną ofertę współpracy złożyli Polsce Francuzi

Nowe okręty podwodne dla Marynarki Wojennej to jedna z najbardziej palących potrzeb polskiej armii. Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało przyspieszenie w tej sprawie – po podpisaniu umowy na system Patriot niebawem podjęte mają zostać negocjacje dotyczące zakupu okrętów podwodnych. Naval Group, francuski producent okrętów podwodnych Scorpène, proponuje współpracę przemysłową która pozwoli na stworzenie w Polsce dwóch tysięcy miejsc pracy.
13.07.2018

Most w Sobieszewie. Gigantyczne przęsła już na miejscu (wideo)

Na miejsce budowy zwodzonego mostu w Sobieszewie dotarły dwa ogromne ruchome przęsła. Transportowano je przez pięć godzin drogą morską ze stoczni w Gdyni do Sobieszewa. W poniedziałek rozpocznie się montaż tych konstrukcji. Zobacz zdjęcia i film z tego niezwykłego transportu.
12.07.2018

W Warszawie rozpoczął się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej

Wzmocnienie współpracy parlamentarnej dot. energetyki, polityki transportowej, międzynarodowej, migracyjnej i zrównoważonego rozwoju - to niektóre z tematów III Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, który w czwartek rozpoczął się w Warszawie.
12.07.2018

Hiszpania: Dar Młodzieży wypłynął z Teneryfy do Dakaru

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec "Dar Młodzieży" wypłynął w czwartek z Teneryfy po dwudniowym pobycie na tej hiszpańskiej wyspie i kieruje się do stolicy Senegalu, Dakaru.
12.07.2018

Niesamowite żaglowce w Gdańsku. Rozpoczął się zlot Baltic Sail (foto, wideo)

28 żaglowców, 110 rejsów po Zatoce Gdańskiej, 900 żeglarzy i mnóstwo innych atrakcji. W Gdańsku w czwartek rozpoczął się zlot Baltic Sail. Żeglarskie święto potrwa do niedzieli. W tym roku jest częścią V Światowego Zjazdu Gdańszczan.
05.07.2018

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!
04.07.2018

Gdynia: Pochowano dziewięciu marynarzy – ofiary zbrodni komunistycznych

Na Cmentarzu Marynarki Wojennej pochowano w piątek dziewięciu oficerów, podoficerów i marynarzy - ofiary zbrodni komunistycznych. Żegnamy ich tak, jak zwykliśmy żegnać bohaterów wolnej Polski - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości.
30.06.2018

Bez modernizacji polska Marynarka Wojenna może utracić zdolności operacyjne

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym sektorem sił zbrojnych w Wojsku Polskim. Jeżeli decyzje modernizacyjne, które pozwolą rozpocząć budowę nowych okrętów i pozyskać śmigłowce, nie zostaną szybko podjęte, to zdolności operacyjne i przemysłowe zostaną utracone – przekonują eksperci. Konieczny jest zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych z opcją wykonywania misji poszukiwawczych i ratunkowych (SAR – search and rescue – red.). Modernizacja wyposażenia MW jest konieczna, żeby zapewnić bezpieczeństwo militar
29.06.2018

Dar Młodzieży wyrusza na Teneryfę (foto)

Po wizycie w sześciu portach w pięciu różnych krajach „Dar Młodzieży” żegna się z Starym Kontynentem. Załoga Rejsu Niepodległości dotarła do Bordeaux, skąd wyruszy w kierunku leżącej u wybrzeży Afryki Teneryfy.
28.06.2018

We wtorek prezydent udaje się z wizytą na Łotwę; wśród tematów relacje polityczne i bezpieczeństwo

Polsko-łotewskie relacje polityczne, kwestie bezpieczeństwa i współpraca w ramach Trójmorza, znajdą się wśród tematów poruszanych podczas rozpoczynającej się we wtorek wizyty polskiej pary prezydenckiej na Łotwie - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
26.06.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Uroczyste odsłonięcie pomnika Polski Morskiej

Na skwerze Kościuszki w Gdyni odsłonięto pomnik Polski Morskiej. Dokonali tego Andrzej Duda - prezydent RP, Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, Mariusz Błaszczak - minister Obrony Narodowej, kontradmirał Jarosław Ziemiański - inspektor Marynarki Wojennej, Bogusław Witkowski - prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Andrzej Królikowski - prezes Ligi Morskiej i Rzecznej.
24.06.2018

Andrzej Duda wręczył nominacje członkom Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wręczył we wtorek nominacje członkom Kapituły XVI edycji własnej nagrody gospodarczej. Mam ambicję, żeby Polska stała się jednym z najpoważniejszych graczy europejskich, także pod względem gospodarczym - mówił podczas uroczystości.
19.06.2018

Święto Morza – już w tym tygodniu!

Już od piątku, 22 czerwca Gdynia oficjalnie rozpocznie tegoroczne obchody Święta Morza. To kilka dni pełnych wyjątkowych uroczystości i wydarzeń, bezpośrednio związanych z historyczną, morską tożsamością miasta. Swojego odsłonięcia doczeka się też Pomnik Polski Morskiej.
18.06.2018

MON zapowiada przyspieszenie zakupu okrętów podwodnych

Dwa tygodnie temu morze wyrzuciło na polskie plaże pociski sygnalizacyjne z rosyjskiego okrętu podwodnego. Rosjanie wiedzą, że Marynarka Wojenna nie ma jak powstrzymywać tak jawnych demonstracji siły – będące na jej wyposażeniu stare okręty podwodne mają ponad pięćdziesiąt lat i są powoli wycofywane. Minister Błaszczak zapowiedział właśnie, że będą prowadzone rozmowy na temat zakupu okrętów podwodnych. Nie wiadomo jeszcze, co dalej z nowymi śmigłowcami czy programem korwet Miecznik. Zdaniem ekspertów bez tych programów ros
14.06.2018

Ostatni port Daru Młodzieży przed wypłynięciem na ocean

Dar Młodzieży po wizycie w Estonii, Norwegii i Danii wrócił do Polski na uroczyste obchody Światowych Dni Morza, które odbędą się w dniach 13-15 czerwca w Szczecinie. Podczas postoju w porcie fregata zostanie przygotowana do wypłynięcia na szerokie wody. Przed nią wizyta między innymi w Dakarze, Kapsztadzie, czy Szanghaju.
13.06.2018

Prezydent: Liczymy na decyzyjny charakter szczytu B9 i szczytu NATO w Brukseli

Mamy nadzieję, że zarówno szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, jak i szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny - powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym spotkaniu w Warszawie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.
08.06.2018

Prezydent: Jesteśmy zwolennikami UE wolnych narodów i równych państw

Jesteśmy zwolennikami UE wolnych narodów i równych państw - podkreślił prezydent Andrzej Duda po wtorkowej rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Steinmeier przekonywał z kolei, że aby przezwyciężyć kryzys, Unia potrzebuje wzajemnego zaufania i "czegoś na kształt poczucia +my+".
05.06.2018

Dworczyk: współpraca z krajami bałtyckimi - coraz bardziej dynamiczna

Współpraca z krajami bałtyckimi staje się coraz bardziej dynamiczna - uważa szef KPRM Michał Dworczyk. Wyraził też przekonanie, że wspólne projekty m.in. między Polską a Litwą pozytywnie wpłyną na sytuację w regionie, a także na poprawę sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.
05.06.2018

Biegacze pokonają w sztafecie ponad 500 km szlakiem polskich latarni morskich

W ramach imprezy Bałtycka Sztafeta 2018 kilkuset biegaczy pokona w trzy dni ponad 500 kilometrów wzdłuż polskiego wybrzeża. Bieg ma uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego trasa będzie wiodła szlakiem polskich latarni morskich.
30.05.2018

Gróbarczyk: chcemy uruchomić prom do Tallinna

Ożywienie współpracy morskiej między Polską i Estonią, w tym uruchomienie połączenia promowego do Tallinna, zapowiedział w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk po rozmowie z minister gospodarki i infrastruktury Estonii Kadri Simson.
25.05.2018

Prezydent udaje się do Tbilisi na obchody 100-lecia ustanowienia Demokratycznej Republiki Gruzji

Prezydent Andrzej Duda udaje się w piątek do Tbilisi, gdzie w sobotę weźmie udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Gruzji. Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Giorgim Margwelaszwilim i premierem Giorgim Kwirikaszwilim.
25.05.2018

Dar Młodzieży wypłynął z Gdyni w rejs dookoła świata [FOTO, WIDEO]

Łącznie około 1 000 młodych osób weźmie udział w rejsie dookoła świata na pokładzie Daru Młodzieży. Polska fregata w Rejs Niepodległości wypłynęła z Gdyni w niedzielę. Odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.
20.05.2018

Abp Głódź: Dar Młodzieży wyrusza w rejs, by być ambasadorem Rzeczypospolitej

"Dar Młodzieży" wyrusza w rejs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, aby być ambasadorem Rzeczypospolitej, aby być darem dla naszej ojczyzny – mówił w niedzielę metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź podczas mszy w intencji uczestników Rejsu Niepodległości.
20.05.2018

ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut

Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica w wyjątkowy sposób uświetni tegoroczne święto Marynarki Wojennej. Jego kulminacyjnym punktem będzie parada morsko-lotnicza, w której okręt ma wziąć udział. Według założeń Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut armatni. W ten sposób uczci setną rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej i stulecie polskiej niepodległości.
18.05.2018

Szef MSZ udaje się w środę z wizytą na Łotwę

Szef MSZ złoży w środę wizytę roboczą na Łotwie. Jacek Czaputowicz spotka się z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczem, a także - w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Adazi - z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem oraz stacjonującymi tam polskimi żołnierzami.
08.05.2018

Dziś belki, w wakacje elementy zwodzone – trwa budowa mostu w Sobieszewie (foto)

Na moście w Sobieszewie w sobotę przez cały dzień specjalna maszyna zwana Goliathem montuje ważące niemal 25 ton belki. Rano plac budowy odwiedzili Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.
05.05.2018

5 belek na 5 maja – kolejny etap budowy mostu w Sobieszewie

Na moście w Sobieszewie w sobotę przez cały dzień specjalna maszyna, zwana Goliatem, będzie montowała ważące niemal 25 ton belki. Plac budowy odwiedzą o godz. 9:15 Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.
04.05.2018

Prezydenci Polski i Litwy: Cele i ideały Konstytucji 3 maja wciąż ważne i aktualne

Cele i ideały Konstytucji 3 maja są dziś ważne i aktualne; jesteśmy gotowi wspólnie i z determinacją stawać w ich obronie - napisali prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Dalia Grybauskaite we wspólnej deklaracji z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
03.05.2018

Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni

Dar Młodzieży kończy cykl praktyk morskich, podczas których szkolili się studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG oraz belgijskiej Antwerp Maritime Academy, i w piątek o 10:00 wraca do Gdyni. Przed fregatą ostatnie prace stoczniowe – montaż nowoczesnej oczyszczalni wód balastowych, wreszcie Rejs Niepodległości – historyczna podróż dookoła świata.
26.04.2018

Duda: Współpraca gospodarcza ważnym filarem strategicznego sojuszu z USA

Współpraca gospodarcza jest - obok wymiaru bezpieczeństwa - ważnym filarem strategicznego sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Poinformował też, że Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA i, że nasz kraj i USA muszą kontynuować wysiłki, by region stał się wolny od wpływów monopolisty ze Wschodu.
26.04.2018

Zbliża się start wielkiej podróży Daru Młodzieży

W niedzielę, 20 maja, w samo południe, "Dar Młodzieży" odda cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Od lat marzyliśmy o kolejnym wielkim rejsie naszej fregaty, planowaliśmy trasy, utrzymywaliśmy żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie.
19.04.2018

Trump zapewnił przywódców państw bałtyckich o poparciu USA

Prezydent USA Donald Trump zapewnił we wtorek troje przywódców państw bałtyckich o poparciu Stanów Zjednoczonych dla Litwy, Łotwy i Estonii. USA - przypomniał - nigdy nie uznały aneksji państw bałtyckich przez Związek Sowiecki.
03.04.2018

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy już w maju

W dniach 14-16 maja odbędzie się 10., jubileuszowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie będzie miało miejsce w katowickim Spodku.
28.03.2018

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygo
26.03.2018

Popłyną Śladami Biało-Czerwonej– możesz i ty!

Pomorscy żeglarze uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w iście morskim stylu. Popłyną śladami miejsc, w których żyli, walczyli, działali i tworzyli Polacy na obczyźnie. W rejs wypłyną dwa jachty. W ciągu 160 dni pokonają one w sumie 17 tysięcy mil morskich. Wyruszą 6 maja z Gdyni i popłyną dwoma różnymi trasami, które będą podzielone na etapy. Powrót jest planowany na 12 października. Rejs „Śladami Biało-Czerwonej 2018” ma charakter otwarty. Każdy, kto kocha morze i jest gotowy na wodną przygodę, może wziąć w ni
08.03.2018

Adamczyk: kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia

Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia – poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że konferencja w tej sprawie powinna się odbyć za kilka tygodni.
18.02.2018

Na drugie stulecie – Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

Kolejna już Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP odbyła się w niedzielę. Tym razem instruktorzy specjalności wodnej gościli w Centrum Olimpijskim w Warszawie, a organizatorem przedsięwzięcia, oprócz Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, był Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP. Wsparcie organizacyjne w czasie prac nad konferencją zapewniło natomiast Centrum Wychowania Morskiego ZHP.
15.02.2018

100 dni do Rejsu Niepodległości

Niezwykła morska wyprawa „Daru Młodzieży” zbliża się wielkimi krokami. Już za sto dni wypłynie on z Gdyni i ruszy w Rejs Niepodległości dookoła świata. W morzu spędzi 10 miesięcy i pokona 33 tysiące mil morskich. W tym czasie będzie pływającą wizytówką zarówno Polski, jak i Gdyni. A na pokład zabierze m.in. 400 młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą stać się częścią tej wielkiej przygody.
09.02.2018

Macierewicz: Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana

Europa Środkowa musi zostać na nowo zdefiniowana, a zadanie to spada na wszystkie narody obszaru, a na przede wszystkim na Polskę ze względu na jej na wielkość i siłę gospodarczą - powiedział w czwartek Antoni Macierewicz. Wskazał przy tym na ideę Trójmorza.
05.01.2018

Viking Line włącza się w kolejne proekologiczne kampanie

Viking Line znajduje się wśród tych armatorów, którzy na każdym kroku demonstrują swoje zaangażowanie w działania na rzecz poprawy stanu środowiska. Firma przekazała właśnie 40 tysięcy euro organizacjom proekologicznym.
13.10.2017

W Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstaje nowa wystawa stała

Muzeum w budowie, a na razie właściwie w ogniu totalnego demontażu. Rozpoczęły się prace przygotowawcze do fundamentalnej operacji budowy nowej wystawy stałej. Opróżniane są wszystkie pomieszczenia wystawowe, które trzeba poddać renowacji i przystosowaniu do nowo zaprojektowanej przestrzennej aranżacji wnętrz.
19.09.2017

Wiceszef MSZ: Na Kaukazie Południowym Polska wraca do aktywnej polityki

W regionie Kaukazu Południowego Polska powraca do aktywnej polityki realizowanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział podczas piątkowych rozmów w Baku wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.
18.08.2017

Waszczykowski w „Rz”: Azja i Pacyfik ważnym kierunkiem polskiej polityki zagranicznej

Azja i Pacyfik są obecnie ważnym kierunkiem polskiej polityki zagranicznej w wymiarze globalnym – pisze w poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.
22.05.2017

Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

W ubiegły weekend (17-19.02.2017 roku) w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbyła się Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP, w której wzięło udział ponad 100 instruktorów z całej Polski. Było to wydarzenie inaugurujące obchody Stulecia Harcerskiego Ruchu Wodnego w Polsce.
20.02.2017

Wielkie konstrukcje morskie (cz. 2): Francuski skandal i walka z komarami

W zeszłym roku świętowaliśmy stulecie otwarcia Kanału Panamskiego. Wybudowana przez Amerykanów, 80-kilometrowa droga wodna połączyła Pacyfik z Atlantykiem i na zawsze zmieniła oblicze światowego handlu. Wystarczy zauważyć, że droga z Nowego Jorku do Kalifornii historyczną trasą (okrążając Amerykę Południową) była dłuższa aż o 12,8 tys. km! Warto zapoznać się z historią jednego z największych projektów budowlanych.
03.10.2015

I Światowy Kongres Klastrów – Cluster World Congress

W dniach 25-26 marca 2015 roku w Dąbrowie Górniczej odbędzie się I Światowy Kongres Klastrów – Cluster World Congress. Hasło przewodnie pierwszej edycji wydarzenia brzmi: „XXI wiek – stuleciem rozwoju gospodarki przez rozwój idei klasteringu”. W nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Unia Europejska bardzo mocno wspiera rozwój klastrów, które ze względu na swoją naturę mają ważną rolę do odegrania w gospodarce.
16.03.2015

Korytarz Transportowy Bałtyk–Adriatyk na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Bałtycki Terminal Kontenerowy zorganizował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego dyskusję panelową dotyczącą korytarzy transportowych północ-południe. Siedmiu uczestników reprezentujących firmy i instytucje związane z transportem intermodalnym w Europie debatowało nt. znaczenia dawnego szlaku bursztynowego, inwestycji koniecznych do jego realizacji oraz rozwiązań problemów stojących mu na przeszkodzie. Inicjatorem dyskusji był Prezes BCT Krzysztof Szymborski.
18.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.