• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie

pc

27.11.2018 17:40 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie

Partnerzy portalu

Szef MSZ otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie - GospodarkaMorska.pl

Szef MSZ Jacek Czaputowicz otworzył we wtorek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dżakarcie. Wtorek był ostatnim dniem wizyty w Indonezji podczas, której szef MSZ rozmawiał m.in. z minister spraw zagranicznych tego kraju Retno Marsudi i sekretarzem generalnym ASEAN.

Jak informuje Biuro Prasowe Rzecznika Prasowego MSZ w komunikacie przekazanym PAP była to pierwsza od 21 lat wizyta polskiego szefa dyplomacji w Indonezji.

"Polska jest 23. gospodarką świata. Od ponad dwudziestu lat obserwujemy nieprzerwany wzrost PKB [w naszym kraju], a ponadto jesteśmy w czołówce bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Europie" – podkreślił cytowany w komunikacie MSZ minister Czaputowicz podczas wtorkowego spotkania z polskimi i indonezyjskimi przedsiębiorcami, które miało miejsce przed uroczystością inaugurującą ZBH PAIH.

"Jesteśmy pod wrażeniem skali projektów infrastrukturalnych wdrażanych i planowanych przez Dżakartę. Dostrzegamy tutaj szerokie możliwości [współpracy]" – dodał szef polskiej dyplomacji. Podkreślił, że polskie "firmy są gotowe dzielić się swoim doświadczeniem i know-how m.in. w zakresie projektów infrastrukturalnych, w przemyśle energetycznym, ochronie środowiska czy przemyśle żywieniowym".

Szef MSZ spotkał się też we wtorek z ministrem do spraw religijnych Lukmanem Hakimem Saifuddinem. Ministrowie rozmawiali o znaczeniu dialogu międzykulturowego i międzywyznaniowego opartego o zasady tolerancji i wolności religijnej. Zadeklarowali "gotowość do kontynuacji Polsko-Indonezyjskiego Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego jako ważnego filaru dwustronnej współpracy".?

Czaputowicz ocenił, że Polska i Indonezja mają podobną tradycję poszanowania wolności religijnej i różnorodności kulturowej. "W Polsce wolność religijna to jedna z tych podstawowych" - podkreślił szef polskiego MSZ. Jak dodał, "również Indonezja, z jej wielokulturowym społeczeństwem, może być przykładem dla innych". "Oba kraje mogą dużo wnieść w toczącą się obecnie międzynarodową dyskusję nt. wolności religijnej" – zaznaczył szef MSZ.

Również we wtorek szef polskiej dyplomacji zainaugurował wystawę poświęconą polskim Tatarom zatytułowaną "Tradycje i Współczesność Tatarów - Polskich Muzułmanów". Jak podkreślił podczas uroczystości, "tradycja współistnienia różnych religii i kultur jest głęboko zakorzeniona w polskiej historii i tożsamości".

"Świętując odrodzenie państwa polskiego - stulecie odzyskania niepodległości - przypominamy o naszej historii i o naszych najlepszych tradycjach, w tym o naszym poszanowaniu do praw mniejszości oraz wolności wyznania. To właśnie Polska chciałaby pokazywać światu" – podkreślił Czaputowicz. Zwrócił też uwagę, że dzisiaj polska społeczność Tatarów kultywuje swoje dziedzictwo przy wsparciu polskich władz.

W poniedziałek Czaputowicz spotkał się z indonezyjską minister spraw zagranicznych Retno Marsudi. Jak poinformowało MSZ w komunikacie, konsultacje polityczne poświęcone były współpracy dwustronnej, w tym politycznej, gospodarczej, wojskowej, kulturalno-edukacyjnej, w zakresie badań i rozwoju oraz w obszarze turystyki. Ministrowie omówili ponadto współpracy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2019 r., kiedy oba państwa będą pełnić funkcję niestałych członków Rady.

Również w poniedziałek w Dżakarcie szef polskiego MSZ rozmawiał z zastępcą sekretarza generalnego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) Hoang Anh Tuanem m.in. na temat możliwości rozwoju współpracy między Unią Europejską a ASEAN.

W niedzielę spotkał się również z Hamengkubuwono X - sułtanem Yogyakarty i gubernatorem okręgu Yogyakarta, z którym omówił możliwości w zakresie współpracy kulturalno-naukowej, w tym wymian studenckich.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.