• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie

Partnerzy portalu

Żeglarski zawrót głowy - 22. Baltic Sail na Motławie, zatoce i na lądzie - GospodarkaMorska.pl

Aż 110 rejsów dla chętnych na morską przygodę, 30 godzin koncertów szantowych, parada 80 jednostek pływających, 27 zabytkowych jachtów, bitwa morska, 900 żeglarzy z Europy - zlot żaglowców Baltic Sail to wydarzenie, którego nie można przegapić!

Zlot Baltic Sail Gdańsk to największa w naszym mieście międzynarodowa impreza żeglarska z imponującą 22-letnią tradycją. W tym roku zlot zawita na Motławę i Zatokę Gdańską w dniach 5-8 lipca, w ramach V Światowego Zjazdu Gdańszczan.

- To piękna okazja, gdy dwie imprezy związane z tożsamością Gdańska łączą się - mówi Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej, która jest współorganizatorem Baltic Sail.

W przypadku zlotu chodzi oczywiście o morską tożsamość grodu nad Motławą. Wydarzenie będzie doskonała okazją dla osób w każdym wieku, by poznać lepiej nie tylko morskie tradycje Gdańska, ale również całej hanzy. Na zlot przybędzie bowiem 27 tradycyjnych żaglowców z wszystkich krajów basenu Morza Bałtyckiego, a także wyjątkowa jednostka z Holandii - “Mercedes”. Jest to jeden z najładniejszych i najmłodszych żaglowców w Europie, zbudowany został w 2009 r., w Gdańsku zagości po raz pierwszy. Jest to jednocześnie prawdziwy “olbrzym” wśród żaglowców (50 m długości, 18 żagli o łącznej pow. 900 mkw., pomieści 140 osób).

Goszczące podczas Baltic Sail jednostki będzie można nie tylko zwiedzać (cumować będą po obu stronach Motławy, przy Ołowiance i ul. Wartkiej, w strefie żeglarskiej imprezy) i podziwiać podczas parady (o czym dalej). Dziesięć spośród nich, łącznie z “Mercedes”, każdego dnia zlotu zabierać będzie chętnych na trzygodzinne rejsy po Zatoce Gdańskiej. Przygotowano 4 tys. biletów na 110 takich wycieczek - można je nabyć za pośrednictwem strony internetowej Baltic Sail albo w kasie w trakcie trwania zlotu. Uwaga! Nie warto zwlekać do ostatniej chwili, bilety rozchodzą się szybko. Posiadacze Karty Mieszkańca otrzymają 30 proc. zniżki.

Choć pierwsze rejsy wycieczkowe zaplanowano już w czwartek, uroczyste Otwarcie Zlotu odbędzie się w piątek, 6 lipca, w godz. 16-18. Na przedprożu Dworu Artusa przy Długim Targu wysłuchać będzie można koncertu chóru Zawisza Czarny i obejrzeć muzyczną paradę żeglarzy i rekonstruktorów, którzy z Długiego Targu orszakiem przejdą na Ołowiankę.

Z 200 rekonstruktorami będzie można spotkać się dzień później, 7 lipca, o godz. 14, podczas “Bitwy Morskiej Wisłoujście 1628”, która rozegra się przy Twierdzy Wisłoujście, oddziale Muzeum Gdańska. Zmagania dzielnych żołnierzy na pokładach tradycyjnych żaglowców, z towarzyszeniem pirotechniki, będzie można obserwować zarówno z twierdzy, jak i z nabrzeża w Nowym Porcie.

Tego samego dnia, między godz. 21 a 22 fani “Morskich opowieści” powinni koniecznie stawić się na Ołowiance, by wziąć udział w biciu szantowego rekordu Polski w zbiorowym, plenerowym wykonaniu tego właśnie utworu. Po wspólnym śpiewaniu, w tym samym miejscu odbędzie się pokaz laserowy z elementami pirotechniki (godz. 22). Kwadrans później - plenerowy pokaz kultowego filmu w reż. Romana Polańskiego “Dwaj ludzie z szafą”.

Jeśli chodzi o szanty, wielbiciele tego gatunku muzycznego będą usatysfakcjonowani. Podczas Baltic Sail zaplanowano ponad 30 godzin muzyki na żywo, koncerty szantowe i folkowe będą odbywać się każdego dnia zlotu na scenie zlokalizowanej na Ołowiance. Wystąpią m.in. Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Szanty, Carrantuohill czy Kuzyni Neptuna.

W niedzielę, 8 lipca, między godz. 15 a 16 odbędzie się wieńcząca zlot parada żaglowców na Motławie z udziałem 80 (małych i dużych) jednostek. Warto przyjść wcześniej by zająć strategiczne miejsce - na paradzie zawsze są tłumy.

Od czwartku do niedzieli przez cały dzień na odwiedzających Baltic Sail czekać będzie mnóstwo atrakcji podzielonych na strefy, a w nich m.in:

- w strefie edukacyjnej w hali namiotowej na Ołowiance odbywać się będą warsztaty - nie tylko żeglarskie - dla dzieci i młodzieży, wystąpi też Teatr Katarynka. W czwartek po południu gościem strefy będzie Szymon Kuczyński, żeglarz, który dwukrotnie opłynął świat i opowie o swoich przygodach.   
- w strefie relaksu tuż przy nabrzeżu na Ołowiance usypana zostanie Baltic Plaża. Z myślą o najmłodszych organizowane będą animacje, rozgrywki w dyscyplinach plażowych, wspólne wznoszenie budowli piaskowych, malowanie buziek w żeglarskie wzory i wiele innych atrakcji. Dla starszych przygotowano leżaki z widokiem na żaglowce.
- w strefie gastronomicznej spróbować będzie można przysmaków bałtyckich (nowość!), potraw z grilla i tradycyjnych foodtruckowych dań: pizzy, wafli, lodów.
- strefa Regat Nord Cup w Marinie Gdańsk (przy ul. Szafarnia) skupiać będzie zawodników i jednostki biorące udział w 13. Regatach Nord Cup oraz w Bursztynowym Pucharze Neptuna. Będzie można obserwować przygotowania sportowców do zawodów, jak również zrelaksować się przy muzyce granej przez dj`a i coś przekąsić. We wszystkich zawodach rozgrywanych w ramach Nord Cup udział weźmie łącznie 700 zawodników na 400 jachtach. Ich zmagania w ramach Mistrzostw Polski w klasie Nautica i Bursztynowego Pucharu będzie można obserwować w weekend w Górkach Zachodnich i przy molo w Brzeźnie.

Wyjątkowym gościem tegorocznego zlotu będzie litewski jacht “Lietuva” z Kłajpedy.

- W stulecie odzyskania niepodległości przez Litwę, Polskę, Estonię i Łotwę, załoga jachtu otrzyma w Gdańsku polską flagę, którą zawiesi na sztagu - mówi Andrzej Radomski z biura prezydenta Gdańska ds. sportu. - Następnie “Lietuva” uda się do Tallina i Rygi, gdzie otrzyma kolejne flagi państwowe. To inicjatywa litewskich żeglarzy, by w taki sposób podkreślić nasze wspólne stulecie niepodległości.

Szczegółowy program Baltic Sail dostępny jest TUTAJ.

Źródło:
gdansk.pl

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.