• <
Baltexpo2023_duży

ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut

Partnerzy portalu

ORP Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut - GospodarkaMorska.pl

Historyczny niszczyciel ORP Błyskawica w wyjątkowy sposób uświetni tegoroczne święto Marynarki Wojennej. Jego kulminacyjnym punktem będzie parada morsko-lotnicza, w której okręt ma wziąć udział. Według założeń Błyskawica wyjdzie w morze i odda świąteczny salut armatni. W ten sposób uczci setną rocznicę utworzenia Marynarki Wojennej i stulecie polskiej niepodległości.

Święto Marynarki Wojennej przypada na ostatnią niedzielę czerwca i jest jednocześnie zwieńczeniem gdyńskiego Święta Morza. W tym roku ma jednak ono szczególne znaczenie. A to dlatego, że Święto Marynarki Wojennej jest częścią obchodów stulecia utworzenia tej formacji. Z tej okazji szykowane są wyjątkowe atrakcje. Główną z nich jest parada morsko-lotnicza, która odbędzie się 24 czerwca na Zatoce Gdańskiej. Ma ją uświetnić ORP Błyskawica.

– Udział tego historycznego okrętu w paradzie z okazji Święta Morza podkreśli rangę obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej i stulecia niepodległości. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować. Planujemy takie przedsięwzięcie, jednak bezpieczeństwo okrętu jest dla nas najważniejsze. Jeśli pogoda nie będzie sprzyjać lub pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy problemy techniczne, to Błyskawica pozostanie przy nabrzeżu – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Udział Błyskawicy w paradzie to wyzwanie, bo okręt nie pływa samodzielnie. Dlatego w wyjściu w morze pomogą mu holowniki.

– Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie okręt-muzeum zostanie wyholowany na wody Zatoki Gdańskiej. Tam rzuci kotwicę i podczas parady morskiej z jego pokładu zostanie oddany świąteczny salut armatni składający się z 21 strzałów – informuje Pioch.

W paradzie wezmą też udział okręty wszystkich klas, którymi dysponuje polska Marynarka Wojenna oraz okręty zagraniczne. Zaprezentują się m.in.: fregata ORP Gen. T. Kościuszko, korweta ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Piorun, dwa niszczyciele min – ORP Kormoran i ORP Czajka, okręt podwodny ORP Sęp, duży okręt ratowniczy ORP Lech, kuter ratowniczy ORP Zbyszko i zbiornikowiec ORP Bałtyk. Będą też śmigłowce i samoloty Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Większość okrętów wypłynie z portu przez wyjście południowe (przy Akwarium Gdyńskim), aby były widoczne dla mieszkańców i turystów.

O Błyskawicy

Okręt został wybudowany w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight. Do służby wszedł 25 listopada 1937 roku. Brał udział w II wojnie światowej. Przepłynął wtedy 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy.

Okręt cumuje przy nabrzeżu Pomorskim na skwerze Kościuszki w Gdyni. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W 2007 roku okręt został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award, co oznacza, że wszedł on do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

ORP Błyskawica ostatni raz opuściła nabrzeże Pomorskie w 2011 roku. Trafiła wtedy do stoczni na remont.

Źródło:
gdynia.pl

Dziękujemy za wysłane grafiki.