• <

Biegacze pokonają w sztafecie ponad 500 km szlakiem polskich latarni morskich

ew

30.05.2018 11:36 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Biegacze pokonają w sztafecie ponad 500 km szlakiem polskich latarni morskich

Partnerzy portalu

Biegacze pokonają w sztafecie ponad 500 km szlakiem polskich latarni morskich - GospodarkaMorska.pl

W ramach imprezy Bałtycka Sztafeta 2018 kilkuset biegaczy pokona w trzy dni ponad 500 kilometrów wzdłuż polskiego wybrzeża. Bieg ma uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego trasa będzie wiodła szlakiem polskich latarni morskich.

Bałtycka Sztafeta ma wyruszyć wieczorem 14 czerwca spod latarni w Krynicy Morskiej. Do mety zlokalizowanej pod podobnym obiektem w Świnoujściu powinna dotrzeć 17 czerwca rano. Uczestnicy sztafety będą biec nieprzerwanie, także nocą.

„W każdym momencie na trasie będzie przynajmniej 4-5 biegaczy, a ich zestaw będzie się zmieniał średnio co godzinę lub półtora godziny” – powiedział PAP komandor dr. hab. Mariusz Wąż, dyrektor Instytutu Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej - pomysłodawca oraz jeden z organizatorów imprezy.

Jak wyjaśnił, poszczególne zespoły biegaczy biorących udział w sztafecie będą przekazywać sobie świetlną pałeczkę. Ekipa, na trasie której znajdzie się latarnia morska, będzie miała za zadanie wbiec z pałeczką na szczyt budowli. „Biegacze odwiedzą po drodze 15 latarń” – powiedział PAP Wąż przypominając, że właśnie tyle czynnych obiektów tego typu znajduje się na polskim wybrzeżu Bałtyku.

„Bałtycka Sztafeta ma pokazać, jak piękne jest polskie wybrzeże, uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości ale także stulecie Marynarki Wojennej” – powiedział PAP Wąż dodając, że impreza ma też służyć „integracji lokalnych społeczności z Marynarką Wojenną”.

Ten ostatni cel ma zostać osiągnięty przede wszystkim dzięki pięciu - stanowiącym integralną częścią imprezy - biegom adresowanym do mieszkańców miejscowości, przez które będzie wiodła trasa sztafety. Biegi będą odbywać się na różnych dystansach: od 5 km po maraton. Zorganizowane zostaną m.in. w Krynicy Morskiej (bieg na 5 km), okolicach Świnoujścia (10 km), z Helu do Rozewia (maraton) i w pobliżu Ustki (bieg na 25 km).

„Zwłaszcza bieg w Ustce może być ciekawy dla lokalnych mieszkańców. Będzie to bieg po plaży, a jego trasa będzie wiodła przez – na co dzień zamknięty dla postronnych, nadmorski poligon” - powiedział PAP Wąż.

Komandor dodał, że organizatorzy czekają na zgłoszenia chętnych do udziału zarówno w sztafecie, jak i w biegach na określonych dystansach. Kontakt i wszelkie inne informacje znaleźć można na stronie http://baltyckasztafeta.pl.

Organizatorzy czekają także na zgłoszenia od wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w organizacji poszczególnych odcinków biegu oraz rowerzystów, którzy mogliby towarzyszyć biegaczom stanowiąc dla nich wsparcie w razie jakichkolwiek problemów.

Latarnie morskie zlokalizowane są kolejno w: Krynicy Morskiej, gdańskim Nowym Porcie (nieczynna) i Porcie Północnym, Sopocie, Helu, Jastarni, Rozewiu (nieczynna), Stilo, Czołpinie, Ustce, Jarosławcu, Darłowie, Gąskach, Kołobrzegu, Niechorzu, nieopodal Wisełki i Świnoujściu.

Głównymi organizatorami Bałtyckiej Sztafety 2018 są Akademia Marynarki Wojennej oraz Inspektorat Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W przygotowaniu imprezy pomagają też Wojskowy Klub Sportowy „Flota” Gdynia, Urzędy Morskie w Gdyni, Słupsku i Szczecinie, Liga Morska i Rzeczna, Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.