• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

gm

21.10.2022 22:01
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany

Partnerzy portalu

Akademickie Centrum Technologii Podwodnych w Gdyni. Kamień węgielny wmurowany - GospodarkaMorska.pl
Fot. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni/ Facebook

Na Oksywiu powstaje Akademickie Centrum Technologii Podwodnych, które wykształci przyszłych specjalistów militarnej technologii. W piątek (21 października) na placu budowy wmurowano symboliczny kamień węgielny. Ceremonia zbiegła się w czasie z celebrowaniem wyjątkowej, bo 100. rocznicy powstania Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

"Rozpoczyna się nowe stulecie naszej uczelni i to nowe stulecie jest zapoczątkowane czymś szczególnym, specjalnym. W tym dniu wmurowany zostanie kamień węgielny pod najnowocześniejsze w Europie i jedno z najnowocześniejszych na świecie centrów do prowadzenia badań w szeroko rozumianych pracach podwodnych. To jest generacyjny skok nie tylko dla naszej uczelni, ale również dla nauki polskiej" – mówił podczas uroczystości kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni cytowany przez miejski portal Gdynia.pl.

CZYTAJ więcej: Prezydent: nikt nie miał wątpliwości, że szkoła morska będzie Polsce potrzebna

Z obiektu, który powstaje na Oksywiu w Gdyni będzie korzystało środowisko akademickie i wojsko. Docelowo dzięki nowym możliwościom badań i rozwoju technologii podwodnych centrum może też stać się istotnym ogniwem w strukturze NATO związanej z systemem ratowania załóg okrętów podwodnych i nurków.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.