• <

Dziś belki, w wakacje elementy zwodzone – trwa budowa mostu w Sobieszewie (foto)

pc

05.05.2018 16:03 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Dziś belki, w wakacje elementy zwodzone – trwa budowa mostu w Sobieszewie (foto)

Partnerzy portalu

Dziś belki, w wakacje elementy zwodzone – trwa budowa mostu w Sobieszewie (foto) - GospodarkaMorska.pl

Na moście w Sobieszewie w sobotę przez cały dzień specjalna maszyna zwana Goliathem montuje ważące niemal 25 ton belki. Rano plac budowy odwiedzili Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.

Montowane w sobotę belki stanowią fragmenty tzw. przęseł dojazdowych mostu zwodzonego. Każda z belek waży niespełna 25 ton i mierzy ok. 25 metrów. Na podpory mostu elementy te montowane są za pomocą specjalnego dźwigu z pływających barek. Montaż ostatnich 5 belek planowany jest na 19 maja.
 
Po tym czasie będą montowane elementy zwodzone. Co ciekawe, przęsło zwodzone będzie najdłuższe w Polsce, liczyć bowiem będzie 37 metrów.
 
Nowy most zwodzony będzie przejezdny z końcem września, natomiast cała inwestycja powinna być zrealizowana z końcem listopada br., w stulecie niepodległości, dlatego most ten będzie prawdopodobnie nosił nazwę Mostu Niepodległości.
 
Koszt realizacji tej inwestycji: ok. 58 mln zł, z czego niemal połowa kwoty pochodzi z dotacji rządu RP (w pierwszym etapie, w maju 2016 – 16,6 mln; natomiast w 2017 jeszcze 11 mln zł na kontynuację prac).
 
Stan prac na moście

Niemal ukończone są prace związane z infrastrukturą drogową oraz sieciowo-instalacyjną. Zakończyło się też umacnianie nabrzeża (poza obszarem, który będzie trzeba wzmocnić po demontażu starego mostu pontonowego). W zakresie robót drogowych pozostało jeszcze ułożenie ostatniej warstwy ścieralnej oraz ułożenie masy na ścieżkach rowerowych. Prace te planowane są na wrzesień. Prace wykończeniowe prowadzone są także w sterowni.

Najtrudniejszym technologicznie etapem całej inwestycji jest realizowana budowa dwóch komór usytuowanych na torze wodnym. W obszarze tym trwają jeszcze prace zbrojeniowe, po zakończeniu których rozpocznie się wykonanie ostatniego etapu zbiornika, tj. stropów i ścian.

Równolegle trwają prace polegające na dokończeniu konstrukcji stalowej przęseł zwodzonych. Transport konstrukcji przewidywany na przełom czerwca i lipca, montaż przęseł zwodzonych i próby podnoszenia, które potrwają do września. W tym czasie możliwe będą czasowe zamknięcia toru wodnego (do 3 dni).

Do wykonania pozostały również montaż hydrauliki i wyposażenia mostu (barierki, wpusty, dylatacje, instalacje elektryczne, teletechniczne i deszczowe na moście, jak również wykonanie automatyki i sterowania obiektu mostowego oraz przeprowadzenie prób i odbiorów. Po udostępnieniu przejazdu przez nowy most  rozpocznie się rozbiórka mostu pontonowego wraz z drogą dojazdową oraz przebudowa nabrzeża rzeki odkrytego po jego rozbiórce. Prace te potrwają do listopada.

Nie tylko most

Aktualnie na Wyspie Sobieszewskiej są realizowane i planowane jeszcze inne duże inwestycje. Oto najważniejsze z nich:

•    Droga rowerowa wzdłuż ul. Turystycznej i ul. Boguckiego w Gdańsku-Sobieszewie

Niebawem podpisana zostanie umowa na realizację drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej i Boguckiego, czyli drogi wojewódzkiej 501. Ścieżka powstanie na odcinku ok. 4,4 km od skrzyżowania z ul. Przegalińską do skrzyżowania z ul. Pohoreckiego. Realizacja obejmować będzie także przebudowę skrzyżowania ulic Turystycznej i Przegalińskiej, gdzie powstanie minirondo, a także budowę nowych chodników. Zadanie zakłada również budowę peronów autobusowych. Nowa trasa rowerowa będzie oświetlona, dzięki czemu jazda rowerem po zmroku stanie się bardziej bezpieczna. Jeśli inwestycja przebiegać będzie zgodnie z założeniami, ścieżka będzie gotowa w połowie 2019 roku.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych, w ramach wojewódzkiego projektu „Pomorskie Trasy Rowerowe o zasięgu międzynarodowym R-10 i R-9”. Projekt ten zakłada budowę nowych dróg rowerowych, a także wykorzystanie dróg publicznych o niskim natężeniu ruchu oraz utwardzonych dróg leśnych i wałów przeciwpowodziowych Wisły, do tego budowę infrastruktury dla rowerzystów (w tym miejsc postojowych) oraz oznakowanie całości zgodnie z obowiązującymi przepisami. Trasa R-10, czyli Nadmorski Szlak Hanzeatycki oraz Wiślana Trasa Rowerowa, będąca częścią R-9, położone są w korytarzach europejskiej sieci tras rowerowych Euro Velo.

•    Zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej w ramach BO 2018

Obecnie wyłaniamy wykonawcę dokumentacji projektowej dla zagospodarowania nabrzeża Martwej Wisły, od mostu zwodzonego do ul. Kolonijnej. Ma to być pierwszy etap rewitalizacji przestrzeni publicznej w miejscu dawnego Parku Zdrojowego. Wniosek złożony do Budżetu obywatelskiego 2018 przez Władysława Sidorko, przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska wygrał w głosowaniu mieszkańców. Zaplanowaną rewitalizację podzielono na kilka etapów. W tym roku powstanie ciąg spacerowy. Wzdłuż niego  zamontowane zostaną lampy, ławki i kosze na śmieci.

Po sporządzeniu szczegółowego projektu, który ma być gotowy w sierpniu, i wyłonieniu wykonawcy robót budowlanych miasto przystąpi do realizacji zadania.

•    Nowy chodnik z oświetleniem wzdłuż Martwej Wisły w Gdańsku-Sobieszewie

Umowa z wykonawcą firmą  Saferoad Kabex z Gdańska na realizację tego zadania podpisana została 20 lutego br. Nowy chodnik powstaje na odcinku o długości 460 metrów, od istniejącej promenady do granicy budowy nowego mostu zwodzonego. Chodnik będzie oświetlony, a rosnąca wzdłuż promenady zieleń zostanie zagospodarowana. Dodatkowo pojawią się ławki i kosze na śmieci, a – dla zapewnienia bezpieczeństwa – od strony rzeki, zamontowana będzie balustrada. Inwestycja ma być gotowa w lipcu.

•    Budowa ulicy Nowej Turystycznej

Od marca tego roku konsorcjum Kruszywo Sp. z o.o. wraz z Bituminium Sp. z o.o. wykonują niezbędne prace do poprowadzenia drogi tzw. Nowej Turystycznej. Do tej pory wykonano niezbędną wycinkę drzew, roboty ziemne, wzmocnienie podłoża nawierzchni jezdni i chodnika, a także  przebudowę istniejącej sieci gazowej. Zakończenie prac przewidywane jest na do lipca tak, aby droga była gotowa na sierpień. W sierpniu Miasto Gdańsk wraz ze Związkiem Harcerstwa Polskiego organizują na wyspie stulecie ZHP dla około 10 tys. osób. Nowa Turystyczna będzie prowadziła od ul. Turystycznej do Przegalińskiej.

•    Program modernizacji i budowy chodników

W ramach programu modernizacji i budowy chodników na 2018 r. przewidziano modernizację chodników w ul. Świbnieńskiej, Wiosłowej i Radosnej. Obecnie przygotowywane jest dokumentacja dla tych odcinków.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.