• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim"

gm

27.07.2022 21:09 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim"

Partnerzy portalu

Gdańsk. Otwarto wystawę "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim" - GospodarkaMorska.pl
Ekspozycję usytuowano na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku. / Fot. GospodarkaMorska.pl

W środę, w stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM), odbył się wernisaż wystawy plenerowej "Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim Klubie Morskim". Ekspozycję usytuowano na Nabrzeżu Ziółkowskiego w Gdańsku.

Wystawę przedstawiającą dzieje PKM od momentu powstania organizacji, poprzez pierwsze lata powojenne oraz funkcjonowanie klubu w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, aż do dziś otworzył zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Marek Szymaniak oraz komandor Polskiego Klubu Morskiego Piotr Mroczek.

Dyrektor Szymaniak powiedział, że dzień po otwarciu wystawy poświęconej klubowi sportowemu Gedania, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku upamiętnia kolejną ważną organizację dwudziestolecia międzywojennego oraz osoby krzewiące polskość, budujące w młodzieży poczucie, że Polska jest wartością nadrzędną.

Komandor Polskiego Klubu Morskiego Piotr Mroczek podkreślił, że wystawa jest kompendium wiedzy na temat Klubu, zebranych materiałów i wspomnień jego członków.

Gościem wernisażu była prezes honorowego Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska Emilia Maćkowiak, która przybliżyła losy żeglarzy z Polesia. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.