• <
gryfia_70lat

Port Gdańsk. Rząd przeznaczy ponad 800 mln zł na budową falochronu

gm

26.07.2022 22:32 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdańsk. Rząd przeznaczy ponad 800 mln zł na budową falochronu

Partnerzy portalu

Port Gdańsk. Rząd przeznaczy ponad 800 mln zł na budową falochronu - GospodarkaMorska.pl
Fot. ZMPG

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy nowej infrastruktury w porcie w Gdańsku – w tym falochronu i toru wodnego - podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu. Dodano, że inwestycje mają związek z budową pływającego terminalu regazyfikacyjnego w Zatoce Gdańskiej (FSRU).

Rząd zamierza przeznaczyć 856 mln zł na wybudowanie nowego falochronu w Gdańsku, który będzie konieczny dla funkcjonowania gazowego pływającego terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU) - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Chodzi o uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk", przedłożoną przez ministra infrastruktury.

"Podstawowym celem programu jest budowa nowej infrastruktury w porcie w Gdańsku – w tym falochronu i toru wodnego. Zapewni ona funkcjonowanie budowanej jednostce regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego w Zatoce Gdańskiej (FSRU). W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, są to priorytetowe przedsięwzięcia. Przyczynią się do dalszego zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju" - wskazano w komunikacie.

Według komunikatu, najważniejsze założenia w ramach programu, to powstanie falochronu osłonowego o długości około 1000 m i obiektów towarzyszących. Dzięki nim możliwe będzie stworzenie stanowiska rozładunku LNG w postaci na stałe zacumowanego terminalu (pływającej jednostki regazyfikacyjnej FSRU).

"Nowa infrastruktura posłuży w dłuższej perspektywie dalszemu wielokierunkowemu rozwojowi portu zewnętrznego w Gdańsku oraz portu w Gdyni. Będzie to możliwe m.in. dzięki dostosowaniu ich infrastruktury do wymagań nowoczesnych systemów transportowych i przystosowania zespołu portowego do przewidywanego intensywnego wzrostu obrotów w basenie Morza Bałtyckiego" - zaznaczono.

Zgodnie z obecnym planem rozwoju operatora przesyłowego gazu - Gaz-Systemu, pływający terminal FSRU ma zostać uruchomiony z początkiem 2028 r. Gaz-System prowadzi obecnie pierwszą fazę procedury Open Season dla projektu FSRU o zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.