• <

Wynik wyszukiwania - "falochron" - Wiadomości

Małe porty morskie apelują do rządu o utworzenie Funduszu Portowego

Reprezentanci Związku Małych Portów Morskich chcą utworzenia rządowego Funduszu Portowego, który miałby wesprzeć inwestycje i projekty przekraczające możliwości samorządów i Urzędów Morskich: - Tylko centralny fundusz może realnie wpłynąć na zaplanowany i spójny rozwój naszych portów – przekonują autorzy wspólnego apelu.
19.05.2024

Akcja ratownicza w usteckim porcie. Mężczyzna wpadł do wody, bo zagapił się w telefon

Wczoraj wieczorem w Ustce doszło do groźnego incydentu. Do kanału portowego wpadł mężczyzna. Przyczyną zdarzenia było zagapienie się w telefon komórkowy.
11.05.2024

Tokyu Land i SolarDuck zakończyły budowę pierwszej w Japonii morskiej elektrowni słonecznej

Tokyu Land i SolarDuck we współpracy z Kyocera Communication Systems zakończyły instalację pierwszej w Japonii pływającej elektrowni fotowoltaicznej (Offshore Floating Solar Photovoltaic, OFPV) w ramach projektu Tokyo Bay eSG, inicjatywy Biura Planowania Polityki Obszaru Metropolitarnego Tokio.
09.05.2024

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Admirał Unrug upamiętniony na stulecie Yacht Klubu Polski Gdynia

Blisko 200 osób wzięło udział w piątek 3 maja w inauguracji obchodów stulecia Yacht Klubu Polski Gdynia, rozpoczęciu klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego oraz odsłonięciu tablicy admirała Józefa Unruga.
03.05.2024

Geofizyka Toruń oferuje platformę samopodnośną na wynajem

Spółka Geofizyka Toruń S.A. oferuje swoją platformę samopodnośną Kopernik-1 na wynajem. Jednostka może być wykorzystywana do prace geologicznych, geotechnicznych i budowlano-instalacyjnych.
29.04.2024

Yacht Klub Polski Gdynia uroczyście zainauguruje obchody stulecia istnienia

Uroczyste rozpoczęcie klubowego i pomorskiego sezonu żeglarskiego, odsłonięcie tablicy admirała Józefa Unruga oraz spotkanie żeglarzy i sympatyków – tak zapowiada się inauguracja obchodów stulecia założenia Yacht Klubu Polski Gdynia, które odbędzie się w piątek 3 maja.
29.04.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Gaz-System podpisał umowę czarteru pierwszej w Polsce jednostki FSRU

Gaz-System podpisał umowę czarteru określającą warunki dostarczenia i obsługi jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Kontrakt został zawarty z firmą White Eagle Energy Ltd., spółką z grupy Mitsui O.S.K. Lines.
25.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
21.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Port Łeba zmieni swoje granice? Ministerstwo Infrastruktury wspiera inwestycje w obsługę serwisową farm wiatrowych

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie zmiany granicy portu morskiego w Łebie. Ma na celu umożliwienie wykonania inwestycji związanej z jego planowanym przystosowaniem do obsługi serwisowej farm wiatrowych. Dokument został przekazany 3 kwietnia do uzgodnień międzyresortowych, które potrwają 14 dni. Aktualnie trwa jego opiniowanie.
10.04.2024

PORR S.A. wykona modernizację dwóch kolejnych nabrzeży w Porcie Gdańsk

Prezes Portu Gdańsk Krzysztof Kaczmarek podpisał dwie umowy z PORR S.A. na modernizację Nabrzeży - Rudowego i Bytomskiego. Łączna długość nabrzeży objętych przebudową to ponad 450 m. Inwestycja jest częścią większego projektu, który został dofinansowany z instrumentu „Łącząc Europę” na lata 2021-2027 (CEF 2). Realizacja tego przedsięwzięcia przyczyni się do wzrostu konkurencyjności Portu Gdańsk, wzmocnienia potencjału przeładunkowego oraz zwiększenia przepustowości.
21.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Otwarto oferty na budowę falochronów w Porcie Gdynia. Wiemy, kto startuje w przetargu

W poniedziałek 18.03.2024 r. o godzinie 10:30 nastąpiło otwarcie ofert w postępowaniu przetargowym pn. „Budowa falochronów osłonowych, stanowiących wodną infrastrukturę dostępową do Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia, w formule zaprojektuj i wybuduj” prowadzonym wspólnie przez Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.
18.03.2024

Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni: duże projekty infrastrukturalne realizowane bez zmian

O najważniejszych z punktu widzenia gospodarki morskiej inwestycjach infrastrukturalnych w portach Gdańsk, Gdynia i Elbląg, ale także mniejszych portach i utrzymaniu pasa technicznego wzdłuż wybrzeża, oraz o problemach kadrowych rozmawiamy z nową dyrektorką Urzędu Morskiego w Gdyni Anną Stelmaszyk-Świerczyńską.
17.03.2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.
11.03.2024

W ubiegłym roku wszystkie polskie porty osiągnęły zysk

Wszystkie polskie porty zamknęły ubiegły rok zyskiem; przeładowano w nich niemal 150 mln ton - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka.
09.03.2024

Historyczne falochrony w Ustce zostaną wyremontowane. Są na to środki

Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej remontu ponad stuletnich falochronów w Porcie Ustka. W ramach tej inwestycji zmodernizowany zostanie Falochron Zachodni, Wschodni oraz Nabrzeże Pilotowe. Zostanie odtworzona również ostroga przy Falochronie Zachodnim.
04.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

Bando: Koszt pływającego terminala LNG to ok. 4,7 mld zł

Koszt budowy pływającego terminala LNG (FSRU) w Zatoce Gdańskiej to ok. 4,7 mld zł - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. infrastruktury krytycznej.
22.02.2024

Rekordowy rok dla największych polskich portów morskich - ponad 145 mln ton przeładowanych towarów

Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowano rekordowe wyniki przeładunkowe w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Polskie porty zanotowały wzrost przeładunków wynoszący 145,7 mln ton. To niemal 10% więcej w stosunku do 2023 roku (133 mln ton).
22.02.2024

[WYWIAD] Arkadiusz Marchewka: sprawy gospodarki morskiej priorytetem dla nowego rządu

Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarkę morską, wodną i żeglugę śródlądową, w rozmowie z Mateuszem Kowalewskim, wydawcą portalu GospodarkaMorska.pl opowiada o największych szansach i wyzwaniach dla sektora morskiego w najbliższych latach oraz roli resortu we wspieraniu branży morskiej.
18.02.2024

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

Sąd Rejonowy w Wejherowie skazał kapitana na karę grzywny za spowodowanie wypadku motorówki ratowniczej, do którego doszło w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie). W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
12.02.2024

A. Marchewka o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu: naszym celem jest realizacja tej inwestycji

Budowa Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu będzie realizowana – powiedział w czwartek podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma rozpocząć działalność w 2028 r.
08.02.2024

Jacek Sadaj odwołany z funkcji prezesa Portu Gdynia

We wtorek 6 lutego odwołany został Zarząd Morskiego Portu Gdynia.
06.02.2024

Resort infrastruktury nie wycofuje się z inwestycji w terminal kontenerowy w Świnoujściu

Ministerstwo Infrastruktury nie wycofuje się z inwestycji w Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu - wynika z odpowiedzi resortu dla PAP. Podkreślono, że jest to jedna z kluczowych inwestycji i podejmowane są kolejne działania w celu jej realizacji.
03.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Port Gdynia pod ochroną. Jak zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze?

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie w ostatnich latach stanęły przed zarządzającymi obiektami infrastruktury strategicznej w Polsce, jest zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa. Zaglądamy do Zarządu Morskiego Portu Gdynia, by sprawdzić, jak bardzo wielowątkowe i trudne jest to zagadnienie w tak rozbudowanej i urozmaiconej instytucji.
30.01.2024

2023 rok ze wzrostem przeładunków w Porcie Darłowo

Port Darłowo podsumował swoją pracę w 2023 roku. Prezentowane liczby jasno sugerują poprawę w odniesieniu do roku poprzedniego. Był to również przełomowy rok dla miejscowej stoczni, z której w podróż wyruszyła pierwsza łódź, która od stępki powstała w M&W Stoczni Darłowo.
25.01.2024

Ministerstwo Infrastruktury. Rozmowy na temat budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Infrastruktury ds. ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Arkadiusz Marchewka spotkał się z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciechem Zdanowiczem w sprawie kluczowej morskiej inwestycji w województwie zachodniopomorskim, budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Celem wizyty roboczej było określenie planów budowlanych w związku z tym przedsięwzięciem, które w przyszłości ma wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu.
22.01.2024

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Gdański Naftoport chwali się rekordowym wynikiem operacyjnym

Kluczowy obiekt dostarczający ropę naftową do Polski pochwalił się rosnącymi przeładunkami, podkreślając tym samym swój udział w rozwijaniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Odbywa się to w sytuacji dynamicznej rozbudowy Naftoportu, który ma otrzymać w przyszłości nowe stanowisko przeładunkowe.
18.01.2024

Krok bliżej FSRU. Gaz-System zakończył morskie badania geotechniczne

Gaz-System poinformował, że zakończone zostały badania geotechniczne w ramach morskiej części projektu ulokowania na Zatoce Gdańskiej pływającego terminala LNG – FSRU.
16.01.2024

Remont falochronów w Ustce: Urząd Morski unieważnił przetarg

Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na przygotowanie dokumentacji remontu falochronów w Ustce.
15.01.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać w porozumieniu z mieszkańcami

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Budowę potwierdzają i wspierają politycy koalicji rządzącej, podkreślając jej ogromne znaczenie strategiczne. Zapowiadają również współpracę z mieszkańcami pobliskich terenów.
10.01.2024

Kluczowy przetarg dla planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji geotechnicznej w związku z budową planowanego falochronu osłonowego. Wedle zamierzeń będzie on zabezpieczał planowany port zewnętrzny, na którym powstanie głębokowodny terminal kontenerowy.
04.01.2024

Branża portowa to prawdziwy roller coaster. Wywiad z Michałem Śmigielskim prezesem MAG

O boomie przeładunkowym w polskich portach, wyzwaniach i potencjale branży, kierunkach rozwoju oraz ważnej roli kolejnej edycji Kongresu Polskie Porty 2030 rozmawiamy z Michałem Śmigielskim, prezesem Morskiej Agencji Gdynia.
02.01.2024

2023 w GospodarkaMorska.pl. Przegląd najważniejszych wydarzeń w branży morskiej

Szanowni Państwo, stało się – żyjemy w ciekawych czasach. 2023 rok w gospodarce morskiej w Polsce obfitował w wydarzenia warte odnotowania, a nie brakowało również momentów, które są najzwyczajniej w świecie ważne. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych i najciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2023 roku w kraju.
02.01.2024

Komisja gospodarki morskiej pozytywnie zaopiniowała propozycje budżetowe na 2024 r.

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek rządowe propozycje budżetowe na 2024 r. w zakresie m.in. rybołówstwa, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej.
28.12.2023

Dariusz Klimczak ministrem infrastruktury, Arkadiusz Marchewka wiceministrem

Prezydent RP Andrzej Duda powołał w skład Rady Ministrów Dariusza Klimczaka na urząd ministra infrastruktury. Zastąpił on na tym stanowisku pełniącego ten urząd od 27 listopada Alvina Gajadhura. Znamy również pierwszego wiceministra w resorcie. Będzie to Arkadiusz Marchewka, który prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej czyli następcą Marka Gróbarczyka.
13.12.2023

Australia planuje nowy terminal kontenerowy

Na południe od portu kontenerowego Fremantle w Australii, w miejscowości Kwinana, ma powstać nowy terminal kontenerowy. Preferowaną lokalizację wskazał rząd Australii Zachodniej.
09.12.2023

Port Gdynia. Inwestycje kształtujące przyszłość morskich szlaków handlowych [wideo]

Port Gdynia zamyka rok 2023 z sukcesem, osiągając rekordowe przeładunki i kontynuując ambitny plan inwestycyjny. Sztandarowym elementem tych działań jest modernizacja Nabrzeża Helskiego, która zwiększy efektywność obsługi statków oraz umożliwi przyjęcie większych jednostek, wzmacniając pozycję portu jako strategicznego punktu na mapie światowego handlu morskiego. Wartość kontraktu wynosi blisko 300 mln zł brutto, a prace planowane są na okres 26 miesięcy.
29.11.2023

Przetarg na budowę falochronów osłonowych dla Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia

Ogłoszono przetarg na budowę falochronów osłonowych dla Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformował Urząd Morski w Gdyni.
27.11.2023

Nie ma chętnych na drugi terminal gazowy FSRU w Gdańsku

Fiaskiem zakończyła się procedura badająca zainteresowanie na rynku zwiększeniem możliwości regazyfikacyjnych planowanego terminalu FSRU w Gdańsku. Realizowana jako Open Season FSRU 2 miała wykazać czy istnieją podmioty chętne zainwestować w drugi, pływający terminal do przetwarzania gazu, co miało zwiększyć możliwości przesyłowe i transportowe tego surowca z Gdańska, zaopatrując nie tylko Polskę, ale też inne kraje, szczególnie pozbawione dostępu do morza. Okazuje się, że największym wyzwaniem jest brak chętnych.
27.11.2023

Port Gdynia buduje nowe falochrony. „Konieczność dziejowa”

W zeszłym tygodniu Port Gdynia ogłosił przetarg na wykonawcę niemal 2,5 kilometra zupełnie nowych falochronów. To duża i ważna inwestycja, która jest jednocześnie pierwszym krokiem do budowy Portu Zewnętrznego, ale i bez niego znacznie podniesie możliwości portu i bezpieczeństwo na akwenach portowych.
26.11.2023

Odnaleziono ciało kolejnego członka załogi Kafkametler, poszukiwania nadal trwają

Po czterech dniach od wypadku statku towarowego Kafkametler u wybrzeży Turcji odnaleziono ciało kolejnego marynarza; trwają poszukiwania reszty załogi - poinformowały w czwartek tureckie władze
23.11.2023

Zatonięcie Kafkametler. Dramatyczne wiadomości od załogi

Jak informowaliśmy wczoraj, w niedzielę u wybrzeży Turcji zatonął tankowiec Kafkametler z 12 osobami na pokładzie. Odnaleziono ciało jednego członka załogi. W mediach pojawiły się zapisy wiadomości, jakie członek załogi przesłał do rodziny.
21.11.2023

Statek z 12 osobami na pokładzie zatonął na Morzu Czarnym

Turecki statek towarowy z 12 osobami na pokładzie zatonął w niedzielę podczas burzy przy wybrzeżu Turcji na Morzu Czarnym; władzom nie udało się nawiązać kontaktu z załogą - poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya.
20.11.2023

Inwestycje w przyszłość Portu Gdynia – nowe falochrony

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zapowiada ambitne plany związane z rozbudową infrastruktury portowej, kładąc szczególny nacisk na budowę Portu Zewnętrznego. To strategiczne przedsięwzięcie wiąże się z szeregiem inwestycji, z których jednym z kluczowych są nowe falochrony osłonowe.
15.11.2023

Gaz-System potwierdza: w walce o FSRU pozostają MOL i BW LNG

Gaz-System oficjalnie podał, że zawarte zostały porozumienia z Mitsui O.S.K. Lines i BW LNG – dwoma armatorami, których oferty wciąż są w grze w przetargu o budowę pierwszego polskiego terminala gazowego FSRU.
14.11.2023

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
13.11.2023

Urząd Morski w Gdyni laureatem Złotej Kotwicy podczas Baltexpo 2023 [wideo]

O kluczowych inwestycjach i wyzwaniach stojących przed administracją morską rozmawialiśmy podczas Baltexpo 2023 z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni.
01.11.2023

Dwóch armatorów wśród potencjalnych oferentów na FSRU dla Gaz-System

Na liście potencjalnych dostawców pływającego gazoportu polska spółka wpisała dwie firmy - BW LNG oraz Mitsui OSK Lines (MOL). W zamierzeniu zwycięzca przetargu zbuduje jeden, bądź dwa statki do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), co ma zwiększyć dostawy LNG do Polski oraz przepustowość terminali gazowych.
26.10.2023

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Grzegorz Witkowski: Morze Bałtyckie zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje

Morze Bałtyckie, które staje się wewnętrznym morzem NATO zasługuje na gigantyczne, nowoczesne inwestycje; po latach pauzy i niedostrzegania polskiego wybrzeża udało się pchnąć polską gospodarkę na właściwe tory – powiedział PAP w poniedziałek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
23.10.2023

Konsultacje z mieszkańcami Gdańska w sprawie budowy terminala FSRU

Budowa infrastruktury gazowej w Gdańsku jawi się jako jedno z najważniejszych przedsięwzięć energetycznych nie tylko w skali regionu, ale też kraju. Mimo to okazuje się, że inwestycji towarzyszą kontrowersje. Nie wszyscy mieszkańcy podzielają entuzjazm. W związku z tym Gaz-System organizuje spotkanie, aby poznać opinie Gdańszczan i przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.
23.10.2023

FSRU na Zatoce Gdańskiej – Gaz-System, Port Gdańsk i Urząd Morski podpisały porozumienie

W Kapitanacie Portu Północnego odbyła się dziś konferencja prasowa w sprawie współpracy między Gaz-Systemem, Urzędem Morskim w Gdyni i Portem Gdańsk przy budowie terminala gazowego FSRU.
12.10.2023

Polski Związek Żeglarski uhonoruje Andrzeja Drapellę

Był kapitanem kilku polskich żaglowców, regatowcem oraz wychowawcą wielu pokoleń marynarzy i żeglarzy. Andrzej Drapella zostanie upamiętniony w sobotę 14 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
11.10.2023

Baltexpo 2023: Złote Kotwice rozdane

Pierwszego dnia targów branży morskiej Baltexpo na terenie Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo odbyło się oficjalne rozdanie Złotych Kotwic, czyli nagród przyznawanych przedsiębiorstwom i instytucjom, których projekt, produkt, usługa, działania lub osiągnięcia w okresie dwóch lat od ostatniej edycji wydarzenia mają lub mogą mieć znaczący wpływ na rozwój gospodarczy.
11.10.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

HaskoningDHV Polska zaprasza na Baltexpo

Firma HaskoningDHV Polska po raz pierwszy zawita na Baltexpo - największych targach związanych z branżą morską i przemysłem stoczniowym w Europie Środkowo-Wschodniej. HaskoningDHV Polska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych na polskim rynku firm w zakresie doradztwa i projektowania w dziedzinie budownictwa przemysłowego oraz hydrotechniki śródlądowej i morskiej.
10.10.2023

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni

Na przełomie roku powinno udać się wyłonić partnera do budowy portu zewnętrznego w Gdyni, zaś przyszły rok to perspektywa zawierania umowy oraz rozpoczynania prac - powiedział podczas konferencji w Gdyni ws. budowy portu zewnętrznego wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała.
05.10.2023

BGK inwestuje w bułgarski port. Dlaczego?

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował w stosunkowo niewielki i nieco zaniedbany port w Burgas nad bułgarskim Morzem Czarnym. Plany są ambitne i są już w toku.
25.09.2023

Na jakim etapie inwestycji jest terminal głębokowodny w Świnoujściu?

To jedna z najważniejszych inwestycji na polskim wybrzeżu. Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować największe statki kontenerowe, jakie mogą wpływać na Bałtyk. Prace nad powstaniem terminala się nie zatrzymują. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?
25.09.2023

Gdańsk. Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym na finiszu

Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku jest na ukończeniu. Projekt w części budowlanej został już wykonany w całości, pozostały kwestie formalne i rozliczeniowe – przekazał PAP Urząd Morski w Gdyni.
11.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Świnoujście. Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej

Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.
15.08.2023

Mimo trwającej wojny otwarto kilka plaż w Odessie

Pomimo niebezpieczeństw związanych z trwającym konfliktem, władze Ukrainy zdecydowały się otworzyć kilka plaż, które są uznawane za bezpieczne. Są tu jednak pewne warunki i obostrzenia, niemniej daje to mieszkańcom szansę na odpoczynek oraz chwilę oderwania się od wojennej zawieruchy.
12.08.2023

Kopalnia nagrodziła górnika, który uratował tonącego w morzu ośmiolatka

Jacek Kuczera, górnik z rybnickiej kopalni ROW Jankowice, który ponad dwa tygodnie temu w Jarosławcu uratował tonącego w morzu 8-letniego chłopca, został nagrodzony przez dyrekcję kopalni. Myślę, że każdy by tak postąpił. Zobaczyłem, że chłopiec się topi, od razu ruszyłem na ratunek - mówi nagrodzony pracownik.
09.08.2023

Podsumowanie pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg

Początek sierpnia to czas podsumowań pierwszej połowy sezonu letniego w Porcie Kołobrzeg. Niezmiennie jedną z największych atrakcji Portu Kołobrzeg są rejsy pasażerskie. W lipcu tego roku z rejsów skorzystało ponad 76 tysięcy turystów co jest dokładnie takim samym wynikiem jak w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że turyści mogą skorzystać z jednej z sześciu jednostek cumujących na stałe w Porcie Pasażerskim (Jantar, Pirat, Monika III, Viking, Santa Maria, CZSZ - 172).
08.08.2023

Szersze wejście do portu w Kołobrzegu i więcej atrakcji tej części kurortu

W kołobrzeskim porcie z roku na rok rosną przeładunki, a jego nowoczesną marinę obierają za cel nie tylko europejscy żeglarze. Miejska spółka zarządzająca portem sprostała wojennemu wyzwaniu – tysiące ton ukraińskiego zboża odpłynęły stąd do Rotterdamu. Niedaleka przyszłość to port serwisowy dla morskich elektrowni wiatrowych i plany inwestycji, które podniosą rangę portu z korzyścią dla całego regionu.
28.07.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

Port w Świnoujściu zyska nowy tor podejściowy

25 lipca 2023 r. podpisano umowę dofinansowania zadania pn. „Przeprowadzenie prac dla umożliwienia transportu wodnego do Portu Zewnętrznego w Świnoujściu”. Umowa została zawarta pomiędzy Centrum Unijnych Projektów Transportowych a Dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie, który będzie odpowiadał za realizację zadania. Całkowita wartość zadania objętego dofinansowaniem wynosi 7,33 mld zł, z czego około 2,8 mld zł to dofinasowanie ze środków unijnych.
25.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Nowoczesna marina w Pucku oficjalnie otwarta

W Pucku zakończyła się budowa nowego portu jachtowego, dysponującego 98 miejscami do cumowania. Dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie tej nowoczesnej mariny. Generalnym wykonawcą prac była spółka NDI S.A., natomiast inwestorem miasto Puck. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu 2021 roku, a roboty udało się zakończyć trzy miesiące przed planowanym terminem.
23.07.2023

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie opublikowała obwieszczenie dt. przebudowy falochronów w Darłowie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie poinformował o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektu przebudowy falochronów w Porcie Darłowo. Inwestycja ma na celu poprawą warunków bezpieczeństwa i funkcjonowania na obszarze portu poprzez budowę nowych obiektów hydrotechnicznych.
22.07.2023

Jest raport po wypadku statku ratowniczego, w którym rannych zostało trzech mężczyzn

Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich (PKBWM) opublikowała raport z wypadku statku ratowniczego Wiatr, do którego doszło w lipcu ubiegłego roku. Po uderzeniu jednostki w falochron portu wojennego Hel rannych zostało trzech ratowników. Jeden z członków załogi był pijany.
20.07.2023

Marina w Pucku gotowa do przyjęcia żeglarzy. Uroczyste otwarcie w tę sobotę

W sobotę 22 lipca odbędzie się otwarcie mariny w Pucku. Zwieńczy ono I etap rozbudowy i przebudowy puckiego portu, umożliwiając rozwój jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich. Marina dysponuje 98 nowymi miejscami do cumowania jachtów i jednostek białej floty.
20.07.2023

Cztery firmy mogą złożyć oferty na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni

Cztery międzynarodowe firmy zostały zaproszone do złożenia oferty na projekt bodowy Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia - poinformowała firma EY, która doradza przy inwestycji. To największy projekt w historii polskiego rynku PPP, z szacowaną wartością nakładów ponad 5,5 mld zł - dodała.
18.07.2023

Szansa na udział w kolejnej strategicznej inwestycji hydrotechnicznej Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni szuka specjalistów do pracy przy realizacji „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
18.07.2023

MI zmienia plany: port w Ustce dostosowany do offshore wind

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło zmianę koncepcji dotyczącej budowy dużego portu zewnętrznego w Ustce. Zamiast tego, port będzie dostosowany wyłącznie do potrzeb serwisowania morskich farm wiatrowych.
16.07.2023

Jest decyzja lokalizacyjna dla Portu Zewnętrznego w Gdyni

Wojewoda Pomorski podjął decyzję, która ma kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury morskiej w Polsce. Na podstawie przepisów ustawy o inwestycjach w zakresie portów zewnętrznych, Wojewoda zatwierdził lokalizację strategicznego projektu Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia.
29.06.2023

PORR kończy prace w Porcie Północnym w Gdańsku

PORR S.A. ogłosił, że zrealizował modernizację falochronu północnego wyspowego w Porcie Północnym w Gdańsku. Dzięki temu ten ma oprzeć się sztormom i niepogodzie na Morzu Bałtyckim.
29.06.2023

Będzie nowe podejście do portu w Świnoujściu, ruszył pierwszy przetarg

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na analizę nawigacyjną dla nowego toru wodnego do portu w Świnoujściu.
26.06.2023

Andrzej Lutomski zostanie uhonorowany w Alei Żeglarstwa Polskiego

Tablica legendarnego trenera i wychowawcy wielu pokoleń żeglarzy, Andrzeja Lutomskiego, zostanie odsłonięta w sobotę 24 czerwca w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.
21.06.2023

VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego: Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP

Pierwsza sesja miała tytuł "Zmienność zagrożeń bezpieczeństwa narodowego Polski a dynamika rozwoju sil morskich RP". W jego trakcie omawiano morski wymiar bezpieczeństwa narodowego RP w sferze politycznej, militarnej, i gospodarczej, współczesne zagrożenia bezpieczeństwa morskiego RP, a także dynamika rozwoju Sił Morskich RP w kontekście Ustawy o obronie Ojczyzny z 2022 roku oraz powołania. Poruszono również zagadnienie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych.
15.06.2023

Przebudowa portu rybackiego we Fromborku na półmetku

Trwa remont portu rybackiego we Fromborku. Ma on dla miasta znaczenie zarówno gospodarcze, jak i turystyczne. Zakończyła się właśnie obudowa brzegów i pogłębianie portu. Pomimo remontów, droga wodna zostaje otwarta dla turystów.
14.06.2023

Wojsko zainteresowane wykorzystaniem terminalu głębokowodnego w Świnoujściu

Wojsko chciałoby wykorzystywać planowany terminal głębokowodny w Świnoujściu przy transportach wojskowych. Te są dziś realizowane na flankę wschodnią NATO w porcie Bremerhaven. Prezes portu zdradza, że trwają w tej sprawie rozmowy.
13.06.2023

Mimo rozbudowy portu we Fromborku turyści z Mierzei mogą dotrzeć przez Zalew do miasta Kopernika

Mimo trwającej modernizacji Portu Rybackiego we Fromborku, turyści mogą dotrzeć z Mierzei Wiślanej przez Zalew do miasta Mikołaja Kopernika. Rejsy po Zalewie odbywają się też do Tolkmicka. Armatorzy wskazują, że droga wodna jest szybszą wobec drogi lądowej z Mierzei wzdłuż Zalewu.
10.06.2023

Marina w Pucku będzie gotowa trzy miesiące przed terminem

Budowa części falochronu północnego czy stałego pomostu połączeniowego o długości 180 metrów wraz z trzema pomostami pływającymi dla jachtów to tylko niektóre prace, z których składała się inwestycja realizowana przez NDI w Pucku. Dzięki dobrej organizacji otwarcie Mariny nastąpi aż trzy miesiące szybciej niż planowano.
09.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: jak przygotować infrastrukturę?

Trzeci panel dyskusyjny podczas Kongresu Polskie Porty 2030 był poświęcony infrastrukturze portowej oraz dostępowej.
02.06.2023

Prace przy nowej marinie w Pucku zbliżają się ku końcowi

Trwająca od półtorej roku rozbudowa portu w Pucku zbliża się ku końcowi. Czy nowa marina zostanie otwarta już na wakacje?
31.05.2023

Ponad 130 ostróg umocniło brzeg Półwyspu Helskiego

We wtorek odbyło się oficjalne zakończenie projektu "Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego". Prace prowadzone od 2018 roku obejmowały m.in. odbudowę umocnienia brzegu w Kuźnicy i budowę 135 ostróg między Władysławowem a Kuźnicą.
30.05.2023

Port Gdynia – czasowe wstrzymywanie ruchu

Port Gdynia poinformował o czasowym wstrzymaniu ruchu statków na czas prac związanych z umacnianiem dna nad istniejącymi rurociągami pod dnem morskim w Awanporcie.
22.05.2023

NBP upamiętnia budowę Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę okolicznościową w standardzie obiegowym o nominale 5 zł z serii „Odkryj Polskę” – „Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną”.
22.05.2023

Port jachtowy w Górkach Zachodnich po remoncie może przyjąć 180 jednostek

Zakończył się I etap rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Zbudowano żelbetowe pomosty, nabrzeża oraz falochrony. W porcie będzie mogło cumować ponad 180 jednostek. W sobotę odbył się piknik i uroczystość nadania przystani imienia kpt. Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.
20.05.2023

Trwa poszerzanie plaży w Brzeźnie; zniknie hałda piasku po wcześniejszych pracach

Trwa poszerzanie plaży w Gdańsku Brzeźnie. Prace obejmują prawie półtorakilometrowy odcinek od Nowego Portu w kierunku molo. Zostanie wykorzystany zostanie do tego piasek z hałdy, która jesienią ubiegłego roku została usypana na plaży na wysokości Parku Brzeźnieńskiego.
18.05.2023

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich

Zakończył się pierwszy etap prac przy rozbudowie portu jachtowego na Górkach Zachodnich. Po przebudowie liczba miejsc do cumowania zwiększyła się do 186. Piknik z okazji otwarcia inwestycji wartej 19 mln zł odbędzie się w sobotę, 20 maja.
17.05.2023

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2023 w Kołobrzegu

Otwarcie sezonu żeglarskiego 2023 w tym roku odbędzie się w ramach Dni Kołobrzegu.
17.05.2023

PGE Baltica angażuje polskie firmy do budowy bazy serwisowej w Ustce

Rozpoczęcie budowy bazy operacyjno-serwisowej, która służyć będzie do obsługi morskich farm wiatrowych, to przedsięwzięcie poprzedzone wielomiesięcznym procesem przygotowawczym. Już na tym etapie konieczne jest zatrudnienie wykonawców prac niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. W przypadku przygotowania budowy bazy operacyjno-serwisowej PGE Baltica w Ustce spółka zaangażowała polskie podmioty, co pokazuje, że krajowe przedsiębiorstwa mogą z powodzeniem włączyć się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
15.05.2023

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Polska jest coraz częściej postrzegana jako dobre miejsce na lokowanie biznesu, jako atrakcyjny i solidny partner biznesowy. Również przez firmy koreańskie. Świetną okazją do budowania i zacieśniania relacji biznesowych między polskimi i koreańskimi przedsiębiorstwami był zorganizowany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Business Mixer 2023, międzynarodowa konferencja, która miała miejsce w Seulu w dniach 27-28 kwietnia. Patronat nad nią objęło Ministerstwo Infrastruktury.
10.05.2023

Port Władysławowo. Kurs na rybołówstwo, farmy wiatrowe i strategiczną rozbudowę infrastruktury

Z prezesem Witoldem Wawrzonkoskim, Prezesem Zarządu „Szkuner”, spółki która zarządza portem Władysławowo rozmawia Marek Grzybowski, koordynator Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich.
09.05.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – kwiecień 2023 r.

Miesiąc kwiecień wyjątkowo obfitował w różnorakie zdarzenia i szkody morskie, których naliczono 80. W poprzednim miesiącu marcu takich wypadków morskich było mniej, bo 61. Szczególnie dużo w kwietniu było wejść na mieliznę jednostek. Pojawiły się również pożary, zatonięcia statków, zaginięcia załogantów a także kolizje, w tym z oznaczonym na mapie wrakiem.
05.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
04.05.2023

Pomorscy żeglarze otworzą sezon i upamiętnią Piotra Bigaja

Otwarcie pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2023 połączone z odsłonięciem tablicy Piotra Bigaja odbędzie się 3 maja w Gdyni.
28.04.2023

Gróbarczyk: w ciągu 6-7 lat Świnoujście będzie poważną konkurencją dla Hamburga

Dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
01.04.2023

Ponad 10,3 mld zł na wieloletni program rozwoju portu w Świnoujściu

W II kwartale br. rząd zamierza przyjąć wieloletni program budowy i rozbudowy infrastruktury dostępowej do portu w Świnoujściu. Koszt programu na lata 2023-2029 to ponad 10,3 mld zł.
24.03.2023

Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem

304-metrowy kontenerowiec Hyundai Tokyo przekroczył dozwoloną w porcie prędkość, po czym uderzył w nabrzeże podczas wejścia do portu Kaohsiung na Tajwanie. Jak się okazało, pilot, który sterował statkiem, był pod wpływem alkoholu.
23.03.2023

Transport Week 2023 - Bałtycki sektor morski odporny w obliczu wyzwań

Ponad 200 uczestników z różnych sfer sektora logistycznego zebrało się 14 marca w Gdyni na pierwszym dniu tegorocznej edycji konferencji Transport Week. Dyskusja dotyczyła głównych trendów wpływających na rozwój sektora transportowego w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR), począwszy od geopolityki, poprzez inteligentne rozwiązania i kwestie cyberbezpieczeństwa, aż po wyzwania związane z projektami offshore wind.
14.03.2023

Obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem 17-19 marca

Miejskie obchody 78. rocznicy walk o Kołobrzeg i zaślubin Polski z morzem rozpoczną się 17 marca ślubowaniem adeptów z oddziałów Ligi Morskiej i Rzecznej. Zaplanowano patriotyczną uroczystość na Cmentarzu Wojennym, a także m.in. koncert fortepianowy, marsz i bieg z udziałem ponad 800 zawodników.
09.03.2023

Local content w offshore wind rozczarowuje, ale branża nie chce być bierna (RELACJA)

Zmiana warunków ekonomicznych rozwoju morskich farm wiatrowych wpływa na budowę łańcuchów dostaw. Osiągnięcie wysokiego wskaźnika local content w polskich projektach morskich farm wiatrowych będzie trudne. Udział firm z Polski w projektach offshore wind oraz problemy z tym związane były tematem dyskutowanym przez przedstawicieli branży podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Bezpieczeństwo, Finansowanie” w Sopocie, która odbyła się 6 marca br. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Akt oskarżenia przeciwko kapitanowi, który motorówką SAR uderzył w falochron na Helu

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 50-letniemu kapitanowi, który w lipcu ub.r. w Helu (woj. pomorskie) prowadząc motorówkę ratowniczą spowodował wypadek. W wyniku uderzenia jednostki w falochron poszkodowane zostały trzy osoby.
20.02.2023

Zakończyło się poszerzanie plaży w Gdyni Orłowie

Zasadnicze prace na plaży w Gdyni Orłowie zostały zakończone. Trwają drobne prace "kosmetyczne" - przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku.
26.01.2023

Rozpoczyna się zasilanie brzegu morskiego piaskiem z prac na torze wodnym do Portu Gdynia

W ramach prac, prowadzonych przez Urząd Morski w Gdyni na torze wodnym do Portu Gdynia, rozpoczyna się odbudowa plaż w rejonie Gdyni i Gminy Kosakowo. W pierwszej kolejności wzmocnione zostaną odcinki brzegu w Babich Dołach i Mechelinkach, a następnie w Rewie. Zakończenie robót refulacyjnych na plażach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców i turystów oraz na odcinkach, gdzie plaży aktualnie nie ma, planowane jest jeszcze przed wakacjami. Ich harmonogram w dużej mierze zależny jest również od warunków pogodowych.
20.01.2023

Kontenerowiec utknął na falochronie

Kontenerowiec linii MSC osiadł na mieliźnie przy falochronie we włoskim porcie Giogia Tauro.
10.01.2023

Urząd Morski w Gdyni przyznał nagrody pracownikom

W ubiegłym tygodniu Urząd Morski w Gdyni uhonorował pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni. W uroczystości brali udział oficjele, w tym podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, GrzegorzWitkowski.
12.12.2022

Plaża w Gdyni coraz szersza! Drugi etap refulacji w toku

Zgodnie z zapowiedziami Urzędu Morskiego w Gdyni rozpoczął się drugi etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie. Wbudowanych zostanie ok. 180 tys. m3 piasku, który jest pozyskiwany z dna Bałtyku.
11.12.2022

Port Gdańsk rajem dla rybitw i mew śmieszek

Przenosiny kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę” zakończone sukcesem. Ptaki zadomowiły się już na dobre na falochronie wschodnim w Porcie Północnym, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.
16.11.2022

Trzebież. Zmodernizowane nabrzeża dostępne dla rybaków

Zakończyła się modernizacja nabrzeży basenu rybackiego w Trzebieży w województwie zachodniopomorskim. We wtorek 9 listopada w obecności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka przekazano je oficjalnie do użytku.
14.11.2022

Wuprohyd zaprojektował pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia

Rozpoczęło się zaprojektowane przez biuro projektowe Wuprohyd pogłębianie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia do głębokości 16 metrów.
03.11.2022

Zakończyło się poszerzanie gdańskich plaż; niebawem rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie

Zakończyły się prace związane z poszerzaniem plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Wciąż trwają prace w Karwieńskich Błotach. Na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku
30.10.2022

Polska i Czechy przekażą KE list poparcia dla gazociągu Stork II i FSRU w Gdańsku

Polska i Czechy w najbliższych dniach oficjalnie przekażą najwyższym przedstawicielom Komisji Europejskiej wspólny list poparcia dla budowy gazociągu Stork II i terminala FSRU w Gdańsku - podało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
30.09.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu, z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

18 września jacht "Legia” przepłynie przez nowo otwarty kanał przez Mierzeję Wiślaną

"Legia" - jacht, na którym pływał Ryszard Kukliński, przepłynie przez kanał od strony Bałtyku. Tego dnia jednostka będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających w porcie Nowy Świat przy falochronie zachodnim.
17.09.2022

Spektakularna budowa zakończona. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną już gotowy

Zakończyła się budowa jednej z najbardziej skomplikowanych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce – kanału łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Dzięki dobremu projektowi oraz doskonałej organizacji wszelkich dostaw i prac, budowę przekopu Mierzei Wiślanej zrealizowano w ciągu zaledwie 35 miesięcy.
16.09.2022

Gróbarczyk: termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień 2023 r.

Ostateczny termin zakończenia całości inwestycji dot. przekopu Mierzei Wiślanej to jesień przyszłego roku; wszystkie prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem - zapewnił w czwartek w Sejmie wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że koszt inwestycji to ok. 1,9 mld zł.
15.09.2022

Ostatnie prace i porządki na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej

Do otwarcia dla jednostek pływających nowego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną pozostały ostatnie dni. Choć ruch statków byłby już możliwy to konieczna jest jeszcze realizacja ostatnich prac wykończeniowych w rejonie portu osłonowego i porządkowych na terenie całej inwestycji. Wciąż trwają szkolenia z obsługi nadrzędnego systemu sterowania.
08.09.2022

Poszerzanie nadbałtyckich plaż w województwie pomorskim

Trwają prace związane z poszerzaniem plaży w Gdańsku Brzeźnie. W kolejnych miesiącach rozpoczną się refulacje plaż na Westerplatte i w Orłowie. Piasek potrzebny do poszerzenia plaż pozyskiwany jest z dna Bałtyku - wydobywany jest w ramach budowy toru wodnego do Portu Północnego
07.09.2022

Żelbetowe pomosty ustawione w Porcie Jachtowym w Gdańsku [WIDEO, FOTO]

Dźwig o nośności 250 ton rozładował żelbetowe pontony na terenie rozbudowywanego i powiększanego Portu Jachtowego w Górkach Zachodnich w Gdańsku. Po zakończeniu tej inwestycji przy nowych pomostach będzie mogło cumować aż 180 żaglówek.
10.08.2022

Gaz-System dostał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk w ramach projektu FSRU

Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU - pływającego terminala LNG - poinformował w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
04.08.2022

Port Gdańsk. Rząd przeznaczy ponad 800 mln zł na budową falochronu

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy nowej infrastruktury w porcie w Gdańsku – w tym falochronu i toru wodnego - podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu. Dodano, że inwestycje mają związek z budową pływającego terminalu regazyfikacyjnego w Zatoce Gdańskiej (FSRU).
26.07.2022

Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Pierwszy etap budowy na ukończeniu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Trwają ostatnie roboty na budowie Kanału Żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Prawie wszystko gotowe jest już w części lądowej tej inwestycji, gdzie obecnie odbywają się głównie testy i odbiory techniczne. Coraz mniej do zrobienia pozostało również w rejonie obu falochronów w porcie osłonowym na Zatoce Gdańskiej oraz przy sztucznej wyspie na Zalewie Wiślanym.
26.07.2022

Rząd obraduje m.in. nad kwestią zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez porty morskie

Rząd, który we wtorek po godz. 11 rozpoczął obrady zajmie się projektem uchwały ws. zabezpieczenia zdolności przeładunkowych węgla przez podmioty zarządzające portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Rząd zapozna się też z informacją szefa MON na temat sytuacji w Ukrainie.
26.07.2022

O budowie infrastruktury pod FSRU w Porcie Gdańsk we wtorek w rządzie

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem uchwały ws. programu wieloletniego „Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. Falochron ma umożliwić m.in. ustawienie w porcie FSRU - pływającego terminala LNG.
25.07.2022

Trzy osoby topiły się w Bałtyku

Służby wyciągnęły z morza trzy osoby, które topiły się w okolicy miejscowości Sianożęty (powiat kołobrzeski). U jednej prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową, została przetransportowana do szpitala – poinformowała Komenda Powiatowa PSP w Kołobrzegu.
25.07.2022

Morawiecki: chcemy odbudowywać przemysł stoczniowy, morski i portowy

Jeżeli Polacy powierzą nam stery rządów w przyszłym roku, to w pierwszej piątce moich priorytetów będzie pełna odbudowa przemysłu stoczniowego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę na spotkaniu z mieszkańcami Wejherowa.
23.07.2022

Ustalono tożsamość mężczyzny, który w sobotę zatonął w Mielnie

Bałtyk wyrzucił w środę na brzeg ciało młodego mężczyzny, który zatonął w sobotę na głównej plaży w Mielnie (woj. zachodniopomorskie). Policja ustaliła jego tożsamość. To 31-letni mieszkaniec gminy Mielno – przekazała PAP oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
20.07.2022

Morze wyrzuciło na brzeg ciało mężczyzny, który zatonął w sobotę w Mielnie

Bałtyk wyrzucił w środę na brzeg ciało młodego mężczyzny, który zatonął w sobotę na głównej plaży w Mielnie (woj. zachodniopomorskie) – informację przekazaną PAP przez mieleńskich ratowników potwierdziła oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.
20.07.2022

Do Zatoki Puckiej trafiło blisko 200 m3 ścieków

Sanepid w poniedziałek pobrał próbki wody z Zatoki Puckiej. Działanie inspektorów jest spowodowane niedzielnym zrzutem ok. 200 m3 ścieków z oczyszczalni w Swarzewie po rozszczelnieniu się jednej z rur. Sprawę wyjaśniają policjanci z Pucka.
18.07.2022

Ścieki z oczyszczalni trafiły do Zatoki Puckiej

W niedzielę doszło do rozszczelnienia rurociągu tłocznego z pompowni Puck. Oczyszczalnia w Swarzewie zrzuciła ścieki do Zatoki Puckiej. Usterkę naprawiono po kilku godzinach. W poniedziałek wodę w Bałtyku ma sprawdzić sanepid.
18.07.2022

Trwają poszukiwania młodego mężczyzny na morzu w Mielnie

Młody mężczyzna miał w sobotę wczesnym rankiem wejść do Bałtyku z głównej plaży w Mielnie i nie wypłynąć. Jak podał PAP rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) w Gdyni Rafał Goeck, trwa akcja poszukiwawcza.
16.07.2022

Przekop Mierzei na 95 dni przed otwarciem

Ostatecznych kształtów nabiera inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej. Śluza kanału żeglugowego jest już docelowo napełniona wodą, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy. Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną zaplanowano na 17 września br.
15.07.2022

200 wyścigów podczas Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. Podsumowanie regat

Od 11 lipca na akwenie w Górkach Zachodnich będzie już o wiele mniej tłoczno, bo zakończyły się trwające aż siedemnaście dni regaty Lotos Nord Cup Gdańsk 2022. To była już 17. edycja wydarzenia organizowanego przez Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Galion. Od trzech lat sponsorem tytularnym zawodów jest Grupa Lotos.
11.07.2022

Świnoujście. Przetarg na budowę Głębokowodnego Terminala Kontenerowego na finiszu

W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, kto zbuduje i będzie zarządzał Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym w Świnoujściu.
07.07.2022

Regaty Vector Sails Cup w klasie Optimist zakończone

Na kolejnym etapie LOTOS Nord Cup Gdańsk 2022 na wodzie zaroiło się od Optimistów. Podczas Vector Sails Cup ponad 250 najmłodszych żeglarzy przez 3 dni zmagało się z wiatrem podczas 17 wyścigów rozegranych w dwóch grupach. Dla wielu z nich było to pierwsze w życiu spotkanie z morskich akwenem i okazja do zdobycia bezcennych doświadczeń.
07.07.2022

Gdynia. Koniec pierwszego etapu poszerzania orłowskiej plaży

Zakończono pierwszy etap poszerzania plaży w Gdyni Orłowie, która została zniszczona na początku roku przez sztormy. W brzeg morski, na odcinku od sceny letniej do molo, wbudowano ok. 100 tys. m3 piasku. Kolejny etap zaplanowano na przełom sierpnia i września.
06.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.