Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę gazociągu Kolnik-Gdańsk, który jest jedną z części projektu FSRU, pływającego terminala LNG – poinformował w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
Jak przypomniał Gaz-System, gazociąg Kolnik-Gdańsk to jeden z trzech odcinków gazociągów lądowych, wchodzących w skład projektu pływającego terminala. Będzie miał długość ok. 35 km i zapewni on możliwość przesłania w rejon centralnej Polski gazu, który zostanie wcześniej odebrany i poddany regazyfikacji w FSRU, zlokalizowanym w Zatoce Gdańskiej.
„Uzyskaliśmy pierwszy z trzech kompletów pozwoleń na budowę, wymaganych na ok. 250 kilometrowym odcinku lądowym projektu FSRU. Po zakończeniu procesu pozwoleniowego i wyborze wykonawców planujemy niezwłocznie przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych na tej inwestycji – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.
Gazociąg będzie przebiegał przez 5 gmin w województwie pomorskim: miasto Gdańsk, Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb oraz Pszczółki. Wraz z gazociągiem przyłączeniowym wysokiego ciśnienia powstanie również stacja pomiarowa FSRU oraz światłowód.
Jak przypomniał Gaz-System, w skład części lądowej FSRU (tzw. onshore) wchodzą, oprócz gazociągu Kolnik–Gdańsk, jeszcze gazociągi Gardeja–Kolnik o długości ok. 86 km oraz Gustorzyn–Gardeja o długości ok. 128 km. Aktualnie oba są w fazie projektowej.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem, oddanie FSRU do użytkowania jest planowane w perspektywie 2027/2028 roku - przypomniał Gaz-System.
26 lipca 2022 roku Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy w porcie w Gdańsku m.in. falochronu i toru wodnego na potrzeby FSRU. Przyjęty uchwałą program wieloletni pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk" zakłada m.in. budowę falochronu osłonowego o długości około 1000 m i obiektów towarzyszących. Przewidywany koszt dla z budżetu państwa to ponad 800 mln zł.
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
PGE Baltica buduje łańcuch dostaw dla kolejnych projektów morskich farm wiatrowych
Kanada uruchamia nowy projekt ropociągu na zachodnie wybrzeże. Przepustowość to 1 mln baryłek dziennie
Gaspol: rola biogazu w gospodarce będzie rosła. Dziś to niewielki segment, ale z potencjałem
Azbest w brytyjskich turbinach wiatrowych na morzu. Ich części pochodzą z Chin
Energa Wytwarzanie umacnia kompetencje w energetyce wiatrowej na lądzie
SolarDuck i MARIN otrzymały dotację na rozwój morskiej energetyki solarnej