• <

Morawiecki: Polska zaczęła budowę gazociągu na Morzu Bałtyckim. Będzie też FSRU

gm

27.07.2022 23:15
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Morawiecki: Polska zaczęła budowę gazociągu na Morzu Bałtyckim. Będzie też FSRU

Partnerzy portalu

Morawiecki: Polska zaczęła budowę gazociągu na Morzu Bałtyckim. Będzie też FSRU - GospodarkaMorska.pl
FSRU Independence w Porcie Kłajpeda / fot. AB Klaipėdos Nafta

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w środę, że na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo. Jak dodał, Polska rozumiejąc wyzwania wiążące się z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągów i rozbudowę terminala LNG.

"Polska doskonale rozumiejąc wyzwania, jakie się wiążą z polityką Rosji rozpoczęła budowę gazociągu bałtyckiego z Norwegii, budowę kilku interkonektorów oraz poszerzenia zdolności do przyjmowania gazu w naszym gazoporcie w Świnoujściu" - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Warszawie.

Jak dodał, wszystkie te kroki doprowadziły do sytuacji, że "na koniec tego roku możemy być w pełni i autentycznie suwerenni gazowo". "Już w tej chwili Rosja nie jest w stanie nas szantażować jak chociażby szantażuje Niemcy" - dodał, zaznaczając, że "mieliśmy rację, którą nam przyznają zachodni partnerzy". "Radzimy naszym zachodnim partnerom, aby robić wszystko, by się uniezależniać od partnera, który wykorzystuje gaz jako broń w wojnie nie tylko przeciw Ukrainie, ale przeciwko całej Europie" - stwierdził Morawiecki.

Odnosząc się do wtorkowego porozumienia państw UE ws. zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, szef rządu podkreślił, że "pierwotne propozycje KE zmieniliśmy w ten sposób, żeby odzwierciedlić różną sytuację państw członkowskich". Jak dodał, w ocenie polskiego rządu wypracowana koncepcja jest "dobrą, sprawiedliwą i uczciwą propozycją".

Wtorkowe porozumienie przewiduje, że państwa członkowskie UE zobowiązują się do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz o 15 proc., a rozporządzenie Rady przewiduje również możliwość uruchomienia "stanu ostrzegawczego" dotyczącego bezpieczeństwa dostaw; w takim wypadku zmniejszenie zapotrzebowania na gaz stałoby się obowiązkowe, ale z szeregiem wyjątków.

Fot. Twitter.com/desdelamoncloa

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.