• <
mewo_2022

Hiszpania ma zwiększyć przesył gazu, w tym LNG

gm

22.07.2022 20:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Hiszpania ma zwiększyć przesył gazu, w tym LNG

Partnerzy portalu

Hiszpania ma zwiększyć przesył gazu, w tym LNG - GospodarkaMorska.pl

Rząd Hiszpanii premiera Pedro Sancheza opracował plan zwiększenia przesyłu gazu do innych państw UE. Propozycja ma zrekompensować Komisji Europejskiej odrzucenie przez Madryt propozycji Brukseli dotyczącej 15-procentowych oszczędności w korzystaniu z gazu ziemnego.

Jak poinformował w piątek madrycki dziennik “La Razon”, w oparciu o źródła w gabinecie Sancheza, we wtorek Hiszpania przekaże KE szczegółowy plan zwiększenia przesyłu gazu ziemnego.

Dokument przewiduje m.in. maksymalne wykorzystanie gazociągów z Hiszpanii do Francji, a także przesył skroplonego gazu LNG statkami z Barcelony do portu Livorno, na północy Włoch.

“Bruksela chciałaby zaoszczędzić 45 mld metrów sześciennych gazu pomiędzy sierpniem a marcem, a Hiszpania mogłaby dostarczyć podczas tychże ośmiu miesięcy 5,6 mld” - napisał “La Razon” wskazując, że już teraz hiszpańskie magazyny mogą pokrywać 44 proc. potrzebnego krajom Unii LNG.

W czwartek rząd Hiszpanii odrzucił propozycję KE służącą ograniczeniu o 15 proc. przez państwa członkowskie Unii zużycia gazu z powodu widma odcięcia dostaw surowca przez Rosję w związku z sankcjami za jej inwazję na Ukrainę.

W rozmowie z rozgłośnią Cadena SER ministra do spraw ekologii i demografii Teresa Ribera wyjaśniła, że władze Hiszpanii nie zamierzają zmuszać obywateli do “ustawienia termostatów na określony poziom”. Dodała, że przedstawiony przez KE plan redukcji zużycia gazu nie był konsultowany z gabinetem Sancheza.


Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.