• <

Na jakim etapie inwestycji jest terminal głębokowodny w Świnoujściu?

kw

25.09.2023 11:45
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Na jakim etapie inwestycji jest terminal głębokowodny w Świnoujściu?

Partnerzy portalu

fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

To jedna z najważniejszych inwestycji na polskim wybrzeżu. Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować największe statki kontenerowe, jakie mogą wpływać na Bałtyk. Prace nad powstaniem terminala się nie zatrzymują. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

10 lipca br. na jednym ze szczecińskich nabrzeży Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście podpisał przedwstępną umowę na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Partnerami umowy są belgijska firma Deme Concessions i katarski Qterminal. W celu rozpoczęcia budowy, do końca roku ma powstać spółka celowa.

Jak zdradził w Radiu Szczecin Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, prace przy projekcie cały czas trwają. Powiedział, że obecnie trwa postępowanie transgraniczne ze stroną niemiecką, które w ciągu kilku dni powinno być zakończone. Porozumienie pozwoli wydać decyzję środowiskową, dzięki której możliwe będzie złożenie wniosku o decyzję lokalizacyjną u wojewody. Prezes wyraża nadzieję, że formalności te zostaną zakończone do końca 2023 roku. 

W ten sposób ruszą prace nad budową głębokowodnego terminalu kontenerowego, który wraz z terminalem LNG i terminalem uniwersalnym będzie częścią tzw. kompleksu terminalowego.

Terminal kontenerowy ma powstać na wschód od gazoportu. Będzie umiejscowiony na pirsie w morzu. Od strony morza ma być osłonięty falochronem. Do portu będą mogły zawijać jednocześnie kontenerowce o długości do 400 metrów i kilka mniejszych. Według szacunków terminal ma przeładowywać ok. 1,5 miliona TEU rocznie. 

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.