Od 11 do 12 września na portugalskim wybrzeżu odbywało się ćwiczenie REPMUS 23, skupiające się na integracji morskich systemów bezzałogowych, wykorzystaniem ich podczas operacji, a także kwestii szkolenia i gotowości wykorzystującego je personelu. Do udziału w tym przedsięwzięciu zostali zaangażowani także polscy marynarze z 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Polska Marynarka Wojenna stale intensyfikuje proces wdrażania oraz wykorzystania systemów autonomicznych. Z powodzeniem biorą one udział w ćwiczeniach i operacjach przeciwminowych, znajdując się w wyposażeniu okrętów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW. W tym względzie ćwiczenie REPMUS było świetną okazją do współpracy oraz wymiany doświadczeń, jak również do rozwoju koncepcji oraz systemów w zakresie gromadzenia, przetwarzania i wymiany danych w domenie nawodnej, powietrznej oraz podwodnej.
Marynarze z Polski zaprezentowali podczas ćwiczeń pojazd autonomiczny typu Gavia, wykorzystywany przez nich do działań przeciwminowych od 2013 roku. Obecnie znajduje się w wyposażeniu m.in. niszczycieli min typu Kormoran 2. Jest wykorzystywany do działań związanych z m.in. poszukiwaniem i identyfikacją potencjalnych obiektów niebezpiecznych znajdujących się pod wodą.
Ćwiczenie REPMUS 23 (Robotic Experimentation and Prototyping with Maritime Unmanned Systems) odbywa się cyklicznie w tym samym regionie i skupia na rozwoju zdolności i interoperacyjności. Od 2019 roku jego głównym organizatorem jest Portugalia, a współorganizatorami Centrum NATO ds. Badań i Eksperymentów Morskich (NATO Centre for Maritime Research and Experimentation, CMRE), Laboratorium Systemów i Technologii Podwodnych Uniwersytetu w Porto (Laboratory for Underwater Systems and Technology, LSTS), oraz Natowska Inicjatywa Morskich Systemów Bezzałogowych (NATO’s Maritime Unmanned Systems Initiative, MUSI). W ćwiczeniach uczestniczy łącznie piętnaście państw NATO, w tym Polska. Dwa wśród zaangażowanych krajów, Irlandia oraz Szwecja, są partnerami przedsięwzięcia, co ma szczególnie znaczenie dla drugiego z nich, w związku z trwającym akcesem do struktur sojuszu. Udział w takich przedsięwzięciach to cenne doświadczenie, pozwalające szwedzkim marynarzom wdrożyć się w procedury i sposób działania NATO.
W tym samym czasie, 18 września, rozpoczęło się kierowane przez NATO ćwiczenia Dynamic Messenger 23, w które zaangażowano 1100 pracowników cywilnych oraz 1000 żołnierzy. W ćwiczeniach uczestniczy czternastu członków NATO, w tym Portugalia, państwo-gospodarz, wraz z partnerską Szwecją. Jest to druga edycja serii Dynamic Messenger, która rozpoczęła się w 2022 roku. Ćwiczenia są prowadzone pod wspólnym kierownictwem Sojuszniczego Dowództwa NATO ds. Transformacji w Stanach Zjednoczonych i Sojuszniczego Dowództwa Morskiego NATO MARCOM w Northwood w Wielkiej Brytanii. Wpisuje się w partnerstwo między sektorem prywatnym a środowiskiem akademickim, zapewniając wytyczne dotyczące postępu technologicznego, koncepcji operacyjnych, doktryny i przyszłych programów prac. Obydwa ćwiczenia odbywają się na półwyspie Troia w Portugalii. Ćwiczenie Dynamic Messenger 23 potrwa do 29 września 2023 roku.
Wypadek masowca w pobliżu ujścia rzeki Detroit. Statek osiadł na mieliźnie
Do portu w Birmie wpłynęły chińskie okręty w celu przeprowadzenia manewrów morskich
Tragiczne skutki sztormów na Morzu Czarnym i Śródziemnym. Fale rzucały statkami jak zabawkami
Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia
Kolejna próba ataku na Izrael. Amerykański okręt skutecznie neutralizuje zagrożenie
Zarzut dla armatora jachtu Galar Gdański I