• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Dynamic Move-23-2

rk

08.09.2023 12:38 Źródło: Służby prasowe 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Oficerowie polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Dynamic Move-23-2

Partnerzy portalu

MARCOM

Przez ostatnie dwa tygodnie oficerowie 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża reprezentowali polską Marynarkę Wojenną w drugiej w tym roku edycji ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (CAX – Computer Aided Exercise) pk. Dynamic Move-23, które zorganizowano we włoskiej miejscowości La Spezia.

We włoskim Centrum Szkolenia Walki Minowej MARICENDRAG znajdującym się miejscowości La Spezia, żołnierze z 15 państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz czterech przedstawicieli państw partnerskich NATO, od 28 sierpnia do 8 września brali udział w szeregu epizodów ćwiczebnych. Polskę reprezentowało pięciu oficerów, którzy w trakcie tegorocznej edycji wyjątkowo występowali w podwójnej roli. Byli tam zarówno jako ćwiczący delegując Dowódcę Jednostki Zadaniowej (CTU - Commander Task Unit) wraz ze sztabem, do którego dołączyli przedstawiciele MW Chorwacji i USA, a także wydzielając kierownika ćwiczenia, który w przyjętej strukturze dowodzenia i kierowania ćwiczeniem pełnił rolę Dowódcy Sił Zadaniowych na poziomie CTF (Commander Task Force).

- Praca w tak licznym gronie ekspertów, to nie tylko intensywny trening sztabowy i wymiana doświadczeń. To również, a może przede wszystkim, ewaluacja obowiązującej w zakresie walki minowej doktryny i taktyki. To próba jej przeredagowania i dopasowania do tych wszystkich dynamicznych zmian, jakie zachodzą w państwach Sojuszu. Zmian, które są związane z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych i cyfrowych, jak również z nowymi obszarami zainteresowania, jak chociażby ochrona podwodnej infrastruktury krytycznej. Z uwagi na ogromny skok jakościowy, jaki osiągnęliśmy w narodowych siłach przeciwminowych budując nowe okręty i osiągając nowe zdolności, mamy z jednej strony w tym temacie wiele do powiedzenia, ale również wiele do przyswojenia. Inwestujemy nie tylko w nowe okręty, ale inwestujemy też w ludzi, dlatego jesteśmy tu dzisiaj tak liczną grupą zajmując różne szczeble dowodzenia w strukturze ćwiczenia. A inwestycja w potencjał ludzki jest inwestycją podstawową i najważniejszą, która zawsze się opłaca - podsumował po ćwiczeniu dowódca 13. Dywizjonu Trałowców 8. FOW kmdr por. Michał Dziugan, który pełnił funkcję kierownika ćwiczenia.

Specjaliści z 8. FOW od wielu lat biorą udział w tym cyklicznym przedsięwzięciu. Jego międzynarodowy charakter oraz możliwość wymiany wiedzy i doświadczenia na różnych szczeblach dowodzenia w stworzonym do tego celu obszernym środowisku symulacyjnym sprawiają, że jest ono unikatowe w swoim rodzaju, pozwalając wyciągać wnioski z popełnianych błędów, bez ponoszenia ich realnych i kosztownych konsekwencji. To wszystko służy zapewnieniu jeszcze sprawniejszej i efektywniejszej umiejętności kierowania operacjami morskimi w układzie sojuszniczym i narodowym, stale poprawiając stan bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania każdego państwa.

Dynamic Move to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (HQ MARCOM). Przedsięwzięcie ma za zadanie doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem okrętów składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich. Część wykonawcza ćwiczenia odbywa się przy użyciu specjalnie zaprojektowanego systemu komputerowego, który umożliwia zarządzanie podległym komponentem w sposób bardzo mocno zbliżony do rzeczywistego. Uczestnicy nie tylko rozwiązują epizody taktyczne związane z operacją przeciwminową, która ma na celu oczyszczenie szlaków żeglugowych i portów, ale również szeroko analizują zagadnienia związane z ochroną i obroną sił własnych, logistyką na morzu, zasadami użycia siły (ROE), ochroną podwodnej infrastruktury krytycznej, i wiele innych. Wszystko po to, aby w każdej chwili być zdolnym do kierowania siłami zadaniowymi na morzu i zapewnienia swobody żeglugi morskich szlaków komunikacyjnych.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.