• <
pge_baltica_390x100_duży

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

gm

08.09.2023 13:32 Źródło: Politechnika Gdańska
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

Partnerzy portalu

Politechnika Gdańska

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.

Konferencja „Baltic Windustry 2023: industrial research in offshore wind energy” jest organizowana przez Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Politechniki Gdańskiej we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej. Celem tegorocznej edycji jest przedstawienie i upowszechnienie aktualnie rozwijających się trendów i nowych technologii w branży offshore oraz wzmocnienie współpracy środowiska biznesowego i naukowego. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora PG prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wildego oraz marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, eksperci i praktycy z branży offshore. W roli keynote speaker wystąpi Nevena Stevanovic z Siemens Gamesa Renewable Energy. Ponadto wśród prelegentów znajdują się m.in. Piotr Czopek, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, prof. Niels-Erik Clausen z katedry systemów energetyki wiatrowej Technical University of Denmark, Christof Devriendt z departamentu inżynierii mechanicznej Vrije Universiteit Brussel, Anca-Iulia Cîmpeanu, przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Energii Komisji Europejskiej, Maciej Kiełmiński, ekspert Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji i Nauki, prof. Barbara Stepnowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG, dyrektorka gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce oraz prof. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG.

Prelegenci przedstawią kluczowe informacje na temat aktualnych i nadchodzących instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore. W programie znalazły się panele dyskusyjne dotyczące trzech kluczowych tematów: polityka i finansowanie, przemysł i edukacja oraz badania i cyfryzacja. W pierwszym z nich uczestnicy przedstawią kluczowe informacje na temat aktualnych i nadchodzących instrumentów finansowania prac badawczo-przemysłowych, korzyści ekonomicznych oraz możliwości uzyskania przewagi konkurencyjnej po wdrożeniu wyników prac badawczych w obszarze offshore. Sesja poświęcona przemysłowi i edukacji skoncentruje się na sposobach rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry oraz dostosowaniu profili kształcenia do realnych potrzeb przemysłu. Ostatni z paneli dt. badań i cyfryzacji – pokaże korzyści z zastosowania technologii cyfrowych na różnych etapach życia turbiny wiatrowej. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele polskich i zagranicznych producentów tych komponentów oraz operatorów farm wiatrowych.

Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim. Odbędzie się w godzinach od 10:00 do 15:30 w sali konferencyjnej budynku Hydromechaniki (nr 11). Obowiązują wcześniejsze zapisy. Z programem konferencji można zapoznać się TUTAJ.

seaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.