• <
pge_baltica_390x100_duży

Rozmowy m.in. o morskiej energetyce wiatrowej na konferencji w Rzeszowie

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Rozmowy m.in. o morskiej energetyce wiatrowej na konferencji w Rzeszowie

Partnerzy portalu

O morskiej energetyce wiatrowej będą rozmawiać eksperci podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w stolicy Podkarpacia.

Jak poinformowała PAP Jolanta Stec-Rusiecka z Instytutu Polityki Energetycznej (IPE) im. Łukasiewicza organizatora wydarzenia, w ostatnim czasie polskie firmy, takie jak PGE, informują o kolejnych krokach dotyczących swoich przedsięwzięciach offshore’owych.

„Bałtyk ma bardzo dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej, jest akwenem bardzo płytkim i bardzo wietrznym. Prąd z turbin wiatrowych zbudowanych parędziesiąt kilometrów od brzegu morza, za kilka lat będzie ważnym składnikiem polskiego miksu energetycznego” – dodała.

Tego typu inwestycje będą tematem jednego z paneli rzeszowskiej konferencji, która potrwa od najbliższego poniedziałku do wtorku na Politechnice Rzeszowskiej.

Uczestnikami panelu będą m.in.: Robert Nowicki – prezes Orlen Neptun i Grzegorz Wysocki – wiceprezes PGE Baltica, czyli spółek bezpośrednio zajmujących się rozwojem branży offshore.

Jak podała Stec-Rusiecka, głos zabierze też Edyta Stanek, wiceprezes i współzałożycielka spółki technologicznej ML System.

„Aspekty prawne inwestycji w morską energetykę wiatrową omówi Katarzyna Pamuła-Wróbel z Kancelarii Olesiński i Wspólnicy. Natomiast aspekty społeczne i polityczne poruszy dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Firmy pracujące na rzecz sektora reprezentował będzie dr inż. Andrzej Montwiłł, prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego” – podkreśliła.

W trakcie panelu poruszony zostanie też temat odpowiedniego zabezpieczenia przed sabotażem, jak i atakiem, zarówno konwencjonalnym, jak również hybrydowym. O tym mówić będą m.in. eksperci Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz oraz kmdr ppor. mgr inż. Tomasz Chyła.

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej.

Wojciech Huk

huk/ drag/

fot. Depositphotosseaway7
Baltexpo2023_mały

Dziękujemy za wysłane grafiki.