• <

Wynik wyszukiwania - "bezpieczeństwo energetyczne" - Wiadomości

Porty morskie to silne węzły sieci TEN-T gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne. Porty polskie na kursie

W grudniu Parlament i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie rewizji rozporządzenia dotyczącego transeuropejskich korytarzy transportowych TEN-T. Nowe rozporządzenie zmienia wcześniejsze rozporządzenie z 2013 r. Najważniejsze instytucje UE podkreślają, że porty odgrywają istotną rolę jako ważne węzły europejskiej sieci transportowej.
19.01.2024

Relacja z pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie.
11.09.2023

Ochrona infrastruktury krytycznej przed dronami tematem konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne: filary i perspektywa rozwoju"

O dronach w kontekście bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej będą rozmawiać eksperci w czasie konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju". Wydarzenie odbędzie się w połowie września br. w Rzeszowie.
01.08.2023

Forum Wizja Rozwoju: Gaz-System zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polski w zakresie gazu ziemnego

Po rozbudowie w przyszłym roku Terminal LNG w Świnoujściu zwiększy możliwości odbioru skroplonego gazu z 6,2 mld m3 do 8,3 mld m3 - zapowiedział Artur Zawartko, wiceprezes zarządu Gaz-System podczas panelu „Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro”, który miał miejsce na konferencji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
22.06.2023

Bezpieczeństwo energetyczne Polski: dziś i jutro

Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest tematem, który od początku istnienia Forum Wizja Rozwoju zajmuje szczególne miejsce wśród bloków tematycznych. Nie inaczej było w tym roku, gdzie o kwestiach zagrożeń i wzywań, z jakimi w tym sektorze musi mierzyć się polski rząd i biznes oraz perspektywach, jakie czekają nas w następnych latach dyskutowali czołowi eksperci z branży.
19.06.2023

VIII edycja Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Pozostał miesiąc na zgłoszenie czynnego udziału w sesji posterowej w ramach VIII edycji Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.
21.04.2023

Rozwój infrastruktury PERN wkładem w bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie dla regionu

Strategiczne inwestycje PERN w nowe zbiorniki na ropę naftową i paliwa oraz nowe rurociągi przesyłowe stały się fundamentem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To kluczowy czynnik zwłaszcza po wybuchu wojny w Ukrainie. Infrastruktura krytyczna PERN pozwala Polsce w skuteczny sposób dywersyfikować dostawy surowca i paliw. Pozwala także na wsparcie zarówno niemieckich jak i ukraińskich podmiotów w zakresie morskich dostaw tych nośników energii.
16.03.2023

Szczyt UE już w czwartek. Tematem bezpieczeństwo energetyczne

Głównym tematem dwudniowego szczytu UE w Pradze będą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym. Poruszone będą też kwestie geopolityczne, w tym nielegalne przyłączenie części Ukrainy do Rosji, których nie uznaje zarówno Polska, jak i cała Unia - mówił rzecznik rządu Piotr Müller.
05.10.2022

UE wzmocni bezpieczeństwo energetyczne po incydentach z Nord Stream

Unia Europejska wzmocni ochronę swojej infrastruktury energetycznej po incydentach, które spowodowały wycieki z gazociągów Nord Stream - powiedział w środę szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.
28.09.2022

Bezpieczeństwo energetyczne jednym z tematów rozmów prezydentów Polski i Nigerii

Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego były głównymi tematami rozmowy prezydentów Polski i Nigerii, Andrzeja Dudy i Muhammadu Buhariego we wtorek w Abudży. "Chcielibyśmy, żeby w przyszłości dostawy surowców energetycznych do Polski z Nigerii były większe" - oświadczył polski przywódca.
09.09.2022

Coraz bliżej VII Konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju"

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w cyberprzestrzeni to obecnie jeden z dominujących tematów dyskusji dotyczącej bezpieczeństwa państwa. O tej sprawie będzie też mowa podczas VII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się w dniach 12-13 września 2022 r. na Politechnice Rzeszowskiej.
22.08.2022

Szewczak: inwestycje w Grupie Orlen mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Inwestycje w Grupie Orlen, w tym w odnawialne źródła energii i paliwa alternatywne, mają zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski - podkreślił członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Jan Szewczak. Według koncernu, w pierwszym półroczu na inwestycje w Grupie Orlen przeznaczono 6,3 mld zł.
05.08.2022

Prezes PERN: realizowany przez spółkę Program Megainwestycji gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Polski

Od kilku lat PERN realizuje Program Megainwestycji, skupiając się na kluczowych elementach, czyli na ropie naftowej oraz na paliwach, gwarantując tym samym bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział w rozmowie z PAP prezes PERN Igor Wasilewski.
28.06.2022

Wodór a bezpieczeństwo energetyczne – najnowsza ekspercka książka

Tematyka zastosowania wodoru w energetyce i wykorzystania tego pierwiastka w transformacji energetycznej budzi coraz wiesze zainteresowanie nie tylko naukowców, ale też polityków, administracji państwowej przedstawicieli biznesu. Jakie są możliwości produkcji, transportu i magazynowania wodoru, jak wykorzystać go w łączeniu sektorów energetyki? Jaki jest polski potencjał w zakresie gospodarki wodorowej, a jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko.
27.06.2022

Duda: dzięki gazoportowi w Świnoujściu i interkonektorom bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu

Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i zbudowaniu interkonektorów bezpieczeństwo gazowe Polski nie uległo zachwianiu - powiedział w poniedziałek w Rydze, podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza, prezydent Andrzej Duda.
20.06.2022

VII Konferencja "Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. NATO partnerem, Naimski wśród prelegentów

Trwają przygotowania do VII Konferencji, która odbędzie się w dniach 12 i 13 września 2022 w centrum konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Udział potwierdziło już kilkadziesiąt osób, m.in. członkowie rządu, przedstawiciele biznesu, samorządowcy, naukowcy i analitycy.
10.06.2022

Puda: Upowszechnienie wodoru może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce

Upowszechnienie wodoru może pozwolić uniezależnić się od importu paliw kopalnych i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polsce - mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
27.05.2022

Müller: Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu

Senat nie ma żadnych kompetencji w zakresie. wstrzymywania fuzji Orlenu i Lotosu; w jej ramach mamy podpisane równolegle kontrakty dot. dostaw ropy - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślał też znaczenie koncernu multienergetycznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
28.04.2022

Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Trwają przygotowania do VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”. To jedno z najważniejszych w kraju spotkań branży energetycznej. W tym roku odbędzie się ona w dniach 12-13 września.
26.04.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Ekspert: USA wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i Europy

USA mają nie tylko dużą przewagę w kwestiach obronnych, ale też bezpieczeństwa energetycznego, szczególnie jeśli chodzi o dostawy gazu do Polski i Europy – podkreślił w rozmowie z PAP prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.
26.03.2022

Ceny ropy mocno rosną; nie widać końca wojny na Ukrainie, a Huti atakują A. Saudyjską

Ceny ropy naftowej na giełdach paliw na świecie mocno rosną w trakcie poniedziałkowego handlu - to już 3. z kolei sesja ze zwyżkami notowań surowca. Niedługo minie miesiąc, jak Rosja zaatakowała Ukrainę, a końca wojny nie widać. Do tego Huti atakują obiekty naftowe w Arabii Saudyjskiej, która jest kluczowym eksporterem ropy naftowej, a władze Chin walczą z kolejną falą Covid-19 - informują maklerzy.
21.03.2022

Prezes PGE: decyzja rządu o NABE to sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne

Przyjęcie przez rządu, dokumentu zakładającego utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego to ważny sygnał, że Polska stawia na bezpieczeństwo energetyczne. - przekazał PAP prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
01.03.2022

Putin: Nord Stream 2 może scementować bezpieczeństwo energetyczne Europy

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 może umocnić bezpieczeństwo energetyczne w Europie i że nie ma on "zabarwienia politycznego". Nazwał go projektem "czysto komercyjnym".
15.02.2022

Inwestycje PGNiG w Norwegii zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski

Kończy się kontrakt jamalski, na mocy którego do Polski płynie błękitne paliwo od rosyjskiego Gazpromu. Ale dzięki inwestycjom PGNiG w wydobycie gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, Polska wreszcie uniezależni się od dostaw ze Wschodu.
02.12.2021

Eksperci: Baltic Pipe zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Ukończenie gazociągu Baltic Pipe spowoduje, że Polska będzie mniej podatna na szantaż energetyczny - oceniają eksperci. U wybrzeży Danii statek Castoro 10 zakończył budowę podmorskiego odcinka gazociągu pod Bałtykiem.
18.11.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju w Rzeszowie [podsumowanie]

Na Politechnice Rzeszowskiej odbyła się dwudniowa konferencja (13-14 września 2021 r.) „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestnikami byli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, biznesu oraz naukowcy i analitycy zajmujący się sektorem energetycznym. To były dwa dni dyskusji o transformacji energetycznej, atomie, wodorze, OZE i cyberbezpieczeństwie.
21.09.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

VI Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne" - transmisja na żywo

VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” rozpoczyna się 13 września 2021 r. o godzinie 9:00 na Politechnice Rzeszowskiej. Będą to dwa dni dwa dni debat, prelekcji i prezentacji, a także spotkań kuluarowych i biznesowych z udziałem przedstawicieli gospodarki, administracji i nauki. Wszystkie panele transmitowane są na żywo!
13.09.2021

Transformacja, innowacje i wodór głównymi tematami konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne” w Rzeszowie

VI Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 13 i 14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej. Będą to dwa dni dwa dni debat, prelekcji i prezentacji, a także spotkań kuluarowych i biznesowych z udziałem przedstawicieli gospodarki, administracji i nauki.
09.09.2021

PGNiG: fuzja z Orlenem i Lotosem zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

Staramy się zapewnić szeroki i konkurencyjny dostęp do gazu poprzez działania inwestycyjne i handlowe, a także walcząc w sądzie o objęcie Nord Stream 2 prawem unijnym – powiedział Artur Cieślik, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. strategii i regulacji w trakcie Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w dniach 26-27 sierpnia w Gdyni.
27.08.2021

Ekspert: bezpieczeństwo energetyczne Polski celem szerokiej akcji dezinformacyjnej

Niewątpliwie Polska jest celem zaplanowanej i szeroko zakrojonej akcji dezinformacyjnej ze strony Rosji dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie Grzegorz Kuczyński, publicysta i ekspert ds. wschodnich.
11.06.2021

Ekspert Orlenu: bezpieczeństwo energetyczne jednym z kryteriów wyboru partnera przy fuzji z Lotosem

Przy wyborze partnera, który przejmie cześć aktywów Lotosu w związku z jego przejęciem przez PKN Orlen, płocki koncern bierze m.in. pod uwagę bezpieczeństwo energetyczne kraju - poinformował we wtorek podczas debaty zorganizowanej przez Warsaw Enterprise Institute ekspert w departamencie fuzji i przejęć PKN Orlen Jacek Ciborski.
25.05.2021

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2030 roku zainwestują ponad 4,5 mld złotych w budowę nowych stacji elektroenergetycznych oraz linii napowietrznych najwyższych napięć na Pomorzu.
15.12.2020

Podsumowanie konferencji ,,Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju"

W dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” organizowana przez Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza. Tegoroczną debatę na temat sektora energetycznego zdominowała problematyka technologii wodorowych.
23.11.2020

V Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”

Wniesienie wkładu w dyskusję naukową i ekspercką dotyczącą polityki energetycznej, bezpieczeństwa energetycznego oraz szeroko pojętego sektora energii to cele V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12-13 października br. Konferencję organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza. Współorganizatorami są: Zakład Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza oraz S
08.10.2020

Prezes PGNiG: jesteśmy na dobrej drodze, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze, by zapewnić dywersyfikację dostaw gazu i bezpieczeństwo energetyczne kraju – ocenił dzisiaj we Wrocławiu prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Dodał, że "zielony ład" powinniśmy potraktować jako szansę na kolejny skok cywilizacyjny kraju.
07.10.2020

Inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne i ekologię w porcie w Świnoujściu

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał 20 sierpnia br. decyzję o pozwoleniu na rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej w porcie w Świnoujściu. Zadanie realizowane jest przez ZMPSiŚ w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
21.08.2020

Kwieciński: dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków i o to, żeby gaz był jak najtańszy

Dbamy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków, jak również o to, żeby gaz był jak najtańszy - mówił w czwartek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński. Zaznaczył, że Polska nie tylko importuje gaz, ale zaczyna też być jego eksporterem.
27.05.2020

ZMPSiŚ stawia na ekologię i bezpieczeństwo energetyczne

W portach Szczecina i Świnoujścia trwają zaawansowane roboty nad rozbudową i modernizacją infrastruktury technicznej. W ramach inwestycji szczególny nacisk położono na ograniczenie szkodliwych emisji zanieczyszczeń do środowiska oraz bezpieczeństwo energetyczne portów.
11.05.2020

Kurtyka: koronawirus może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE

Koronawirus i gospodarcze skutki nim wywołane mogą mieć potencjalny negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne UE – ocenił w rozmowie z PAP minister klimatu Michał Kurtyka. KE musi zidentyfikować problem i zaproponować konkretne działania osłonowe – dodał.
28.03.2020

Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”

Komitet Naukowy oraz Komitet Organizacyjny serdecznie zapraszają do udziału w V Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Konferencja odbędzie się w dniach 12-13 października 2020 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza
18.03.2020

Rewers na rurociągu Przyjaźń poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

PERN zdecydował by wschodnia część rurociągu „Przyjaźń” uzyskała możliwość rewersyjnego tłoczenia ropy naftowej, czyli tłoczenia surowca z Płocka do Adamowa. Obecnie transport odbywa się jedynie w przeciwnym kierunku. Celem jest wzrost elastyczności sieci logistycznej Spółki oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski. Firma rozpoczęła już poszukiwania wykonawcy tego projektu.
28.02.2020

NATO i bezpieczeństwo energetyczne wśród tematów rozmowy Czaputowicza i Pompeo w Waszyngtonie

Wzmocnienie bezpieczeństwa przez rozbudowę zdolności odstraszania NATO i rozwój współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego były wśród tematów rozmowy szefa MSZ Jacka Czaputowicza z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo w Waszyngtonie - poinformował MSZ
06.02.2020

Prezes PERN: w najbliższym roku spółka znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski

W najbliższym roku PERN znacząco zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapowiedział prezes spółki Igor Wasilewski. PERN poinformował we wtorek o szczegółach realizowanego tam "Programu Megainwestycji", w tym rozbudowy pojemności magazynowych na ropę naftową i paliwa.
17.12.2019

Tchórzewski: wyrok Sądu UE ws. gazociągu OPAL ogranicza monopol Gazpromu i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne

Korzystny dla Polski wyrok Sądu Unii Europejskiej to kolejne, po uchwaleniu dyrektywy gazowej wydarzenie, które ukróca monopol Gazpromu w Europie i utrzymuje nasze bezpieczeństwo energetyczne na dosyć wysokim poziomie - powiedział we wtorek Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.
10.09.2019

Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne

Polska wybrała taką drogę transformacji energetycznej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jak i realizację unijnej polityki klimatycznej – przekonywał w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.
04.09.2019

Dworczyk: Wśród tematów rozmów z prezydentem USA m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Kwestie bezpieczeństwa, nie tylko militarnego ale i gospodarczego, w tym energetycznego, będą wśród tematów rozmów podczas wizyty w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa - mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z Trumpem 2 września.
26.08.2019

Ambasador USA Mosbacher: Chcemy zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Chcemy zabezpieczyć, zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne Polsce - powiedziała w środę ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podczas podpisania przez Gaz-System i Solar Turbines z USA kontraktu w ramach programu Baltic Pipe.
14.08.2019

„NYT”: Skroplony gaz ziemny z USA może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Skroplony gaz ziemny (LNG) ze Stanów Zjednoczonych może dać Polsce bezpieczeństwo energetyczne; na jego eksport do Polski, ze względów politycznych i gospodarczych, nalega administracja prezydenta Donalda Trumpa - pisze we wtorek "New York Times".
27.02.2019

IV Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2019

Zapraszamy do udziału w IV Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju", która planowana jest na 1-2 kwietnia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Konferencja organizowana jest przez Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Katedrę Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym „Eurointegracja”. W poprzednich trzech edycjach konferencji wzięło udział 465 uczestników (r
05.02.2019

Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne

Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.
29.01.2019

Rząd przyjął projekt ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne

Stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, to cel projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, który we wtorek przyjął rząd - poinformowało CIR.
29.01.2019

Rząd we wtorek o projekcie ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne

Stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, to cel projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Projektem tym we wtorek ma się zająć rząd.
28.01.2019

Sullivan: Bezpieczeństwo energetyczne jest silnie związane z bezpieczeństwem narodowym

Bezpieczeństwo energetyczne jest silnie związane z bezpieczeństwem narodowym. By kraj był bezpieczny, musi mieć bezpieczeństwo energetyczne, a to wymaga zdywersyfikowania źródeł - powiedział w środę w Warszawie zastępca sekretarza stanu USA John Sullivan.
20.12.2018

Szef ukraińskiej dyplomacji: Powinniśmy pracować nad tymi projektami, które wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Europy, a nie pomniejszają je

W dyskusji z Ukrainą nt. miejsc pamięci oraz poszukiwań i ekshumacji potrzebna jest dobra wola obu stron; okazaliśmy tę dobrą wolę - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po wtorkowych rozmowach z szefem ukraińskiej dyplomacji Pawło Klimkinem.
23.10.2018

Naimski: Węgiel to bezpieczeństwo energetyczne Polski na długie lata

Węgiel, dostarczanie energii opartej na własnym surowcu, to bezpieczeństwo państwa w długim terminie, tak będzie przynajmniej przez 30 lat – podkreślił w czwartek Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
18.10.2018

Szijjarto: Bezpieczeństwo energetyczne kwestią suwerenności dla Węgier

Bezpieczeństwo energetyczne jest dla Węgier kwestią suwerenności narodowej – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na konferencji energetycznej w Moskwie.
03.10.2018

Šefčovič: Nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu

Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że nasze bezpieczeństwo energetyczne jest znacznie wyższe niż 4 lata temu – powiedział w piątek w Sopocie Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej.
28.09.2018

Niezawodne rurociągi zapewniają bezpieczeństwo energetyczne Europy

Współczesny świat napędzany jest energią. Zależność Europy od importu ropy i gazu to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Kluczową rolę odgrywają tu rurociągi, dostarczające ropę naftową, gaz ziemny i paliwa płynne.
30.06.2018

Instytut Staszica: Połączenie Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konsolidacja Orlenu i Lotosu może przynieść duże korzyści polskiej gospodarce – oceniają eksperci Instytutu Staszica. Budowa przez duże koncerny siły ekonomicznej państwa w ramach inwestycji w przetwórstwo ropy czy możliwość inwestowania w duże projekty technologiczne może także wpłynąć na przyspieszenie rozwoju gospodarki. Korzyści powinni odczuć także kierowcy. Jeśli integracja pomiędzy Orlenem a Lotosem będzie skuteczna, rynek będzie lepiej zorganizowany, a to może doprowadzić nawet do obniżki cen paliw.
28.06.2018

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio i długoterminowej

Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski w perspektywie średnio- i długoterminowej? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w Katowicach. W debacie wzięli udział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, prezesi największych polskich spółek energetycznych, zrzeszonych w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej, prezes Urzędu Regulacji Energetyki orz prezes Polskiej Grupy Górniczej. Uczestnicy wydar
15.05.2018

Naimski: Połączenie PERN i OLPP zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

Połączenie PERN i OLPP stworzyło duży podmiot, który zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
12.01.2018

Tchórzewski: W Polsce wzrosło bezpieczeństwo energetyczne

W Polsce wzrosło bezpieczeństwo energetyczne zarówno w obszarze energii elektrycznej, jak i zaopatrzenia w gaz - mówił w środę minister energii Krzysztof Tchorzewski podczas podsumowania 2-lecia rządu.
16.11.2017

Prezydent: Mam konkretne tematy rozmów z Trumpem - to bezpieczeństwo energetyczne i tarcza antyrakietowa

Mam bardzo konkretne tematy do rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem; jest wśród nich m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego, tarczy antyrakietowej i obecności wojsk Stanów Zjednoczonych - zapowiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda.
05.07.2017

Minister Kurtyka: Bezpieczeństwo energetyczne Europy to także wyzwanie dla Polski i Niemiec

- Jesteśmy dobrymi sąsiadami i potrafimy wypracować rozwiązania korzystne dla energetycznego bezpieczeństwa Europy - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Spotkanie, w którym udział wzięli również wiceminister gospodarki i energii Niemiec Rainer Baake oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, odbyło się 14 lipca 2016 r. w Warszawie.
21.07.2016

Dzięki dywersyfikacji dostaw gazu zwiększa się bezpieczeństwo energetyczne Polski

Dywersyfikacja dostaw gazu ziemnego do Polski pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zwiększył się import dostaw gazu z Zachodu, przez Gazociąg Jamalski. Tylko przez punkt Mallnow Rewers można rocznie sprowadzić ponad 5 mld m³ gazu, czyli jedną trzecią polskiego zapotrzebowania. W tym roku rozpoczną się dostawy do terminalu LNG, prawdopodobnie jeszcze w 2016 roku ruszy gazowe połączenie Polski ze Słowacją. Większe możliwości importu oznaczają również wzrost konkurencji na rynku wewnętrznym.
14.03.2016

Kolejne interkonektory oraz terminal LNG poprawią bezpieczeństwo energetyczne

Bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa do Polski z roku na rok rośnie. Możliwości odbioru gazu ziemnego z kierunków zachodniego i południowego od 2009 roku wzrosły ponaddziesięciokrotnie. Interkonektory łączące krajowy system przesyłowy ze słowackim, czeskim i litewskim oraz gazoport w Świnoujściu poprawią jeszcze bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dzięki temu wzmocni się pozycja Polski w negocjacjach z dostawcą ze Wschodu.
16.09.2015

Dziękujemy za wysłane grafiki.