• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne
Morawiecki: Bezpieczeństwo energetyczne jest dla nas tak samo ważne jak militarne - GospodarkaMorska.pl

pc

29.01.2019 Źródło: PAP

Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj tak samo ważne jak bezpieczeństwo militarne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym.

Zdaniem premiera ta ustawa to kolejny filar naszego bezpieczeństwa energetycznego i umożliwienie nowych inwestycji w rurociągi.

"Bezpieczeństwo energetyczne jest dzisiaj niesamowicie ważne, jest ważne prawie tak samo jak bezpieczeństwo militarne, dlatego musimy bardzo mocno stawiać na nowe rozwiązania" - mówił szef rządu.

Jak dodał, "stąd rozbudowa terminala LNG do poziomu 7,5 mld metrów sześc. zdolności przerobowych przyjmowania wolnego gazu, stąd też właśnie ta dzisiejsza decyzja bardzo ważna i bardzo pozytywna, zapewniająca zwiększone bezpieczeństwo energetyczne" - mówił premier.

Celem projektu ustawy wzmacniającej bezpieczeństwo energetyczne, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów jest stworzenie ram prawnych umożliwiających realizację polityki rządu w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

"W projekcie stworzono podstawy prawne pozwalające na sprawne przygotowanie i realizację strategicznych inwestycji polegających na budowie rurociągu ropy naftowej Gdańsk-Płock, budowie rurociągu produktów naftowych Boronów-Trzebinia, budowie rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra-Wielowieś, budowie rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy istniejących rurociągów albo ich odbudowie, rozbudowie, przebudowie, remoncie, rozbiórce lub zmianie sposobu użytkowania" - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Zgodnie z projektem ustawy podmiotem odpowiedzialnym za realizację tych inwestycji będzie spółka PERN SA, której wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

W projekcie przewidziano także rozwiązania usprawniające proces inwestycyjny. Przede wszystkim wprowadzono do systemu prawnego decyzje o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym, wydawanej przez wojewodę – decyzja będzie instrumentem całościowo regulującym kwestię lokalizacji inwestycji i jej poszczególnych elementów, co doprowadzi do minimalizacji liczby postępowań oraz czasu potrzebnego na wydanie aktów administracyjnych niezbędnych do jej przygotowania i realizacji.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.