• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne

pc

04.09.2019 14:37 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne
Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne - GospodarkaMorska.pl

Polska wybrała taką drogę transformacji energetycznej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jak i realizację unijnej polityki klimatycznej – przekonywał w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.

„Myślę, że w Polsce wybraliśmy taką drogę – i znalazła ona poparcie Komisji Europejskiej - która daje nam i bezpieczeństwo energetyczne i realizację polityki klimatycznej UE w takim zakresie, w jakim to z Unią wynegocjowaliśmy” – powiedział szef resortu energii podczas jednej z debat 29. Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak mówił Tchórzewski, bezpieczeństwo energetyczne, rozumiane jako zapewnienie stabilnych dostaw energii i zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na nią, należy do podstawowych oczekiwań obywateli i przedsiębiorców. To oznacza – wobec spodziewanego dalszego wzrostu zapotrzebowania na prąd – konieczność inwestowania w nowe moce.

„Szeroko pojęty sektor energetyczny jest zawsze w trudnej sytuacji, dlatego, że dzisiaj musimy patrzeć na to, co będzie potrzebne za 8, 10 czy 12 lat, i pod to kierować inwestycje, a bieżące funkcjonowanie państwa demokratycznego jest ustawione w cyklach czteroletnich” – powiedział minister, podkreślając, że sektor energetyczny musi funkcjonować „w sposób racjonalny, odpowiedzialny i musi opierać się na głębokich analizach systemowych”, będących podstawą długoterminowych, kosztownych inwestycji.

W ocenie ministra, unijna polityka klimatyczna, zakładająca intensywną transformację systemu energetycznego, wymusza nie tylko inwestycje w energetyce, ale także równoległą – również kosztowną - transformację regionów górniczych, będących zapleczem energetyki konwencjonalnej. Stąd m.in. zgoda Komisji Europejskiej na okres przejściowy w transformacji energetyki.

„W moim przekonaniu, w zakresie zabezpieczenia bezpieczeństwa energetycznego, wystarczająco jak na razie wyprzedzamy oczekiwania” – ocenił Tchórzewski, wskazując, iż średnio do dwa lata zużycie energii w Polsce rośnie o tyle, ile wytwarza jeden duży blok energetyczny. Minister przypomniał, że zabezpieczeniem dla realizowanych i planowanych inwestycji w energetyce jest rynek mocy, gwarantujący stabilność finansową tych przedsięwzięć.

Tchórzewski tłumaczył, że zgoda Komisji Europejskiej na wprowadzenie rynku mocy dla energetyki konwencjonalnej pozwala również na dynamiczny rozwój segmentu odnawialnych źródeł energii. „Otwieramy się bardzo mocno na energetykę odnawialną, farmy wiatrowe na morzu, fotowoltaikę czy projekty prosumenckie” – przypomniał szef resortu energii, podkreślając, że jest to możliwe dzięki „uzyskaniu pewności energetycznej w ramach rynku mocy”.

„Staliśmy się bogatsi, stać nas na trochę więcej i idziemy w takim kierunku” – powiedział minister, wskazując, iż zainteresowanie gospodarstw domowych odnawialnymi źródłami energii przerosło oczekiwania resortu – tylko w pierwszym kwartale tego roku przybyło ok. 20 tys. nowych prosumentów, którzy zdecydowali się na instalacje OZE bez dotacji na ten cel. Wdrożenie systemu wsparcia ma dać dodatkowy 1 gigawat mocy z odnawialnych źródeł. „Wsparcie na poziomie 1 mld zł da nam tysiąc megawatów w energetyce odnawialnej” – wyjaśnił Tchórzewski.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.