• <
bulk_cargo_port_szczecin

Australia planuje nowy terminal kontenerowy

Partnerzy portalu

Na południe od portu kontenerowego Fremantle w Australii, w miejscowości Kwinana, ma powstać nowy terminal kontenerowy. Preferowaną lokalizację wskazał rząd Australii Zachodniej.

Fremantle, leżące na południe od Perth, przeładowuje około 800 tys. teu rocznie. Szacunki pokazują, że liczby te jednak będą systematycznie rosnąć i w ciągu 50 lat wynieść 3 mln teu. Dlatego też miejscowy rząd, mając na uwadze, że zarówno sam port, jak i otaczająca go infrastruktura, osiągną maksymalną przepustowość w ciągu najbliższych dwóch dekad, planują utworzenie nowego terminala, który przejmie część ruchu. Na jego lokalizację została wybrana Kwinana.

– Zapewnienie Australii Zachodniej terminali i sieci towarowej zdolnej do wspierania prognozowanego wzrostu handlu kontenerowego ma kluczowe znaczenie dla gospodarki stanu w nadchodzącym stuleciu – powiedział premier stanu Roger Cook.

W Kwinana funkcjonuje już terminal masowy. Nowy terminal kontenerowy miałby z nim sąsiadować. Potrzeby będzie nowy falochron oraz rozbudowa infrastruktury dostępowej do portu. Przy okazji budowy nowego terminala zmodernizowane miałoby być także nabrzeże Kwinana Bulk Terminal.

Docelowo w nowym terminalu mają być obsługiwane statki większe niż jest to możliwe we Fremantle. Pierwsze projekty już powstały i zostały ocenione pod kątem wpływu na środowisko naturalne, możliwości długoterminowego rozwoju, efektywności sieci łańcucha dostaw i wartości finansowej. Prace jednak są kontynuowane. W połowie 2024 roku ukończony ma zostać kosztorys oraz harmonogram prac, a także uzasadnienie biznesowe projektu.

– Dzięki temu projektowi możemy zapewnić, że Australia Zachodnia będzie mogła w dalszym ciągu zaspokajać popyt handlowy jeszcze długo w przyszłości, wzmacniając jednocześnie nasze linie łańcucha dostaw. Tylko nasz plan zabezpieczy handel kontenerami i gospodarkę Australii Zachodniej na następne 100 lat oraz przekształci społeczności w Kwinana i Fremantle – powiedział Cook.

Rita Saffioti, minister transportu, powiedziała, że nowy terminal i towarzysząca mu infrastruktura będą jednym z największych projektów, jakie kiedykolwiek podjęto w Zachodniej Australii.

fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.