• <
bulk_cargo_port_szczecin

Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym

rk

08.12.2023 09:50 Źródło: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przedstawiciele Portu Gdańsk z wizytą w największym duńskim terminalu kontenerowym

Partnerzy portalu

Fot. Port Gdańsk

W ramach delegacji przedstawiciele gdańskiego portu przybyli zapoznać się z działalnością duńskiego Portu Aarhaus. Znajduje się tam największy terminal kontenerowy i punkt przeładunków w całej Danii. Była to okazja do zapoznania się z tamtejszymi inwestycjami oraz wymiany doświadczeń.

Wśród przedstawicieli Portu Gdańsk byli wiceprezes Wojciech Makieła, a także Katarzyna Krawczyk, Krystian Dejk, Stefan Rudnik, Maksymilian Czapiewski, Jakub Kardahs, Tomasz Kolicki i Jan Romańczuk. Podczas wizyty mieli okazję zapoznać się z prowadzoną w Porcie Aarhus tam inwestycją. Jest to system zasilania brzegowego (OPS), dedykowany dla cruiserów. Umożliwia on statkom pasażerskim podczas postoju w porcie, wyłączenie swoich silników i zasilanie zieloną energią z turbin wiatrowych. W ten sposób farmy wiatrowe są wykorzystywane celem dekarbonizacji branży portowej, zapewniając też dużą oszczędność dla statków i ich armatorów.

Port Aarhus (Aarhus Havn) to port położony w mieście Aarhus. Znajduje się w nim sześć terminali, w tym do obsługi kontenerowców, zbiornikowców, wycieczkowców i promów. Jest to największy port kontenerowy w Danii, obsługujący ponad 50% ruchu kontenerowego w kraju. Co roku jest w nim przeładowywane ponad 8 mln tom ładunków. Obecny tam terminal promowy służy transportowi także do miliona pojazdów oraz ok. 2 mln pasażerów rocznie. Port utrzymuje na swoim terenie także obszar przemysłowy dla około 150 firm, głównie w sektorach transportu i przemysłu, który zatrudnia ponad 10 000 osób.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.