• <
escort_980x120_gif_2020

Regaty na Zatoce Puckiej: kto w tym roku zwyciężył w wyścigu i zdobył Puchar Marszałka?

jj

24.09.2023 20:30 Źródło: UMWP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Regaty na Zatoce Puckiej: kto w tym roku zwyciężył w wyścigu i zdobył Puchar Marszałka?

Partnerzy portalu

Fot. Jacek Sowa / UMWP

II Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się 22 września 2023 r. W wyścigu na Zatoce Puckiej wystartowali młodzi adepci żeglarstwa z pomorskich szkół oraz przedstawiciele gmin. Zwyciężyły uczniowskie drużyny z Kobylnicy i Cedr Wielkich oraz samorządowcy z Kosakowa.

Regaty stanowiły zwieńczenie dotychczasowych działań podejmowanych przez samorząd województwa pomorskiego na rzecz rozwoju infrastruktury żeglarskiej i poprawy warunków nawigacyjnych szlaków wodnych w naszym regionie, a także edukacji żeglarskiej młodych Pomorzan.

Wydarzenie było współorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Puck oraz Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.

W regatach na wodach Zatoki Puckiej wystartowali uczniowie ze szkół biorących udział w Programie Edukacji Morskiej oraz przedstawiciele pomorskich gmin. Uczestnicy pływali na łodziach, które gminy zakupiły w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na stulecie zaślubin Polski z morzem” przygotowanego przez samorząd województwa pomorskiego.

W kategorii początkujących Puchar Marszałka zdobyła uczniowska drużyna z Kobylnicy, a w kategorii zaawansowanych – uczniowska drużyna z Cedr Wielkich. Natomiast w wyścigu oficjalnych reprezentacji gmin zwyciężyli samorządowcy z Kosakowa. Najlepsi żeglarze otrzymali pamiątkowe statuetki oraz medale.

– Żeglowanie z całą pewnością uczy nas dbałości o własne bezpieczeństwo, bezpieczeństwo koleżanek i kolegów oraz odpowiedzialności za sprzęt. Sam jestem żeglarzem i wiem, ile ono daje radości i satysfakcji – powiedział na zakończenie zawodów marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Marszałek zwrócił się także do młodych adeptów żeglarstwa z pomorskich szkół:

– Cieszę się, że próbujecie swoich sił na wodzie. Życzę wam, żeby ta pasja w was została. Zwłaszcza, że w naszym regionie mamy wspaniałe warunki do żeglowania. A żeglarstwo to nie tylko wspaniała zabawa, ale też prawdziwa szkoła życia – uczy radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dyscypliny, odpowiedzialności za siebie i całą załogę.

Podczas imprezy wręczone też zostały specjalne wyróżnienia dla osób zasłużonych dla naszego regionu w obszarze żeglarstwa i edukacji morskiej.

Dla uczestników imprezy przygotowano piknik edukacyjny w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Przez cały dzień w marinie w Pucku można było zapoznać się z budową jachtu oraz rodzajami ożaglowania. Edukatorzy wyjaśniali najważniejsze zasady żeglowania i manewrowania, jak również przedstawiali najważniejsze zasady postępowania w razie wypadku lub awarii. Dodatkowo, dla chętnych dostępne były gry planszowe związane z edukacją morską i żeglarską oraz stanowiska artystyczne, a na zakończenie imprezy odbył się koncert szantowy.

Źródło:
informacja prasowa
UMWP
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.