• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dar Młodzieży drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

gm

12.09.2023 14:38 Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Dar Młodzieży drugi w regatach The Tall Ships Races Magellan-Elcano

Partnerzy portalu

Uniwersytet Morski w Gdyni

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajął drugie miejsce na podium podczas międzynarodowych regat The Tall Ship Races Magellan – Elcano.  Specjalna edycja tych zawodów odbyła się dla uczczenia 500-lecia pierwszego rejsu dookoła świata, wyprawy Ferdynanda Magellana i Juana Sebastiana de Elcano.

Trasa regat, które rozpoczęły się 19 sierpnia 2023 roku, została podzielona na dwa etapy: Falmouth – A Coruna i Lizbona – Kadyks. Pierwszy odcinek, liczący ok. 400 mil morskich etap żaglowiec zakończył na drugim miejscu. Po dopłynięciu do stolicy Portugalii, załoga Białej Fregaty uczestniczyła w trzydniowym zlocie, który zwieńczony został paradą jednostek na rzece Tag. W drugi i ostatni etap regat flota wyruszyła z Lizbony 3 września 2023 r. Dystans do Kadyksu, która pierwotnie miał wynosić 220 mil, ze względu na warunki pogodowe skrócony został prawie o połowę. Ok. 120 mil najszybciej pokonał regatowy jacht Challenge Wales, który potrzebował 13 godzin i 25 minut. Dar Młodzieży dotarł na metę jako drugi, po niespełna 15 godzinach.

https://x.com/UMwGdyni/status/1701524082938806616?s=20

– O studentach mogę mówić tylko pozytywnie, był to dla nich pierwszy rejs „Darem Młodzieży” i spisali się piątkę/  Nawet od członków innych załóg słyszeliśmy, że powinniśmy czuć się moralnymi zwycięzcami. Dar Młodzieży był największą jednostką uczestniczącą w tych regatach i najlepiej wykorzystywaliśmy niełatwe warunki, z którymi przyszło się nam się mierzyć  – powiedział komendant Rafał Szymański.

W ten sposób swoje pierwsze w życiu praktyki zakończyło 116 studentów I roku Wydziału Nawigacyjnego. W Kadyksie zostali zastąpieni przez rok starszych kolegów i koleżanki z wydziału, którzy spędzą na statku najbliższe dwa miesiące. Z Portugalii jednostka szkolna obrała kurs na Wyspy Zielonego Przylądka i dalej w kierunku równoleżnika zero, gdzie "Biała Fregata" upamiętni 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy statek pod polską banderą, żaglowiec „Lwów”, który był szkolnym statkiem UMG w latach 1921-1930.

Dziękujemy za wysłane grafiki.