Spotkanie z władzami Uczelni, zwiedzanie laboratoriów, zajęcia z fizyki i pieczenie bułeczek, a na koniec spotkanie z Wilczkiem Morskim. To tylko część z atrakcji przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z okazji Dnia Małego Studenta. To cykliczne wydarzenie, które odbywa się rokrocznie podczas wakacji.
Tradycję organizacji zajęć dla najmłodszych w placówce rozpoczęły „Morskie Półkolonie” przerwane przez epidemię koronawirusa. Kolejne spotkania z dziećmi przyjęły formę „Dnia Małego Studenta”. W tym roku wydarzenie odbyło się ostatniego dnia wakacji, a udział w nim wzięło 40 dzieci w wieku od 5 do 15 lat.
O godzinie 8.00 rano gmach uniwersytetu wypełnił się uczestnikami wydarzenia, którzy przybyli w towarzystwie rodziców na spotkanie organizacyjne. Dzieci dowiedziały się, jaki jest program całego dnia oraz zapoznały się z listem pozostawionym przez Wilczka Morskiego, który napisał:
"Witam Was w murach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na Dniu Małego Studenta.
Odwiedzicie dzisiaj kilka miejsc, w których miałem okazję być. Zostawiłem w nich swój ślad. Ciekawi mnie, czy odnajdziecie wszystkie te miejsca.
Otrzymacie od moich pomocników specjalne karty. Z każdego miejsca, w którym byłem, a do którego traficie, otrzymacie pieczątkę.
Jeśli uda się Wam zebrać wszystkie pieczątki, traficie do sali, w której będę na Was czekał"
Po spotkaniu organizacyjnym uczestnicy Dnia Małego Studenta skierowali się wraz z opiekunami do Sali Senatu na spotkanie z władzami Uczelni, które rozpoczęło się od uderzenia w dzwon, zgodnie z obowiązującą w naszej Uczelni tradycją rozpoczynania obrad Senatu. Dzieci zostały przywitane przez prorektora ds. nauki dr. hab. Dariusza Barbuchę, prof. UMG i prorektora ds. kształcenia dr. hab. Sambora Guze, prof. UMG. W rozmowach nie zabrakło wątków dotyczących działalności uczelni i jej historii. Na zakończenie wykonano wspólne, pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników.
Następnie nasi najmłodsi goście podzieleni zostali na grupy i podążając śladami Wilczka Morskiego, udawali się do kolejnych miejsc, w których przygotowane zostały dla nich ciekawe zajęcia i warsztaty Przeprowadzono m.in. spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, zajęcia sensoryczne i pieczenie bułeczek, ciekawe doświadczenia fizyczne, nauka przetrwania na morzu, spotkanie z historią i morskimi ceremoniami w Sali Tradycji, zwiedzanie laboratoriów, w tym Symulatora Siłowni Okrętowej i Symulatora Elektrowni Okrętowej. Każdy uczestnik mógł również wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki
Muzeum Marynarki Wojennej prezentuje historię Błotniaka, wyjątkowego pojazdu przeznaczonego do morskiej dywersji
Dar Młodzieży przygotowuje się do chrztu na równiku
Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik
W centralnej Polsce odkryto cztery zęby plezjozaurów
Prof. dr kpt ż.w. Daniel Duda – 70 lat w służbie dla Polski Morskiej