• <

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

18.08.2020 14:32 Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020”

Partnerzy portalu

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na promocję książki „Zaślubiny Polski z morzem 1920-2020” - GospodarkaMorska.pl
fot. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Książka omawia ideę Polski Morskiej w stulecie zaślubin z morzem dokonanych przez gen. Józefa Hallera 10 lutego 1920 w Pucku. Jej celem jest usystematyzowane aktów i działań, związanych z tym zagadnieniem.

Próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy państwem morskim i czy dostęp do morza stał się dla kraju wartością wzbogacającą nasz dobrostan? W pracy przedstawiono fakty i mity związane z naszymi morskimi tradycjami. Przypomina dawne tradycje morskie z początków naszej państwowości oraz kwestie dominium maris. Zwraca uwagę na zaślubiny z morzem w tradycji innych krajów oraz naszych na tym tle.

Ogrom materiałów powinien wzbudzić zainteresowanie wszystkich, którym bliska, a może nieznana jest Polska Morska, a także przypomnieć, że nawet w najtrudniejszych czasach można i trzeba być zawsze wiernym morzu.

Józef J. Wąsiewski, żołnierz zawodowy w latach 1961-2000, absolwent WAP i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1990-2000 redaktor naczelny czasopisma Marynarki Wojennej Bandera. Publicysta, popularyzator, tłumacz i kolekcjoner. Przez kilka lat upowszechniał symbolikę ligową, marynarską i inne tematy na stronie internetowej „Ocalić od zapomnienia”, która cieszyła się wielką popularnością. Był aktywnym członkiem Fundacji Ochrony Zabytków Militarnych pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Historycznego w Wielkiej Brytanii objętej patronatem byłego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na obczyźnie Ryszarda Kaczorowskiego. Wyróżniony tytułem honorowym Kustosz tradycji, sławy i chwały oręża polskiego.


Dziękujemy za wysłane grafiki.