• <
escort_980x120_gif_2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

14.08.2020 14:07 Źródło: Bluelife
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. MOUA

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.

Do niedawne jeszcze tętniąca bogactwem życia największa na świecie rafa obumiera, stając się białym symbolem przemian następujących w oceanach, spowodowanych zmianą klimatu i wzrostem temperatury.  

Gospodarka Morska
fot. MOUA


“Koralowa szklarnia ” znajduje się w sercu parku morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. 40-metrowa szkieletowa konstrukcja została zaprojektowana tak, aby przetrwać silne prądy oceaniczne. W jej wnętrzu umieszczono dwadzieścia rzeźb postaci symbolizujących strażników raf, których przesłaniem jest ochrona raf. Trzy dwumetrowe wejścia pozwalają nurkom na swobodne zwiedzania wnętrza. Ważąca 58 ton instalacja miała zostać odsłonięta w kwietniu 2020 r., niestety z powodu obecnej pandemii termin został przesunięty. Podczas tworzenia podwodnej konstrukcji Taylor współpracował z lokalnymi artystami i członkami miejscowej społeczności.  

Miejsce umieszczenia konstrukcji zostało wybrane nieprzypadkowo, wzięto pod uwagę dobrą widoczność, naturalne ściany koralowców i piaszczyste, płaskie dno. Wprowadzony monitoring pozwala na rejestrowanie rozwoju koralowców i stałe pomiary zasolenia wody, poziomu pH i zawartości tlenu.  


Gospodarka Morska
fot. MOUA


W skład Muzeum Sztuki Podwodnej wchodzą cztery unikatowe miejsca. Kolejnym po “koralowej szklarni” jest widoczna z daleka rzeźba „Syreny oceanicznej”.  Postawiona na wysokim cokole samotna figura, odsłonięta została pod koniec 2019 r.

Zmieniający się kolor Syreny odzwierciedla temperaturę wody na rafie. Kolory zmieniane są na podstawie danych zebranych przez stację pogodową Davies. Konstrukcja wykonana została ze stali nierdzewnej i półprzezroczystego akrylu, w którego wnętrzu ukryto 202 diody LED. Osoby oglądające mogą zaobserwować zmiany zachodzące w kolorze rzeźby, począwszy od odcieni niebieskiego, przez żółty, pomarańczowy, aż do ciemnoczerwonego, który stanowi ostrzeżenie, o bezpośrednim zagrożeniu rafy. 

Australijskie Muzeum Sztuki Podwodnej jest pierwszym tego rodzaju na półkuli południowej. Pozostałe lokalizacje nadal są w fazie projektowej.  

Źródło: Kamila Ostasz/Bluelife

Gospodarka Morska
fot. MOUA
Gospodarka Morska
fot. MOUA

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.