• <

Wynik wyszukiwania - "sztuka" - Wiadomości

O dwóch takich co opłyną świat

Mikołaj Nowak i Daniel Krzyżański to dwójka młodych żeglarzy, którzy już w październiku wyruszą w rejs dookoła świata. Rejs Ku Marzeniom potrwa około półtorej roku i odbędzie się na zmodernizowanym jachcie Water Lily. Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z uczestników wyprawy Mikołajem Nowakiem, na temat planowanej podróży i tego jak obecnie wyglądają przygotowania do rejsu.
08.05.2024

PŚ w żeglarstwie – Krasodomski bez olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7

Michał Krasodomski zajął w wyścigu medalowym Pucharu Świata w Hyeres ostatnie 10. miejsce i nie wywalczył olimpijskiej kwalifikacji w klasie ILCA 7. Polscy żeglarze rywalizować będą na igrzyskach w Paryżu w siedmiu klasach, trzy nominacje uzyskali podczas regat we Francji.
26.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Do trzech razy sztuka. CMA CGM chce wrócić na Morze Czerwone

Żeglugowy gigant CMA CGM po raz kolejny spróbuje wrócić do tranzytu przez Morze Czerwone. Grupa już dwa razy się wycofywała z tej trasy ze względu na zagrożenie atakami Huti.
01.03.2024

Termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni ponownie przesunięty

Po raz kolejny przesunięto termin składania ofert na budowę Portu Zewnętrznego w Gdyni. O umowę mają rywalizować między sobą cztery podmioty. Swoje oferty mogą składać do 14 czerwca tego roku.
20.02.2024

135 lat temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni

30 grudnia 1888 r. w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, w okresie międzywojennym wicepremier, minister przemysłu i handlu oraz skarbu, zasłużony dla powstania portu w Gdyni, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego, bohater sztuki „Imperium”.
30.12.2023

"Morze" Władysława Ślewińskiego trafiło do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępniło zwiedzającym najnowszy nabytek zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest nim obraz zatytułowany „Morze”, autorstwa Władysława Ślewińskiego, namalowany przed 1905 rokiem. To wyjątkowe dzieło stanowi znakomity przykład charakterystycznej kompozycji artysty, ukazującej fragment skalistego wybrzeża Bretanii, które opływają morskie fale.
04.10.2023

Mistrzostwa Europy klasy olimpijskiej – blisko medali, ale wciąż bez kwalifikacji

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite. Aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.
26.09.2023

Niespodzianki w żeglarskich mistrzostwach Polski

Cztery dni rywalizacji, prawie 250 zawodników, 6 klas regatowych i wiatru jak na lekarstwo - tak w jednym zdaniu można podsumować mistrzostwa Polski w żeglarstwie klas olimpijskich, które odbywały się w Pucku.
10.09.2023

Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Rodzinny piknik na terenie terminala kontenerowego

W ubiegłą niedzielę terminal kontenerowy Baltic Hub gościł mieszkańców Gdańska, a zwłaszcza dzielnic Stogi, Przeróbka i Krakowiec-Górki Zachodnie na imprezie Morskie Zakończenie Lata z Baltic Hub. Była to niecodzienna sposobność, by odwiedzić teren tego strategicznego punktu logistycznego nad Bałtykiem.
09.09.2023

Port Gdynia plenerem inspirującym do malarstwa

Realizując współpracę z Muzeum Miasta Gdyni, na terenie Portu Gdynia odbyły się wyjątkowe warsztaty. Podczas Panelu Malarskiego chętni mogli rozwijać swoje zdolności artystyczne, wykorzystując przy tym panoramę portową i przenosząc ją na płótno.
03.08.2023

Port Gdynia inspiruje artystów

Kiedyś port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych. Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski, jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji narodziła się̨ też polska marynistyka.
31.07.2023

Położenie stępki pod ORP Jaskółka. Kolejny etap budowy niszczyciela min w Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni odbyło się uroczyste położenie stępki pod nowoczesny niszczyciel min proj. 258, przyszłego ORP Jaskółka (604). To już czwarty okręt tej serii powstający na jej terenie i jednocześnie pierwszy z drugiego zamówienia na trzy jednostki, który ogłoszono w ubiegłym roku. Wydarzenie wpisuje się w ciąg inwestycji pod kątem rozwoju polskiej Marynarki Wojennej.
25.07.2023

PŚ w wioślarstwie - cztery polskie osady w półfinałach w Lucernie

Cztery polskie osady zakwalifikowały się do sobotnich półfinałów wioślarskiego Pucharu Świata w Lucernie. Cztery inne straciły już szansę na zajęcie lokaty choćby w pierwszej dziesiątce. W repasażu o awans powalczy kobieca czwórka podwójna.
07.07.2023

Baltic Hub ogłosił wyniki II edycji konkursu grantowego „Busole"

Kolejna edycja programu grantowego „Busole" właśnie dobiegła końca. Spośród 12 zgłoszeń wyłoniono 7 zwycięzców, którzy otrzymają łącznie 250 tys. zł na realizację projektów związanych z ochroną środowiska, edukacją, lokalną historią oraz zapobieganiem wykluczania określonych grup społecznych. Konkurs jest realizowany przez Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Morzu Bałtyckim.
13.06.2023

Baltic Hub inwestuje w lokalną społeczność. Znamy laureatów konkursu grantowego Busole!

Baltic Hub, największy terminal kontenerowy na Bałtyku, ogłosił wyniki drugiej edycji konkursu grantowego Busole, skierowanego do mieszkańców sąsiadujących z nim dzielnic: Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich.
06.06.2023

Były szef gabinetu Lecha Kaczyńskiego: projekt rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny

Powrót do realizacji projektu rurociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk jest szalenie ważny. Doprowadzenie do tego, żeby ten rurociąg powstał to jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego - mówił w TVP Info b. szef gabinetu śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Robert Draba.
21.05.2023

Pomorskie samorządy domagają się dialogu w sprawie budowy elektrowni jądrowej

26 pomorskich samorządów wystosowało do premiera memorandum wzywające go do pilnego rozpoczęcia dialogu na temat przygotowania procesu inwestycyjnego związanego z pierwszą w Polsce elektrownią jądrową.
11.05.2023

Projekt „Władek” na finiszu. W Tczewie zbudowano replikę tradycyjnej łodzi wiślanej [ZDJĘCIA]

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie zakończyło się trwające pięć miesięcy niezwykłe przedsięwzięcie, czyli projekt „Władek”. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zbudowali łódkę wiślaną wzorowaną na tradycyjnych nieszawkach, które w XX w. przybyły na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw.
09.02.2023

Sztuka przetrwania w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 37-41/2022)

Kolejne tygodnie roku, to kontynuacja trendów wynikających bezpośrednio z sytuacji panującej w globalnej gospodarce. Ta nie dość, że zwalnia swój rozwój to dodatkowo już od dłuższego czasu działa w bardzo dynamicznym otoczeniu, co jest pokłosiem mało przewidywalnych zdarzeń społeczno - politycznych i powszechnej na świecie niestabilności. W takich warunkach planowanie wieloletnie jest dla inwestorów żeglugowych nie lada wyzwaniem.
30.10.2022

Algorytmy zoptymalizują lokalizację, budowę i przychody z morskich farm wiatrowych

Mądrzejsze rozmieszczenie morskich farm wiatrowych przyspieszy transformację energetyczną i przyniesie większe korzyści finansowe dla deweloperów oraz tańszą energię dla społeczeństwa.
02.10.2022

Łeba. Gliński: nowe muzeum w Łebie wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii

To muzeum wpisuje się w proces umacniania roli morza, Bałtyku w polskiej historii – powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości zawieszenia wiechy na nowo budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.
26.09.2022

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Jak zapowiadają organizatorzy "Stocznia", to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
08.07.2022

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.
25.05.2022

PRS wyśle powerbanki na Ukrainę. Pomaga PŻB i Nauta

W odpowiedzi na potrzeby walczących Ukraińców, Polski Rejestr Statków na wniosek pracowników, zainicjował kupno powerbanków.
10.03.2022

Premier: kilka stron bardzo mocno optowało za tym, by NS2 nie wszedł do użycia

Podczas obrad kilka stron bardzo mocno optowało za tym, aby Nord Stream 2 w ogóle nie wszedł do użycia - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Dodał, że sam poruszył też temat pierwszego gazociągu Nord Stream.
25.02.2022

[WIDEO] 100-lecie Portu Gdynia. Współpraca z młodym gdyńskim artystą

Port Gdynia rozpoczyna świętowanie swojego stulecia i odkrywa karty dotyczące obchodów. Pomoże w tym młody, ale już ceniony gdyński artysta – Jan Rutka.
03.02.2022

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Konosament – deklaracja dotycząca znaków głównych ładunku

Konosament, obok określenia ładunku z podaniem jego rodzaju, miary, objętości, liczby sztuk czy wagi oraz określeń zewnętrznego stanu ładunku (lub jego opakowania), zawiera (może zawierać) również podane przez załadowcę tzw. znaki główne ładunku (leading marks).
04.10.2021

StoGda o niskiej emisji: To już zwykła konieczność, a nie moda

– Praca projektanta statków znacząco zmieniła się w ostatnich dekadach. W latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku, pracowało się w dość przewidywalny sposób. Obecnie to branża niezwykle innowacyjna, przez co kreatywna. Niskoemisyjność w projektach to już żadna nowość, a coś do czego jesteśmy zobowiązani – mówi Wojciech Caban, generalny projektant w StoGda Ship Design & Engineering.
28.09.2021

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

Port Gdynia to port uniwersalny specjalizujący się nie tylko w obsłudze ładunków drobnicowych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro oraz ładunków masowych, ale również dostosowany do przyjmowania i obsługi ładunków ponadgabarytowych, tzw. project cargo.
27.06.2021

Regaty Polish Match Tour w Szczecinie. Wygrał lider rankingu Pucharu Świata [ZDJĘCIA]

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.
21.06.2021

Kolekcja dzieł Mariana Mokwy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

Przedwojenny obraz, uważany dotąd za zaginiony, imponujące wizerunki statków i pejzaże ukazujące piękno polskiego Wybrzeża – twórczość wybitnego polskiego marynisty, Mariana Mokwy Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje w Spichlerzach na Ołowiance od 16 czerwca do 15 września 2021 r. w ramach osiemnastej wystawy z cyklu "Polscy artyści o morzu".
15.06.2021

Wizyta Blinkena w Kopenhadze. Tematami rozmów Arktyka i klimat

Sekretarz stanu USA Antony Blinken z duńską premier Mette Frederiksen rozmawiał m.in. na temat bezpieczeństwa Arktyki i kwestii klimatycznych. Blinken złożył w poniedziałek wizytę w Danii.
17.05.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.
11.05.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w bojerach już w ten weekend

Około 50 zawodników z Polski i zagranicy spodziewają się organizatorzy Międzynarodowych Mistrzostw Polski w klasie DN. Rywalizacja o medale rozpocznie się już w sobotę na Zalewie Wiślanym w Krynicy Morskiej.
19.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu szansą rozwoju portu i miasta

To będzie terminal nowoczesny i przyjazny środowisku. Nowe węzły drogowe, system dojazdów do terminalu oraz sieć kolejowa ominą osiedla Warszów i Łunowo, by nie stanowić uciążliwości dla mieszkańców. Połączenie terminalu z zapleczem rozłoży się na ekspresową „trójkę”, kolej i w przyszłości transport wodny śródlądowy. Ekonomiści potwierdzają - terminal jest potrzebny! Ładunki kontenerowe już teraz stanowią ponad 60 proc. globalnego transportu, a Bałtyk od lat wykazuje rekordową dynamikę wzrostu.
12.02.2021

Nowy obraz w kolekcji malarstwa Narodowego Muzeum Morskiego

Z końcem roku 2020 kolekcja malarstwa marynistycznego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wzbogaciła się dzięki pozyskaniu obrazu "Bretonka" autorstwa Władysława Wankiego. Dzieło zostało nabyte w Sopockim Domu Aukcyjnym dzięki dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
28.01.2021

50 lat temu padło gierkowskie pytanie „Pomożecie?”

50 lat temu, 25 stycznia 1971 r., w Gdańsku, a dzień wcześniej w Szczecinie, nowy I sekretarz KC PZPR Edward Gierek oraz premier Piotr Jaroszewicz spotkali się ze strajkującymi robotnikami. Podczas gdańskiego wiecu padło pytanie „Pomożecie?”, które stało się ważnym symbolem atmosfery i propagandy tzw. dekady Gierka.
26.01.2021

Wybrano zwycięzców konkursu fotograficznego Światowego Dnia Oceanów [foto]

Zorganizowany już po raz siódmy konkurs pod patronatem ONZ, jest częścią corocznego wydarzenia “Światowego Dnia Oceanów”, który obchodzony jest 8 czerwca.
25.11.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

Polacy w wyścigach finałowych ME w klasie Laser

Mistrzostwa Europy w Gdańsku to już trzecia żeglarska impreza tej rangi, która odbywa się w Polsce. Wcześniej w Pucku rozegrano mistrzostwa Europy w kitesurfingu, a w Gdyni rywalizowali żeglarze w olimpijskiej klasie Finn. Teraz zaś, w gdańskich Górkach Zachodnich o medale w mistrzostwach Starego Kontynentu rywalizują żeglarze i żeglarki w olimpijskich klasach Laser Standard (mężczyźni) i Laser Radial kobiet oraz w nieolimpijskiej klasie Laser Radial mężczyzn. Do Gdańska przyjechało wielu znakomitych żeglarzy, wśród których nie b
10.10.2020

Morskie Centrum Nauki nawiązało współpracę z Wikingami

W czwartek 3 września w Centrum Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta na wyspie Wolin podpisano porozumienie pomiędzy Morskim Centrum Nauki w Szczecinie a Stowarzyszeniem Słowian i Wikingów. Dokument sygnowali: Witold Jabłoński dyrektor MCN i prezes Stowarzyszenia Wojciech Celiński. Porozumienie dotyczy nawiązania współpracy w organizacji przedsięwzięć kulturalnych promujących obie instytucje.
03.09.2020

Zjawiskowe muzeum sztuki podwodnej na Wielkiej Rafie Koralowej [foto, wideo]

Jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie zostało wzbogacone o kolekcję rzeźb. W scenerii podwodnego życia, brytyjski artysta Jason deCaires Taylor umieścił na 18 metrach pod powierzchnią wody, instalację, której przesłaniem jest przypomnienie niewidocznych wyzwań, z jakimi zmaga się australijska rafa.
14.08.2020

Gliwice i Gdańsk na podium 2 rundy 1 Ligi Polskiej Ligi Żeglarskiej! [foto, wideo]

Sport Vita Ski&Sail Gliwice (SPO) wygrywa rozegraną w Sopocie drugą rundę 1 Polskiej Ligi Żeglarskiej. Pozostałe miejsca na podium zajęły załogi Yacht Clubu Gdańsk (YG2) i KW Garland Gliwice (GAR). Liderem rankingu pozostaje załoga z Gdańska.
11.08.2020

Serwisowe S.O.S czyli szybka reakcja, dobra organizacja i solidna robota

O tym, że działają trochę jak pogotowie i o tym, jak odnieść sukces na rynku usług serwisowych w branży morskiej, rozmawiamy z Radosławem Gawlikiem, członkiem zarządu Enamor sp. z o.o., firmy, która od lat oferuje prace instalacyjne, uruchomieniowe i naprawcze.
19.03.2020

W PE w Brukseli uroczystości rocznicy zaślubin Polski z morzem

W Parlamencie Europejski odbyły się uroczystości z okazji zbliżającej się 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Zorganizowała je europosłanka Anna Fotyga (PiS).
05.02.2020

Odkryj Emiraty z pokładu Costa Diadema

Najlepszy pomysł na ucieczkę od zimy? Wybierz się na rejs po Emiratach Arabskich statkiem Costa Diadema. Zima to najlepsza pora na zwiedzanie tego niezwykłego kraju, a ten statek to prawdziwy luksus na falach. Czy może być lepsze połączenie?
05.12.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Sea & Art Festival - sztuka wypływa poza schemat

Po raz pierwszy w historii na pokładzie promu Skania, 19 - 20 października, odbędzie się Sea & Art Festival. Jego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, reprezentujących różne dziedziny sztuki m.in.: film, muzykę i literaturę. A wszystko to w unikalnej oprawie bałtyckiego rejsu.
09.09.2019

KS Iskra wygrywa, Jeziorak liderem Ekstraklasy

W Gdyni w ramach Volvo Gdynia Sailing Days zakończyła się druga runda Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Tym razem w dwa dni rozegrano aż 28 wyścigów, w których najlepszą okazała się załoga KS Iskra AMW Gdynia przed Jeziorak Yacht Klub i Giżycką Grupą Regatową. W rankingu po 2 rundach prowadzi Jeziorak przed Iskrą i Legią Warszawa.
29.07.2019

Przygotowania do nowej wystawy czasowej w NMM

Z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje wystawę czasową "Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków". Wernisaż wystawy realizowanej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, odbędzie się 10 lutego 2020 roku w Spichlerzach na Ołowiance.
19.07.2019

Festiwal N-Day w ramach obchodów Dnia Stoczniowca w Gdańsku

W gdańskiej stoczni sztuka i inżynieria w jednym stoją doku. Teren gości inżynierów i artystów od dawna. Biuro projektowe Nava Ship Design, pracując w bezpośrednim sąsiedztwie, codziennie obserwuje to miejsce. Stąd pomysł na organizację festiwalu N-Day, który w ramach obchodów Dnia Stoczniowca odbędzie się już w najbliższą sobotę.
28.06.2019

Statek z plakatu cumuje w wakacje na Helu

Olbrzymia ryba połykająca kuter, plażowiczka w okularach, zachwalająca Polskie Linie Oceaniczne i statek na błękitnym tle, którego uśmiechu trudno nie odwzajemnić. Już 28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na wystawę "Statek z plakatu". Wystawa dedykowana jest unikatowym plakatom reklamowym z czasów PRL, które promowały przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze.
25.06.2019

Wymagający dzień na Pucharze Świata w Marsylii

Z powodu zbyt silnego wiatru nie wszyscy zawodnicy kontynuowali rywalizację podczas 2. dnia finałowych regatach żeglarskiego Pucharu Świata, które odbywają się w Marsylii. Najwyżej sklasyfikowane spośród naszych żeglarzy są Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda, które zajmują 4. miejsce w klasie 49erFX.
06.06.2019

„Tango – na pełnym morzu” Mrożka wystawi na żaglowcu „Dar Pomorza” Teatr Miejski w Gdyni

Pod pokładem „Daru Pomorza” Teatr Miejski w Gdyni wystawi w piątek sztukę „Tango – na pełnym morzu” Sławomira Mrożka w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Będzie to czwarta premiera gdyńskiego teatru realizowana na żaglowcu-muzeum.
09.05.2019

W porcie Bogaczewo zainaugurowano sezon na pływający domek

Pływający domek, czyli 8,5-metrową, komfortowo wyposażoną łódź dla 8 osób, można już wynajmować w porcie Bogaczewo (gm. Giżycko). W ostatni weekend kwietnia zainaugurowano sezon na wypożyczanie tej pływającej jednostki. Dochód z tej inicjatywy Fundacji Projekt ARCHE jest przeznaczany na pomoc osobom potrzebującym.
30.04.2019

Monitor za burtą!

Street art i pierwsi marynarze? To musi się udać! W sobotę, 27 kwietnia, Narodowe Muzeum Morskie zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance i na nabrzeże przy Sołdku na dzień poświęcony wystawie "Uzbrojone rzeki. Flotylle Niepodległej". Będzie okazja stworzyć graffiti w klimacie wystawy czasowej, prezentującej początki polskiej marynarki wojennej w XX wieku, zagrać w gry, a kuratorzy muzeum– twórcy wystawy - odpowiedzą na każde pytanie gości.
19.04.2019

II Forum Wizja Rozwoju: Sto debat w kilkunastu blokach tematycznych (foto)

Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce, którego drugą edycję zaplanowano w Gdyni 24-25 czerwca, domyka swój program. Już wiemy, że znajdą się w nim najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia mające wpływ na teraźniejszość i przyszłość Polski.
26.03.2019

Incydent w Calais. Imigranci przypuścili szturm na prom

Kolejny niebezpieczny incydent z udziałem nielegalnych imigrantów miał miejsce w ostatnich dniach we francuskim porcie Calais. Do akcji wkroczyły służby. Kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych.
07.03.2019

Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Szczecinie

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza na Dzień Otwarty, który odbędzie się 15 marca 2019 r. w siedzibie uczelni w Szczecinie w godz. 9.00 – 17.00. Dla zwiedzających akademia otworzy laboratoria i symulatory oraz zaprezentuje ofertę kierunków. Zainteresowani będą mogli uzyskać wszelkie informacje na temat studiów w dziekanatach wydziałów.
04.03.2019

60 lat temu w gdańskim kinie „Leningrad” odbyła się premiera filmu „Orzeł”

60 lat temu, 7 lutego w gdańskim kinie "Leningrad", odbyła się premiera filmu "Orzeł", opowiadającego historię brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego z internowania w Tallinie, i przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r.
08.02.2019

Interpretacja pojęcia „package or unit” w świetle Reguł Hague-Visby

Przedmiotem niniejszego opracowania jest wydane w dniu 17.04.2018 r. przez Sąd Apelacyjny (Court of Appeal) orzeczenie w sprawie „Kyokuyo Co. Ltd. v AP Moller – Maersk A/S trading as „Maersk Line” ‘[2018] EWCA Civ 778-17 (Sędziowie Gloster i Floux LJJ].
21.10.2018

Słynny wrak wciąż wymaga prac. To unikat!

Dwa lata temu cała Polska emocjonowała się wydobyciem wraku XIX-wiecznego żaglowca odkrytego u wybrzeży Bałtyku na plaży w Międzywodziu. Dziś to już zabytek, który znalazł swoje miejsce w Kamieniu Pomorskim. Wciąż jednak wymaga prac zabezpieczających. Pomoże w tym Pomorze Zachodnie. W piątek 21 września podpisano umowę o dotacji w wysokości 30 tys. zł.
24.09.2018

27 zawodników wystartuje w regatach Bitwa o Gotland

27 zawodników szykuje się do niedzielnego startu w samotnych regatach non-stop Bitwa o Gotland.
13.09.2018

Gróbarczyk: Plan Rozwoju Retencji zakłada ponad dwukrotny wzrost retencji wody

Ponad dwukrotny wzrost ilości retencjonowanej wody zakłada Plan Rozwoju Retencji, przedstawiony w czwartek na Forum Ekonomicznym w Krynicy przez ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
06.09.2018

MŚ w żeglarstwie – piąte miejsca Klepackiej i Tarnowskiego w klasie RS:X

Zofia Klepacka (Legia Warszawa) i Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) zajęli piąte miejsca w żeglarskich mistrzostwach świata w duńskim Aarhus w olimpijskiej klasie deskowej RS:X. Złote medale zdobyli Holendrzy - Lilian de Geus i Dorian van Rijsselberghe.
12.08.2018

Marszałkowie Sejmu i Senatu przywitali uczestników Szczytu Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej

W czwartek przed południem marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski powitali uczestników Szczytu Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2018. Szczyt rozpocznie obrady po godz.13.
12.07.2018

Trójmiasto: Letnie kina plenerowe – na plaży, na molo i dachu teatru

W Trójmieście w sezonie letnim działać będą kina plenerowe. W Gdyni urządzono je na plaży, w Gdańsku – na dachu Teatru Szekspirowskiego, a w Sopocie powstanie na tamtejszym molo. W repertuarze zarówno lekkie komedie, jak i filmy nagradzane na prestiżowych festiwalach.
01.07.2018

Omegi wracają do Warszawy

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka. Zawodom na rzece towarzyszyć będzie szereg atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.
12.06.2018

Balearia znów wzmacnia swoją flotę. Pozyskała kolejny prom z rynku wtórnego

Balearia pozyskała właśnie kolejny statek do swojej floty. To jednostka Duba Bridge. Przewoźnik liczy na to, że dzięki niej uda się sprostać nadchodzącym wyzwaniom – zwłaszcza w okresie sezonu letniego.
30.05.2018

Bujak: w 2019 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,7 proc.

Wzrost PKB w Polsce utrzyma się w tym roku na poziomie 4,6 proc., a w 2019 r. nasza gospodarka spowolni do 3,7 proc. - to naturalne, trudno byłoby utrzymać tak zawrotne, jak na nasze możliwości, tempo wzrostu - powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
09.05.2018

Włochy: Konkurs dla przyszłych gondolierów rozpisały władze Wenecji

Konkurs na gondolierów zorganizowały władze Wenecji, które od czwartku do 13 maja czekają na zgłoszenia. Kandydaci będą musieli przejść testy sprawnościowe, a także poddać się badaniom na obecność narkotyków i alkoholu.
03.05.2018

Hel z zanieczyszczonego gazu ziemnego – unikalna technologia PGNiG

3 mln m sześć. czyli ok. 3 proc. światowej produkcji helu powstaje na skutek oczyszczenia zaazotowanego gazu ziemnego wydobywanego w zachodniej Polsce. Zasadnicze znaczenie ma eksploatowana przez PGNiG kriogeniczna instalacja w wielkopolskim Odolanowie.
26.03.2018

Dar Pomorza przyciąga turystów po kolejnych renowacjach

Świeżo odrestaurowanym salonem kapitańskim i kilkoma kabinami będzie przyciągał w tym roku statek-muzeum „Dar Pomorza”. Efektowna fregata, którą można podziwiać przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni kończy kolejną serię remontów, które udało się zrealizować dzięki miejskiej dotacji.
23.03.2018

Zmiany na najwyższym szczeblu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Jak poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jerzy Materna – wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej został dziś odwołany ze stanowiska.
12.03.2018

Gdańsk promuje się jako światowa stolica bursztynu w Monachium i Brukseli

Na zaproszenie organizatorów jednych z największych na świecie targów biżuterii i zegarków Inhorgenta Munich, między 16 a 19 lutego br. w Monachium zostanie zaprezentowana wystawa „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”. Wystawa pojawi się także w Brukseli, gdzie będzie prezentowana w prestiżowym gmachu Tour &Taxis w dniach 1-18 marca 2018 roku.
12.02.2018

Brytyjski minister obrony: Traktat obronny podkreśla naszą jedność

Brytyjski minister obrony Gavin Williamson powiedział w rozmowie z PAP, że podpisany w czwartek polsko-brytyjski traktat obronny "podkreśla siłę jedności" obu państw, opierającą się na historycznym braterstwie broni i współczesnych relacjach między krajami.
22.12.2017

Dane ładunkowe zawarte w konosamencie – Art. III (3) Reguł Hague-Visby

Art. III (3) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (w ujęciu COGSA 1971) wyznacza pewien bazowy zakres informacji, który winien być zawarty w konosamencie wydanym przez przewoźnika na żądanie frachtującego w ramach zawartej umowy przewozu ładunku (umowy frachtowej).
18.12.2017

Wizytówką Pres-Kol są doskonałe technologicznie produkty. Rozmowa z właścicielem firmy Krzysztofem Łukowiczem

Zaczęli niespełna dwa lata temu, a już mogą pochwalić się dużymi realizacjami. Pres-Kol powoli, ale konsekwentnie zdobywa rynek maszyn, urządzeń, konstrukcji stalowych oraz hydrauliki siłowej i obróbki mechanicznej. Firma zapewnia, że spełnia wszystkie wymagania stawiane przez inwestorów, klientów i użytkowników swoich produktów. Rozmawiamy z Krzysztofem Łukowiczem, właścicielem firmy.
12.12.2017

Specjalizacja czy masówka - dylemat polskiego przemysłu chemicznego

Masowa produkcja podstawowych chemikaliów czy specjalistyczne produkty, wymagające wysokich nakładów i myśli technicznej, ale wysoko opłacalne - to zdaniem uczestników konferencji Nafta-Chemia w Warszawie główny dylemat polskiego przemysłu chemicznego.
06.12.2017

Brak rąk do pracy, a oni co roku zatrudniają ponad 100 osób i dobrze im płacą. Rozmowa z Aleksandrą Podwysocką ze stoczni CRIST

Rynek pracy nie rozpieszcza pracodawców z sektora stoczniowego. Na brak rąk do pracy narzeka każdy przedstawiciel branży. Aleksandra Podwysocka, dyrektor organizacyjno-administracyjny w stoczni CRIST opowiada o tym, jak firma radzi sobie z zatrudnianiem fachowców.
15.11.2017

Jak nie powinno się cumować (wideo)

Widok jednego z największych wycieczkowców świata, który nie radzi sobie z cumowaniem do częstych nie należy. A nagrać kolizję giganta z dokiem, to już prawie cud. Ta sztuka udała się jednemu z pasażerów statku znajdującego się tuż obok wycieczkowca Disney Dream, który zaliczył niefortunną kolizję.
03.10.2017

Dualizm relacji miasto – port, czyli wciąż nieodkryty potencjał rozwoju miast

W opublikowanym raporcie „Port Services 2017” specjaliści firmy Deloitte przedstawili globalne trendy związane z branżą portowo-logistyczną. Większość z nich koncentruje się na zastosowaniu innowacyjnych narzędzi i technologii w celu optymalizacji procesów, podniesienia jakości zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych. Jednakże jeden z nich może zaskakiwać – to wykorzystanie potencjału dualnej relacji miasto – port.
07.09.2017

Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach

Zajęcia z edukacji morskiej proponuje gdańskim uczniom i przedszkolakom Fundacja Gdańska. Dla każdej z pięciu grup wiekowych przygotowano odrębny zestaw zajęć zarówno praktycznych – związanych z żeglarstwem, jak i teoretycznych – dotyczących tradycji morskiej miasta.
06.09.2017

Niesamowite rysunki na holenderskich plażach (foto, wideo)

Znikają dużo szybciej niż powstają, dlatego, aby je zobaczyć, trzeba mieć szczęście. Mowa o rysunkach, które pojawiają się na plażach wzdłuż holenderskiego wybrzeża. Na nagraniu zarejestrowano je tuż przed zmyciem przez fale.
04.09.2017

Sceny jak ze „Szczęk”. Zobacz atak rekina buldoga (wideo)

Żarłacz tępogłowy zaatakował dwa kajaki z kilkoma osobami na pokładzie. Do incydentu doszło u wybrzeży Florydy.
04.08.2017

Riva chce wybudować terminal, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Rozmowa z Radkiem Michno, prezesem Riva Terminal Gdańsk

Riva Terminal Gdańsk postawił na nawozy i konfekcjonowanie. Przeładowuje się tam towar importowany głównie z Rosji, Niemiec oraz Francji. Zatrudnieni na terminalu fachowcy z łatwością radzą sobie z konfekcją towarów w worki typu bbag o ładowności do 1250 kg. A po zakupie drugiej maszyny typu HIGH SPEED tempo konfekcjonowania będzie nie do pobicia. O planach na przyszłość i budowie terminala, jakiego w Polsce jeszcze nie było rozmawiamy z Radkiem Michno, prezesem Riva Sp. z o.o.
21.06.2017

Kowalczyk: inwestycje w polską infrastrukturę nie mogą być w całości finansowane przez Chiny

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której inwestycje w infrastrukturę, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, byłyby w całości finansowane przez Chiny; musi to być wsparcie, ale przy zachowaniu naszej kontroli - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
01.06.2017

Premiera spektaklu „Kursk” Huellego o katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego

Sztukę "Kursk" Pawła Huellego, w reżyserii Krzysztofa Babickiego, wystawi w sobotę Teatr Miejski w Gdyni pod pokładem "Daru Pomorza". Spektakl nawiązuje do zatonięcia w 2000 r. rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego ze 118-osobową załogą.
05.05.2017

Wycieczkowiec Astor oficjalnie powitany w Gdańsku (wideo)

Astor oficjalnie rozpoczął sezon wycieczkowy w gdańskim porcie. Ponad 170-metrowy statek pasażerski zacumował w czwartek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Załogę wycieczkowca przywitał Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W tym roku przewidziane jest jeszcze 65 zawinięć tego typu statków.
27.04.2017

Stocznia Sunreef Yachts uznana najlepszą firmą w plebiscycie Pomorskie Sztormy

Stocznia Sunreef Yachts nagrodzona w kategorii Najlepsza Firma podczas Gali Pomorskie Sztormy, organizowanej przez Gazetę Wyborczą. Sztormami nafradzane są najwybitniejsze pomorskie przedsięwzięcia, firmy i osobowości. Wydarzenie odbyło się 28 lutego w Teatrze Wybrzeże w Sopocie. Nagrodę w imieniu stoczni odebrał Nicolas Lapp – dyrektor Biura Projektowego Sunreef Yachts.
02.03.2017

Jules Verne Trophy – załoga Joyona ustanowiła rekord opłynięcia globu

Załoga francuskiego trimarana Idec Sport, kierowana przez Francisa Joyona, wynikiem 40 dni 23 godziny 30 minut 30 sekund ustanowiła rekord opłynięcia kuli ziemskiej i tym samym zdobyła Jules Verne Trophy.
26.01.2017

Wiceszef KE pozytywnie o planie połączenia gazowego z szelfem norweskim

Brama Północna, czyli projekt połączenia złóż gazu na szelfie norweskim z polskim systemem przesyłowym, może stać się stabilną drogą dostaw gazu do całego regionu Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej – ocenił wiceszef KE Marosz Szefczovicz.
18.10.2016

Wystawa zdjęć wykonanych podczas Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta

W dniach od 19 sierpnia do 4 września w Centrum Handlowym Klif Gdynia można podziwiać wystawę fotografii wykonanych podczas minionych edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.
24.08.2016

Zakończył się główny atlantycki etap wyprawy OdySEA Władka Wagnera

Niemal rok, a dokładnie 294 dni trwała Wyprawa dookoła Atlantyku OdySEA Władka Wagnera organizowana przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Wyprawa zrodzona ze śmiałych marzeń o dalekich podróżach i z fascynacji postacią Władysława Wagnera, harcerza który jako pierwszy Polak opłynął Świat dookoła.
07.06.2016

Gigantyczny halibut złowiony na wędkę

Po wyczerpującej walce, która trwała dobre pół godziny, w końcu udało się wyciągnąć ogromnego halibuta z wody. Gigantyczna ryba ważyła prawie 44 kg.
07.04.2016

Muzeum Rybołówstwa w Helu znowu otwarte!

4 kwietnia 2016 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu, po przeprowadzeniu przez Muzeum kapitalnego remontu oraz modernizacji Oddziału i wykonaniu nowej aranżacji wystawy stałej. 5 kwietnia helski oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, po trzech latach, zostanie otwarty dla zwiedzających.
05.04.2016

Muzeum Rybołówstwa w Helu – znowu otwarte

4 kwietnia 2016 roku odbędzie się oficjalne otwarcie Muzeum Rybołówstwa w Helu, po przeprowadzeniu przez Muzeum kapitalnego remontu oraz modernizacji Oddziału i wykonaniu nowej aranżacji wystawy stałej. 5 kwietnia helski oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, po trzech latach, zostanie otwarty dla turystów.
31.03.2016

W 2015 roku o 14 procent wzrosły połowy ryb na Bałtyku

Aż o 14 procent więcej ryb złowiono w 2015 roku w odniesieniu do roku 2014. Dane pochodzą z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który w lutowym numerze magazyny „Rynek Rolny” podsumował ubiegłoroczne połowy.
02.03.2016

Rosjanie obchodzą sankcje i kupują niemieckie złoża

Niemiecki koncern E.ON sprzedał rosyjskiemu miliarderowi Michaiłowi Fridmanowi prawa do złóż ropy i gazu w norweskiej części Morza Północnego. Transakcja kosztowała 1,6 mld dol.
15.10.2015

Roman Paszke straci swój katamaran? Jednostkę zajął komornik

Katamaran Gemini 3 został zajęty przez komornika. To statek, na którym żeglarz Roman Paszke próbował opłynąć dookoła świat. Jednostka o wartości półtora miliona należy do zadłużonej spółki z Warszawy, w której Paszke zasiada w zarządzie. Jeden z jej wierzycieli, któremu firma jest winna ponad sto tysięcy złotych, wystąpił o komorniczą egzekucję.
27.08.2015

Sztuka transportu, transport sztuki

Transport nietypowych ładunków to jedna ze specjalizacji doświadczonego zespołu DSV. Każdego dnia eksperci project cargo stają przed nowymi wyzwaniami, najczęściej związanymi z dużymi gabarytami lub trudnodostępnymi miejscami docelowymi ładunków. Jednak transport ponadgabarytowej sztuki jest nowym doświadczeniem w portfolio operatora.
28.04.2015

Załamanie przewozów intermodalnych w sztukach, wzrost w masie

W porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku, liczba jednostek spadła o 0,21 proc., a liczona w ujęciu TEU - o 3,82, informuje Urząd Transportu Kolejowego.
10.03.2015

Niezmordowany Doba. Trzeci raz wypłynie na Atlantyk

Do trzech razy sztuka - mówi Aleksander Doba i planuje trzecią, transatlantycką wyprawę.
06.03.2015

Saperzy rozminują Kanał Mieliński. Trwają przygotowania

12 bomb na dnie Kanału Mielińskiego w Świnoujściu namierzyli nurkowie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Teraz służby zdecydują, kiedy niewypały zostaną wyciągnięte.
15.12.2014

Przebudowują kanały w Świnoujściu, trafili na kilkanaście niewybuchów

12 niewybuchów na dnie Kanału Mieleńskiego w Świnoujściu - w pobliżu bazy firmy Energopol. Znalezisko to bomby głębinowe DN 11 z okresu II wojny światowej.
04.12.2014

Eksport polskich jachtów i łodzi wart coraz więcej

W 2013 r. polski eksport jachtów, łodzi motorowych i wioślarskich oraz kajaków osiągnął wartość blisko 236 mln euro, co oznacza 10,6 proc. wzrost w porównaniu do minionego roku.
28.11.2014

Kontenerowiec stał się pływającym dziełem sztuki (wideo)

Sztuka w przestrzeni publicznej zapędza się coraz dalej. Tym razem 365 - metrowy kontenerowiec CMA CGM MAGELLAN przekształcony w dzieło, wyruszył w rejs z francuskiego portu w Le Havre do Azji przez Morze Śródziemne. Autorem pomysłu jest tajemniczy paryski artysta JR.
25.07.2014

Konosament w transporcie morskim jako szczególna forma dokumentu przewozowego

Każda z gałęzi transportu dysponuje własnym, swoistym dla danej gałęzi wzorem listu przewozowego. W prawie morskim znane są m.in. takie dokumenty przewozowe, jak czarterpartia, nota bukowania czy konosament.
21.05.2014

Ciężka sztuka przemieszczania – rozmowa z Wiesławem Tusk, właścicielem firmy ELPO

Przemieszczanie ładunków wielkogabarytowych na terenie portów morskich jest bardzo wąską specjalizacją, a stosowane w Polsce technologie nie odstają od światowego poziomu. Największych wyzwań z tego zakresu podejmuje się na naszym rynku trójmiejska firma ELPO.
30.04.2014

Stemor- „sztuka inżynierska powinna również kształtować estetykę i funkcjonalność konstrukcji”.

Stemor jest szczecińską firmą prowadzącą działalność od 2011r. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje projektowanie, montaż oraz serwis systemów sterowania i automatyki urządzeń elektroniki okrętowej. Firmę wyróżnia stosowanie własnych rozwiązań.
17.12.2013

Centrum Morskich Technologii Militarnych- innowacyjność i perspektywy

Zaplanowany do 2030r. program modernizacji sił morskich zakłada zakup okrętów podwodnych, patrolowców i niszczycieli min. Marynarka Wojenna otrzyma też śmigłowce, samoloty i bezzałogowce. Zdaniem przedstawicieli rządu rozbudowa i modernizacja floty będzie impulsem do rozwoju stoczni i firm zbrojeniowych. Centrum Morskich Technologii Militarnych będące powołaną w 2004r. pozawydziałową jednostką Politechniki Gdańskiej, należy do grona firm instytucji współpracujących z Marynarką Wojenną.
23.08.2013

„Marina” w Gdyni - sezon wycieczkowców 2013

Sezon wycieczkowców odwiedzających porty w Gdyni i Gdańsku w pełni. Wczoraj do gdyńskiego portu wpłynęła „Marina”.
04.07.2013

Bufab Poland sp. z o.o. - zarządzanie w czasach przełomu

Okres gospodarczej transformacji był dla polskich przedsiębiorstw czasem szybkiego dostosowania się do nowych warunków. Okazją do wypracowania własnej filozofii działania była współpraca z międzynarodowymi koncernami. Przykład Bufab Poland sp. z o.o. dowodzi, że rodzime firmy prywatne, niejednokrotnie okazywały się bardzo pojętnymi uczniami. V-ce Prezes Andrzej Niepiekło z polskiego oddziału Grupy Bufab przekonuje, że sztuka zarządzania wyniesiona z kontaktów z międzynarodowymi koncernami, może przyczynić się do zredukowania kosz
05.04.2013

Roman Paszke znów za sterem. Do trzech razy sztuka?

Dzisiaj, 7 stycznia 2013 roku o godzinie 18:14:07 (UTC) Roman Paszke rozpoczął rejs dookoła świata. Jest to trzecia próba Polaka.
07.01.2013

„Bretonki nad morzem” - nowy nabytek Centralnego Muzeum Morskiego

Galeria Morska znajdująca się w Spichlerzach na Ołowiance powiększa się o niezwykłe dzieło Władysława Wankiego. Zakup wartego ponad 40 tys. złotych płótna możliwy był dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uroczysta prezentacja obrazu odbędzie się najbliższy wtorek, 11 grudnia w Ośrodku Kultury Morskiej o godz. 12:00. Podczas spotkania o artyście oraz jego twórczości opowiedzą Liliana Giełdon i dr Monika Jankiewicz-Brzostowska z CMM.
07.12.2012

Wizyta w Rosji

Dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA złożył wizytę w Siłach Morskich Federacji Rosyjskiej. Podczas wizyty w Rosji spotkał się z dowódcą rosyjskiej Marynarki Wojennej wiceadmirałem Wiktorem Czirkowem oraz złożył wizytę w Akademii Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i w Ambasadzie RP w Moskwie.
16.07.2012

Zblatowani w niewiedzy?

Ostatnio dużo mówi się i pisze o Marynarce Wojennej. Jej stan jest oczywiście niepokojący i od dawna o nim wiadomo, ale najnowsza erupcja słów przynosi inne zmartwienia. Tym razem chodzi o kwalifikacje ludzi, którzy uprawiają politykę przez wielkie P, a do nich zaliczam też flagowych dziennikarzy. Wybrany w redakcji GW tytuł wywiadu z ministrem obrony narodowej „Po co nam najdroższa morska motorówka świata” (chodzi o korwetę Gawron) ma w sobie niewiele ze sztuki mediów, jest to raczej deklaracja solidarności z przyszłymi decyzjam
23.12.2011

Do trzech razy sztuka?

Ministerstwo Skarbu Państwa przystąpiło do kolejnej, trzeciej już próby sprzedaży akcji Polskiej Żeglugi Bałtyckiej z Kołobrzegu.
13.07.2011

Sztuka w kontenerach

Firma Touax/Siko jest partnerem projektu KontenerArt, który odbył się w Poznaniu. Wspieranie kultury niezależnej to dość odważna decyzja jak na dzisiejsze czasy. Firma podjęła to wyzwanie i postanowiła wspierać akcję polegająca na wybudowaniu w centrum miasta Poznań tymczasowego obiektu architektonicznego zbudowanego z kilkunastu kontenerów, stającego się ogniskiem kultury niezależnej. Kontenery Touax/Siko pozwoliły stworzyć nowoczesny, mobilny ośrodek twórczy, w którym artyści znajdują przestrzeń dla swojej działalności.
20.01.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.