• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach

pc

06.09.2017 01:31 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach
Zajęcia z edukacji morskiej w gdańskich szkołach i przedszkolach - GospodarkaMorska.pl

Zajęcia z edukacji morskiej proponuje gdańskim uczniom i przedszkolakom Fundacja Gdańska. Dla każdej z pięciu grup wiekowych przygotowano odrębny zestaw zajęć zarówno praktycznych – związanych z żeglarstwem, jak i teoretycznych – dotyczących tradycji morskiej miasta.

Program Edukacji Morskiej realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie samorządu od 2010 r. Dotąd obejmował on jedynie gimnazjalistów: korzystali oni z rejsu żaglówką, w trakcie którego zdobywali podstawową wiedzę na temat żeglarstwa, oraz morskiej historii miasta. Od tego roku szkolnego na program składają się zajęcia adresowane do podopiecznych placówek edukacyjnych wszystkich szczebli - poczynając od przedszkola, na liceum kończąc.

„Rozszerzyliśmy naszą ofertę na wszystkie grupy wiekowe i rozbudowaliśmy ją o dodatkowe aktywności, bo tradycja morska to nie tylko żeglarstwo, ale też kultura marynistyczna, sztuka, w tym malarstwo, szanty itd.” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Piotr Kukowski koordynujący Program Edukacji Morskiej w Fundacji Gdańskiej.

Dodał, że zmienił się także sposób rekrutacji do programu. Dotąd objęci nim byli niemal wszyscy gimnazjaliści, a teraz w projekcie wezmą udział te grupy przedszkolaków czy uczniów, które wyrażą chęć przystąpienia do przedsięwzięcia. Nauczyciel - opiekun danej grupy, która przystąpi do programu, otrzyma pakiet edukacyjny z informacjami, które będzie mógł wykorzystać w trakcie zajęć pod nazwą Klub Edukacji Morskiej.

Kukowski wyjaśnił też, że obok spotkań Klubu Edukacji Morskiej, uczestnicy programu będą też mogli brać udział w praktycznych zajęciach żeglarskich dostosowanych do danej grupy wiekowej. Będą to krótkie szkolenia prowadzone na łódkach Optimist i kajakach, zajęcia wioślarskie czy rejsy łódkami turystycznymi lub Odtimerami czyli klasycznymi, nierzadko zabytkowymi, jachtami (STS Generał Zaruski, SY Bonawentura, SY Baltic Star, SYAntica, SY Szkwał).

Na zajęcia wodne można zarejestrować się na stronie http://sportplanner.com.pl/calendar.

Na przedszkolaków czeka też specjalny zestaw zajęć teoretycznych przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie. Lekcje te prowadzone będą do października. Można się na nie zarejestrować na stronie www.rezerwacje.nmm.pl.

Wszyscy uczestnicy programu otrzymają też kartę uprawniającą do zniżek na różnego rodzaju aktywności wodne oferowane w mieście.

Jak poinformowała Fundacja Gdańska, w realizowanym w rozpoczętym właśnie roku szkolnym programie edukacji morskiej będzie mogło wziąć udział w sumie 110 grup, czyli około 1,6 tys. przedszkolaków i uczniów.

Pomysłodawcą gdańskiego programu edukacji morskiej jest żeglarz - mistrz olimpijski oraz mistrz świata - Mateusz Kusznierewicz. W dotychczasowych edycjach programu wzięło udział ponad 20 tys. gdańskich gimnazjalistów.

SMT_shipping_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.