• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy
Zrozumieć Sierpień 2021. Stocznia, czyli powrót do bazy - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

ac

11.05.2021 Źródło: inf.prasowa ECS

Stocznia i powstające na terenach postoczniowych Młode Miasto staje się w tym roku miejscem wydarzeń z cyklu Zrozumieć Sierpień. Od połowy maja do końca października ECS zaprasza na warsztaty, spotkania, spacery po stoczni, działania sąsiedzkie i zajęcia dla rodzin z dziećmi. 13 maja zaplanowano premierę pierwszej dźwiękowej opowieści o stoczni w formie podcastu.

„Wracamy do bazy” – to hasło promujące tegoroczny cykl wydarzeń. W tym roku miejscem akcji są tereny postoczniowe.

– Nasze otoczenie i sąsiedztwo się zmieniają. Na historycznym obszarze dawnej Stoczni Gdańskiej powstaje nowa dzielnica – Młode Miasto. Chcemy być częścią tego procesu, chcemy oswajać zachodzące zmiany wspólnie z mieszkańcami, zachowywać historie miejsc i ludzi, obserwować i wzmacniać podejmowane przez nich działania – mówi Aneta Lehmann z Działu Projektów Obywatelskich ECS, jedna z koordynatorek projektu. – Projekt opieramy na trzech filarach: dziedzictwie (po)stoczniowym, wrażliwości na przestrzeń oraz wartościach miasta obywatelskiego. Kierujemy go przede wszystkim do mieszkanek i mieszkańców, osób pracujących i działających na terenie stoczni, artystek i artystów, aktywistek i aktywistów oraz wszystkich, dla których teren postoczniowy jest ważny.

Stoczniowe opowieści

Pierwsze działania zaplanowano już na 13 maja.

O niełatwej historii terenów stoczniowych będziemy opowiadać w formie podcastów, to pierwsza tego rodzaju realizacja ECS. W roli przewodnika – Andrzej Trzeciak, historyk, w ECS odpowiedzialny za dziedzictwo stoczniowe, autor książki „Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie” (ECS, 2019).

– Na początek zaplanowaliśmy pięć audycji. Każda to około 20 minut materiału dźwiękowego. Pierwszy podcast, którego premiera odbędzie się 13 maja, nosi tytuł: „Stocznia Gdańska – początek”, kolejny czerwcowy (17 czerwca) będzie opowiadał o przemysłowej geografii stoczni – mówi Sylwia Bruna, członkini zespołu projektowego.

Na 19 maja zaplanowano pierwszy wykład online. Dr Magdalena Staręga z ECS, która na co dzień zajmuje się dziedzictwem kulturowym stoczni, opowie o roli Stoczni Gdańskiej w pozazawodowym życiu pracowników i ich rodzin w dobie PRL.

– Stocznia, jako przedsiębiorstwo o znaczeniu kluczowym dla rodzimej gospodarki, była nie tylko miejscem pracy, ale także otaczała społeczność pracowników szczególną opieką. Ta relacja znajdowała odbicie w indywidualnym stosunku do niej części zatrudnionych, nazywających swój zakład „matką” bądź „mateczką” – mówi Magdalena Staręga. – Podczas wykładu opowiem o tym mechanizmie oraz wybranych aspektach owej „opieki”, dążącej do zaspokojenia różnego typu potrzeb życiowych stoczniowców.

Integracja, animacje, gra miejska

Ważnym elementem projektu, który będzie realizowany w sierpniu, ma być zawieszenie w pięciu lokalizacjach sąsiedzkich tablic wsparcia.

– To miejsca, gdzie chcemy doprowadzić do spotkania tych, którzy potrzebują wsparcia, z tymi, którzy są gotowi nieść pomoc – mówi Bartosz Rief z zespołu projektowego.

Przez całe lato ECS będzie zapraszało swoje sąsiadki i sąsiadów na warsztaty i animacje. Celem jest integracja osób, które tu mieszkają, pracują i działają.

W sobotę, 22 maja, ECS włączy się do organizowanej przez Instytut Metropolitalny gry miejskiej. Natomiast w czwartek, 27 maja odbędzie się spacer historyczny po stoczni, którego przewodnikiem będzie Andrzej Trzeciak. 10 czerwca będzie można pospacerować po stoczni śladami sztuki. W roli przewodniczek – Aneta Lehmann i Sylwia Bruna z ECS. 19 czerwca będzie okazja do sąsiedzkich spotkań, a także odbędą się warsztaty dla dzieci na świeżym powietrzu.

Projekt Zrozumieć Sierpień powstał w 2011 roku, aby opowiadać o najważniejszej wartości Sierpnia ’80 – idei międzyludzkiej solidarności. W ubiegłych latach akcje społeczne realizowane były w 19 gdańskich dzielnicach, m.in. na Stogach, Siedlcach, Oruni, w Nowym Porcie, Brzeźnie i we Wrzeszczu. Co roku przez dwa sierpniowe tygodnie działania obywatelskie i kulturalne gromadziły duże rzesze odbiorców. Praca jednak trwała przez kilka miesięcy, wydarzenia w dzielnicach były bowiem efektem długiego procesu doskonalenia pomysłów, które rodziły się z potrzeb i marzeń aktywistów.

ZROZUMIEĆ SIERPIEŃ

W maju i czerwcu tematem wiodącym będzie: STOCZNIA

PODCASTY

13 maja STOCZNIA GDAŃSKA – POCZĄTEK, mówi: Andrzej Trzeciak, ECS
17 czerwca Geografia przemysłowa stoczni, mówi: Andrzej Trzeciak, ECS

WYKŁAD

19 maja, godz. 18.00 STOCZNIA MATKA I JEJ DZIECI. Rola Stoczni Gdańskiej w pozazawodowym życiu pracowników i ich rodzin w dobie PRL, wygłosi: dr Magdalena Staręga, ECS

WARSZTATY, SPACERY, ANIMACJE

22 maja, gra miejska NA ŻÓŁTYM WIADUKCIE – Sekrety Stoczni vs. Tajemnicze Aniołki, tereny postoczniowe (wydarzenie realizowane przez Instytut Metropolitalny we współpracy m.in. z ECS)
27 maja, godz. 17.00, spacer historyczny po stoczni, przewodnik: Andrzej Trzeciak, ECS, rezerwacja miejsc online od 17 maja
10 czerwca, godz. 17.00, Spacer – Sztuka w stoczni, przewodniczki: Aneta Lehmann i Sylwia Bruna, ECS, rezerwacja miejsc online od 17 maja
19 czerwca, Stoczniowe przesilenie – animacje dla sąsiadów, w tym warsztaty dla dzieci, tereny przy ECS


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32925,00 $ tona -0,77% 15 cze
 Cynk 2986,00 $ tona -1,87% 15 cze
 Aluminium 2458,00 $ tona -1,84% 15 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.