• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

gm

08.07.2022 11:25 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Partnerzy portalu

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza - GospodarkaMorska.pl
Fot. promocyjne ECS

Jak zapowiadają organizatorzy ekspozycji Stocznia, to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy. Będzie prezentowana od 15 lipca 2022 roku do końca września 2023 roku codziennie w godzinach otwarcia wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności.

– Nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa rewolucji Solidarności. Gdańskie dzieje stoczniowe to przeplatające się historie polityki i przemysłu, ale także oddziaływania stoczni na miasto i miasta na stocznie. Niezwykła jest topografia Gdańska, położenie przemysłu stoczniowego w samym historycznym centrum miasta – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, członek zespołu kuratorskiego.

Największa wystawa czasowa ECS

Jak czytamy na miejskiej stronie Gdansk.pl, Stocznia to największa wystawa czasowa, jaką zespół ECS zorganizował od chwili otwarcia wystawy stałej o rewolucji Solidarności w siedzibie przy pl. Solidarności 1. Co warte odnotowania, stocznia jest przedmiotem badań ECS od chwili powołania instytucji w 2007 roku. Wystawa jest więc efektem wieloletnich kwerend, dociekań i gromadzenia zbiorów, ale i nieustannego poszerzania wiedzy, nowych odkryć i konsultacji eksperckich.

– Zawsze jest pokusa, aby powiedzieć i pokazać więcej, musieliśmy się samoograniczać i wybrać to, co ma największy potencjał ekspozycyjny i najsilniej będzie oddziaływać na odbiorcę – mówi dr Magdalena Staręga, członkini zespołu kuratorskiego i koordynatorka merytoryczna wystawy.

Narracja wystawy świadomie odchodzi od modelu chronologicznego, opierając się na wyborze najważniejszych zjawisk odnoszących się do historii stoczniowej w Gdańsku. Nie ucieka od tematów trudnych, bolesnych, dotąd przemilczanych.

Stocznia ze stali i blachy

Na 470 metrach kw. sali wystaw czasowych powstała stocznia ze stali i blachy, materiałów, jakie królowały w stoczni. Zwiedzający w trakcie oglądania ekspozycji przejdzie trasę od bramy przez burtę statku w doku i dźwigi - aż po pochylnie.

Obiekty prezentowane na wystawie – a będzie ich 241, z czego część może prawdziwie zaskoczyć zwiedzających – pochodzą ze zbiorów 50 instytucji i osób prywatnych. Gromadzenie materiałów do ekspozycji zaowocowało znaleziskami, które wnoszą nową wiedzę i poszerzają zbiory ECS.

Jak podaje Gdansk.pl, na ekspozycji prezentowane będą: narzędzia pracy i ubrania stoczniowców, plakaty, dyplomy zakładowe, legitymacje czy model statku, a także sztuka, która ilustruje temat. Wszystko wzbogacone będzie zdjęciami, filmami i multimediami. Warte uwagi są tzw. przedmioty symboliczne, jak: kopia bucika należącego do dziewczynki, pasażerki storpedowanego w 1915 roku transatlantyku „Lusitania” (oryginał: zbiory muzeum w Liverpoolu) czy popielniczka wykonana przez ucznia narodowości polskiej ze szkoły przyzakładowej Danziger Werft (1934) i kufajka stoczniowa ze śladem po kuli z grudnia 1970 roku. Wiele z tych eksponatów zostanie pokazanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Bilety i oprowadzania kuratorskie

Sprzedaż biletów online już dostępna. Bilety w kasie ECS będą sprzedawane od 15 lipca. Kasy są zamykane na godzinę przed zamknięciem budynku.

Ceny biletów:

normalny / 15 zł
ulgowy / 10 zł
grupowy / 10 zł
oprowadzanie kuratorskie / 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy)
ulgi / takie same jak przy zakupie biletów na wystawę stałą

Dzieci w wieku 5–10 lat na czas, gdy będziecie zwiedzać wystawę Stocznia, mogą udać się na warsztaty stoczniowe do wydziału zabaw. Promocyjna cena biletu dla dziecka przy jednoczesnym zakupie przez rodzica biletu wstępu na wystawę Stocznia: 5 zł

Oprowadzania kuratorskie podczas weekendu otwarcia:

16.07.2022 SOBOTA

11.00: dr Przemysław Ruchlewski
15.00: dr Magdalena Staręga
17.00: Agnieszka Bacławska-Kornacka

17.07.2022 NIEDZIELA

11.00: dr Magdalena Staręga
15.00: dr Konrad Knoch

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.