• <
gryfia_70lat

Royal Navy przejęła na pełnym morzu irańskie rakiety

jm

08.07.2022 11:34
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Royal Navy przejęła na pełnym morzu irańskie rakiety

Partnerzy portalu

Royal Navy przejęła na pełnym morzu irańskie rakiety - GospodarkaMorska.pl
HMS Montrose, fot. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Królewska Marynarka Wojenna ujawniła, że w styczniu i lutym przechwyciła niewielkie irańskie łodzie załadowane pociskami ziemia-powietrze i komponentami pocisków manewrujących.

Brytyjczycy przeprowadzili akcje we współpracy z amerykańską marynarką wojenną. Na dwóch przechwyconych łodziach znaleziono pociski ziemia-powietrze i komponenty pocisków manewrujących. Według doniesień, ładunki były irańskie. Łodzie kierowały się w stronę Jemenu po trasach, z których rebelianci zwykle korzystają do przerzucania broni. Akcja potwierdza informacje amerykańskich agencji wywiadowczych, że Iran dostarcza zaawansowaną broń jemeńskiej frakcji rebeliantów Huti.

Akcje przechwycenia broni miały miejsce 28 stycznia i 25 lutego. W obu przypadkach łodzie zostały wykryte przez helikopter fregaty HMS Montrose, który podążał za łodziami. Do podejrzanych jednostek następnie podpływały łodzie z brytyjskimi komandosami, którzy dokonywali abordażu, a następnie przeszukania i konfiskaty. Podczas drugiej z akcji Brytyjczyków wspomagał amerykański śmigłowiec MH-60 z niszczyciela USS Gridley.

Skonfiskowane rakiety i komponenty zostały przetransportowane do Wielkiej Brytanii do szczegółowej analizy. Zidentyfikowano m.in. pociski manewrujące 351 (Quds-1) irańskiej produkcji oraz pociski ziemia-powietrze typu 358. Brytyjczycy podali, że pociski 351 są wykorzystywane przez Huti m.in. do ostrzału celów w Arabii Saudyjskiej.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.