• <
gryfia_70lat

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

24.06.2022 13:18 Źródło: ZMPSiŚ
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

Partnerzy portalu

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny  - GospodarkaMorska.pl

19 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w zakończonym roku szkolnym 2021/2022 portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.

„Dni portu w szkole” zostały wymyślone w 2017 roku. Cel projektu jest wieloobszarowy. Z jednej strony chodzi bowiem o zapoznanie dzieci i młodzieży, ale nie tylko, bo także studentów i mieszkańców regionu ze specyfiką portu, czynnościami jakie się w nich wykonuje i zawodami portowymi, z drugiej natomiast chodzi o podkreślenie znaczenia gospodarczego portów w skali regionalnej, jak również ogólnokrajowej i na rynku światowym.

Zakres programu obejmuje całe województwo zachodniopomorskie.

Zarząd Portu nie narzuca formy realizacji, licząc w tym względzie na kreatywność współpracujących placówek. Dostarcza oczywiście niezbędnik wiedzy portowej, czyli bazę portowych wiadomości, które należy przekazać podczas lekcji, czy też dedykowanych spotkań.

Każdego roku jesteśmy pod wrażeniem, jak znakomicie i kreatywnie szkoły i przedszkola radzą sobie z programem. Dzieci na bazie zdobytej wiedzy portowej uczestniczyły w licznych konkursach plastycznych i literackich. W pracach widać także rękę rodziców, co jest dodatkowym walorem portowego programu, morska edukacja rodzin. Oczywiście nie mogło zabraknąć ściennych gazetek szkolnych z portem w roli głównej. Jednym słowem paleta działań była bardzo różnorodna. Szczególnie ważnym jest fakt, że dzieci były bardzo zainteresowane wiedzą o porcie, wyrazem czego było duże zainteresowanie konkursami o tematyce morskiej i portowej, które organizowały placówki. Kto wie, być może ta ciekawość pozostanie z nimi na zawsze i dołączą do społeczności portowej wybierając zawód związany z branżą morską i portową.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.