• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji

ew

13.08.2020 13:45 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji

Partnerzy portalu

Opowieść o wyspie - spotkanie w Muzeum Emigracji - GospodarkaMorska.pl
Wydawnictwo Czarne

Jaką historię skrywa wyspa Fuerteventura? Jest rajem dla turystów czy raczej udręką dla mieszkańców? O historii tego miejsca, tubylcach i ich spojrzeniu na świat opowie Kasper Bajon - autor książki pod tytułem „Fuerte". Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Emigracji w Gdyni.
 
Muzeum Emigracji w Gdyni po raz kolejny zaprasza na „Spotkanie z książką”. Wydarzenie odbędzie się 22 sierpnia o godz. 18.00 w holu Dworca Morskiego. Równolegle prowadzona będzie transmisja online. Widzowie dostaną szansę, aby zadać autorowi pytania na czacie. Z pisarzem Kasprem Bajonem porozmawia dziennikarka Joanna Wiśniowska.
O czym jest książka „Fuerte"?
 
Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie - tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania.

W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów. Legenda głosi, że ukrywał ich tam po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów.
 
Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj", choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.

Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne.

Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości i doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, a raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.
O autorze

Kasper Bajon (urodzony w 1983 roku) to pisarz, poeta i filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydał trzy powieści i trzy tomy poetyckie. Wiersze i prozę publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej", „Dwutygodniku", „Twórczości", „Śląsku", „Kontekstach", „Wyspie", „Ricie Baum" oraz „Więzi".

Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego debiutancki film Via Carpatia (2018), który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze.
 
Spotkanie autorskie poprowadzi Joanna Wiśniowska - dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą". Publikuje w „Wysokich Obcasach".
 
Link do streamingu będzie dostępny na kanale YouTube.

Osoby biorące udział w spotkaniu offline, proszone są o zapoznanie się z nowym regulaminem Muzeum Emigracji na stronie internetowej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.