• <
siemens_gamesa_2022

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

ew

27.09.2020 12:40
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Chrzest jednostki „Zodiak II” podczas obchodów 100-lecia Administracji Morskiej RP (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

"Po 38 latach zastępujemy jednostkę wysłużoną, najnowocześniejszą, jaka jest dziś dostępna na rynku. Urządzenia, które zamontowaliśmy na tym statku, głównie jeśli chodzi o hydrografię, napędy, manewrowość i nawigację, są najnowocześniejszymi, jakimi dysponuje dziś Europa i świat" - powiedział Marcin Ryngwelski, prezes zarządu spółki Remontowa Shipbuilding, podczas piątkowej ceremonii chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II”. Uroczystość wpisała się w obchody jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP.

W piątek w Gdyni odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery na statku „Zodiak II” - jednej z dwóch jednostek wielozadaniowych, powstałych na potrzeby urzędów morskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, a także dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz, prezes spółki Remontowa Shipbuilding Marcin Ryngwelski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, europejski koordynator Duszpasterstwa Ludzi Morza o. Edward Pracz.

„Urząd Morski to niezwykle ważna instytucja, która ma dziś ogromne znaczenie jeśli chodzi o funkcjonowanie obszaru morskiego. Wiąże się to wprost z bezpieczeństwem żeglugi, funkcjonowaniem portów, zabezpieczeniem wszelkiego rodzaju torów żeglugowych czy dostępowych. Jednostka Zodiak II to nowe narzędzie pracy niezbędne do funkcjonowania tej instytucji. Proces odnawiania floty jest niezwykle ważny w kontekście umacniania i budowania silnych urzędów morskich, które będą miały wpływ na kształtowanie całej gospodarki morskiej" – mówił minister Gróbarczyk.

Zwrócił uwagę, że działalność administracji morskiej związana jest nie tylko z zabezpieczeniem m.in. funkcjonowania torów żeglugowych, ale również realizacją inwestycji.

„Urząd Morski w Gdyni realizuje obecnie ogromne zadania poprzez inwestycje w zakresie infrastruktury dostępowej, falochronowej, ale również budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. To przedsięwzięcie jest niezwykle istotne, ale jest też wielkim wyzwaniem w zakresie konstrukcyjnym, inżynierskim. Urząd zdaje egzamin i świetnie je realizuje. Potwierdza to znaczenie roli administracji morskiej oraz konieczność zerwania z twierdzeniem, że tylko biznes jest w stanie poradzić sobie z inwestycjami. Urząd morski doskonale realizuje zadania inwestycyjne – terminowo, finansowo, jak również organizacyjnie” – podkreślił Gróbarczyk.

Dodał, że na rozwój inwestycji w sektorze gospodarki morskiej zaangażowano około 10 mld zł. "Do końca tej perspektywy finansowej chcemy wydać około 25 mld zł na wszystkie inwestycje związane z gospodarką morską. Traktuję to jako zadanie zasadnicze pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi, zabezpieczenia torów żeglugowych, ale również całego procesu inwestycyjnego" - powiedział.

"Zodiak II" to największa spośród eksploatowanych dotychczas przez urzędy morskie jednostek. Powstał w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Ma 60 m długości, 12,8 m szerokości oraz 3,5 m zanurzenia. Wyposażony jest w napęd spalinowo - elektryczny. Będzie wykorzystywany przez Urząd Morski w Gdyni. Zastąpi wysłużony, prawie 40-letni statek „Zodiak”, który został zbudowany na początku lat osiemdziesiątych ub. wieku. Matką chrzestną jednostki została Mieczysława Piotrzkowska.

"Ze względu na trwającą pandemię, nie mogliśmy uczcić 100-lecia Administracji Morskiej w tak szeroki sposób, jak planowaliśmy, dlatego skorzystaliśmy z okazji uroczystości nadania imienia naszej najnowszej, flagowej jednostce Zodiak II. Jednostka przeznaczona będzie m.in. do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, wykonywania pomiarów hydrograficznych. Może pełnić funkcję holowników i lodołamaczy. Będzie też wspierała inne służby w ratownictwie morskim np. przy gaszeniu pożarów czy usuwaniu plam oleju na wodzie" - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski.

Budowa statku kosztowała ok. 107 mln zł. Dodatkowo, do eksploatacji urzędu w ostatnim czasie weszło kilka innych jednostek - "Kontroler- 22", "Kontroler-23", "Kontroler- 24" oraz „Hydrograf 17”, który obecnie stacjonuje w Elblągu.

Zodiak II" został zbudowany w ramach realizacji projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”, którego głównym beneficjentem jest Urząd Morski w Szczecinie. Jak wyjaśnił dyrektor tej instytucji Wojciech Zdanowski, wartość całego przedsięwzięcia opiewa na 230 mln zł. Dodał, że inwestycja w 85 proc. jest finansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020.

Podczas uroczystości odbyła się też ceremonia wręczenia Srebrnych Krzyży Zasług oraz Medali za Długoletnią Służbę pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni.

Wcześniej, w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Administracji Morskiej RP, na budynku przy ul. Grunwaldzkiej 204 w Gdańsku Wrzeszczu, odsłonięto tablicę pamiątkową przypominającą, że w latach 1945-1950 mieścił się w nim Urząd Morski. Więcej na temat 100-lecia Administracji Morskiej TUTAJ


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.