• <

Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju

Strona główna Stocznie, offshore Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju
Technologie przyszłości podczas II Forum Wizja Rozwoju - GospodarkaMorska.pl

pc

21.03.2019 Źródło: własne

Sztuczna inteligencja, przemysł kosmiczny i ekomobilność. To tylko kilka z tematów paneli, które planują organizatorzy II Forum Wizja Rozwoju w ramach bloku poświęconego technologiom przyszłości.

Jednym z najważniejszych zagadnień, na którym koncentruje się polska gospodarka są nowoczesne technologie. To ważna kwestia nie tylko dla naukowców i polityków, ale też dla świata biznesu i mediów.

- Pomysł tego bloku narodził się z wizji zaprezentowania technologii określanych obecnie jako innowacyjne oraz takich, które w przyszłości będą kształtować nasze życie - mówi Prezes Fundacji Wizja Rozwoju dr inż. Andrzej Michalak.

Temat innowacyjnych, nowoczesnych metod stosowanych w gospodarce pojawił się już podczas ubiegłorocznego Forum, stając się atrakcją kilku paneli. To zdecydowało o zbudowaniu podczas tegorocznej edycji nowego bloku tematycznego - Technologii przyszłości. Jak zapowiadają organizatorzy jego program zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.

- Po zakończeniu I Forum dostaliśmy wiele cennych informacji od ekspertów. Proponowano, aby w ramach jednego bloku zebrać najważniejsze zagadnienia, nad którymi pracują obecnie najważniejsze autorytety danej dziedziny w Polsce – dodaje Prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

W ramach bloku Technologii przyszłości odbędą się dyskusje dotyczące istotnych tematów dla wielu branż. W panelach wezmą udział zarówno eksperci ministerialni, jak również naukowcy i innowatorzy.

Tematyka sztucznej inteligencji, która zostanie zaprezentowana podczas wydarzenia pokaże obecny poziom polskich dokonań oraz przewidywania dotyczące niedalekiej przyszłości. Technologia ta może być szeroko wykorzystywana, na przykład w logistyce, obronności, bezpieczeństwie kraju, transporcie, magazynowaniu czy produkcji. Jej uniwersalność powoduje, że jest bardzo istotnym elementem gospodarki.

Jedna z najbardziej innowacyjnych branż, wykorzystująca nowoczesne technologie, to przemysł kosmiczny, który będzie jednym z punktów programu II Forum. Obecnie w Polsce funkcjonuje określona grupa podmiotów gospodarczych, które w tej dziedzinie konkurują na światowym poziomie. Osiągnięcia tych firm są imponujące, dlatego istotne jest wskazanie dalszego rozwoju tego segmentu rynku. 

Kolejnym tematem dyskusji będzie biotechnologia, czyli innowacyjne rozwiązania mechanizmów i materiałów inżynierskich, które stosuje się w połączeniu z organizmami żywymi, również z ciałem człowieka.

- Od wielu lat w polskich laboratoriach realizowane są nowatorskie badania. Jesteśmy na bardzo wysokim poziomie, który stale jest niedoceniany. Na przykład, realizowane są prace nad stworzeniem sztucznych narządów. W razie sukcesu tego projektu, będzie on osiągnięciem na miarę kolejnych wieków – twierdzi Andrzej Michalak.

Podczas wydarzenia poruszony zostanie również temat e-gospodarki, czyli zastosowania rozwiązań informatycznych w różnych branżach. Eksperci przedstawią obecny stan wdrożeń w zakresie tych kwestii oraz zaprezentują wizje wskazanej tematyki. Pokazana zostanie przyszłość gospodarki z wykorzystaniem cyfrowych innowacji.

O ekologicznych rozwiązaniach porozmawiają eksperci podczas panelu Ekomobilność, w którym pojawią się tematy związane ze stosowaniem ekologicznych rozwiązań w napędach i rewolucyjnych pomysłów na  transport miejski oraz pozamiejski. Eksperci przedstawią, co udało się już osiągnąć oraz jak wygląda prognoza dotycząca autonomicznych pojazdów, które można wykorzystywać w komunikacji miast.

Istotnym zagadnieniem, które staje się powszechne i ogólnodostępne jest druk 3D. Daje on możliwość szybkiego odtworzenia dowolnego elementu przedmiotu. Zmienia to funkcjonowanie podmiotów produkcyjnych, hal produkcyjnych, działów konstrukcyjnych czy technologicznych. Skrócony zostanie czas produkcji, a co za tym idzie zmniejszy się koszt funkcjonowania firm.

Automatyzacja i robotyzacja przemysłu pojawiła się już podczas poprzedniej edycji Forum. Jest to istotny temat, ponieważ istnieje coraz więcej podmiotów gospodarczych funkcjonujących z zastosowaniem bardzo zaawansowanych procesów w różnych branżach. W trakcie panelu będzie można dowiedzieć się w jaki sposób wdrażać rozwiązania, które spowodują zmniejszenie błędów, eliminację marnotrawstwa oraz przyspieszą produkcję.

Ostatni panel ma dotyczyć technologii w przemyśle motoryzacyjnym. Połączy on tezy z innych dyskusji, na przykład sztucznej inteligencji, autonomicznych pojazdów czy wykorzystywania druku 3D. Podczas panelu wskazany zostanie kierunek rozwoju przemysłu motoryzacyjnego.
Blok Technologie przyszłości skierowany jest m.in. do przedsiębiorców, którzy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami oraz zastanowić się nad wdrożeniem ich we własnych biznesach. Tematyka bloku skierowana jest zarówno do młodych osób, jak i seniorów interesujących się szeroko pojętymi technologiami i zmieniającym się światem. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z najważniejszymi ekspertami w swoich dziedzinach.

II Forum Wizja Rozwoju jest największym wydarzeniem gospodarczym w północnej Polsce. Odbędzie się w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej w dniach 24-25 czerwca 2019 r. W harmonogramie znalazło się sto debat upamiętniających stulecie odzyskania niepodległości.

Źródło:
własne
 Ropa brent 42,92 $ baryłka  1,68% 19:55
 Cyna 17080,00 $ tona -2,15% 10 lip
 Cynk 2145,00 $ tona 0,61% 10 lip
 Aluminium 1639,00 $ tona -1,21% 10 lip
 Pallad 1987,80 $ uncja  -0,61% 19:53
 Platyna 838,60 $ uncja  -1,20% 19:54
 Srebro 19,56 $ uncja  0,57% 19:54
 Złoto 1813,75 $ uncja  0,49% 19:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.