• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo)

pc

12.04.2019 03:45 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Przewóz ładunku drogą morską. VIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

„Przewóz ładunku drogą morską”. Pod takim tytułem w czwartek odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego. Jej uczestnicy poruszali zagadnienia m.in. wyzwań międzynarodowego obrotu morskiego oraz prawa ubezpieczeń morskich związanych z morskim przewozem ładunku.

– Tendencja, która w tej chwili na świecie od wielu lat jest obserwowana, polega na tym, że coraz więcej ładunków jest przewożonych statkami morskimi. Oczywiście jest w kontrze też kwestia nadpodaży powierzchni ładunkowej, ale niezależnie od wszystkiego, ze względu na to, że liczba ludności na świecie będzie się powiększać, transport morski będzie rósł w siłę. Także rozbudowa portów morskich, infrastruktury portowej, przejście na nowe formy elektronizacji, na blockchainy, jest niezwykle istotna w tej chwili. I myślę, że w tym kierunku też będzie zmierzał rozwój usług portowo-morskich i bez wątpienia będzie to również miało wpływ na pozycję prawną przewoźników morskich – mówi prof. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Panel I konferencji poświęcono specyfice przewozu ładunku. Jednym z jego prelegentów był kpt. ż.w. dr Cezary Łuczywek z Green Management, który omówił rolę kapitana statku w przewozach ładunku w czarterze na czas.

– Statki, które są czarterowane na czas, bardzo często, można powiedzieć nawet w większości, przewożą ładunki, natomiast nie tylko. Rola kapitana jest skomplikowana, ponieważ jego pozycja prawna w czarterze na czas zmienia się, kapitan nadal jest podwładnym, czyli pracownikiem armatora, ale podlega również czarterującemu. W literaturze mówi się, że kapitan wtedy „ma dwóch panów”, czyli otrzymuje polecenia z dwóch różnych źródeł, no i czasami mogą to być polecenia wzajemnie się wykluczające i jego rola może być bardzo skomplikowana – tłumaczy kpt. ż.w. dr Cezary Łuczywek z Green Management.

II panel konferencji poświęcono natomiast odpowiedzialności i roszczeniom, jakie muszą być zachowane w przewozie ładunku drogą morską. R.pr. Zbigniew Jaś, prezes Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej w Gdyni, w swoim wystąpieniu omówił praktyczne zastosowanie Reguł Hasko-Visbijskich.

– Reguły Hasko-Visbijskie składają się z trzech konwencji: konwencji z 1924 r., czyli praktycznie rzecz biorąc, już będą obchodziły niedługo stulecie, to jest konwencja o ujednostajnieniu niektórych spraw konosamentowych. Następnie również w tym bloku jest to konwencja z 1968 r., która zmieniła nieznacznie Konwencję Haską, i Protokół z 1979 r. To jest bardzo znaczący krok związany z ujednoliceniem i skodyfikowaniem spraw konosamentowych. Jest to pewne ograniczenie też swobody kontraktowej pomiędzy stronami przewozu. Tak jak dawniej była możliwość swobodnego kształtowania odpowiedzialności przewoźnika, tak teraz sprawy tej odpowiedzialności zostały ograniczone w znaczący sposób właśnie poprzez Konwencję Haską i poprzez Reguły Visby i ten Protokół z 1979 r. Reguly Hasko-Visbijskie z uwagi na to, że były takimi przełomowymi aktami prawnymi, ciągle obowiązują i myślę, że, może nie w pełnej postaci, ale będą jeszcze obowiązywały – tłumaczy r.pr. Zbigniew Jaś, prezes Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarki Morskiej w Gdyni.

Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego odbyła się po raz VIII.

– Gościmy jak zwykle prelegentów ze świata nauki i świata biznesu. Oprócz przedstawicieli Katedry Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji, również mamy przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do tego mamy prelegentów z Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA, także całe grono znamienitych specjalistów – mówi  r.pr. Jakub Puszkarski z Katedry Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Konferencję Prawa Morskiego poprzedziły II International Seminar „Maritime Roman Law”, którego inicjatorem był Zakład Prawa Rzymskiego WPiA UG, oraz Panel młodych naukowców.

Organizatorami VIII Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego byli Katedra Prawa Morskiego WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.