• <

Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni

pc/am.gdynia.pl

26.04.2018 16:46 Źródło: własne
Strona główna Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni
Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Dar Młodzieży kończy cykl praktyk morskich, podczas których szkolili się studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG oraz belgijskiej Antwerp Maritime Academy, i w piątek o 10:00 wraca do Gdyni. Przed fregatą ostatnie prace stoczniowe – montaż nowoczesnej oczyszczalni wód balastowych, wreszcie Rejs Niepodległości – historyczna podróż dookoła świata.

W niedzielę 20 maja,w samo południe Dar Młodzieży odda cumy i ruszy po raz drugi w swojej historii na Wielki Krąg. Akademia Morska w Gdyni od lat marzyła o kolejnym wielkim rejsie fregaty, planowała trasy, utrzymywała żaglowiec w stanie technicznym pozwalającym niemal z marszu podjąć wielkie wyzwanie.

Stulecie powrotu Rzeczypospolitej na mapę Europy okazało się momentem, w którym pomysł wielkiej podróży zyskał uznanie i rządowe wsparcie. Tak narodził się Rejs Niepodległości – rejs Daru Młodzieży – godnego ambasadora promującego w świecie Polskę i biało-czerwoną banderę. Biała fregata zapisze kolejny piękny rozdział w dziejach polskiej żeglugi – przejdzie do historii, obok pionierskiej podróży Lwowa do Brazylii  (1923/1924), rejsu dookoła świata Daru Pomorza w latach 1934/1935, czy pierwszego wokółziemskiego rejsu Daru Młodzieży w latach 1987/1988. W każdej z tych podróży, podobnie jak podczas  wszystkich szkoleniowych rejsów żaglowców gdyńskiej Akademii Morskiej, świat ujrzał młodych dzielnych ludzi – adeptów morskiego fachu, przyszłych oficerów i kapitanów polskiej i międzynarodowej floty. Tak będzie również i tym razem, bowiem Rejs Niepodległości, obok wzniosłego, rocznicowego przesłania i udziału 400 laureatów ogólnopolskiego, patriotycznego konkursu, będzie pracowitym rejsem szkoleniowym – morską zawodową praktyką dla 534 studentów i uczniów średnich szkół morskich.

Odrobina statystyki – dane w przypadku tak skomplikowanego logistycznie i nautycznie przedsięwzięcia w detalach mogą jeszcze ulec korektom. Oprócz załogi stałej, w rejsie weźmie udział 472 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, uczniowie średnich szkół morskich ze Świnoujścia (33) i Szczecina (29) oraz 400 laureatów konkursu. Zaplanowano 7 wymian grup praktykantów – w sumie 934 młodych ludzi weźmie udział w tym przedsięwzięciu. 

Powrót do Gdyni zaplanowano na 28 marca 2019 roku. Przewiduje się, że Dar Młodzieży zawinie do 21 portów na 4 kontynentach, podróżując po 3 oceanach. Dzień rocznicy Stulecia Niepodległej – 11 listopada 2018 r. – zastanie fregatę gdzieś między Szanghajem a Osaką. W dniach 22-28 stycznia 2019 roku Dar Młodzieży weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Wszędzie żaglowiec pokaże biało-czerwoną banderę, a jego pojawienie się zostanie dostrzeżone – tak było zawsze, bo żaglowiec z załogą młodych ludzi morza w każdym z portów budzi zainteresowanie i  pozytywne emocje. 

Ciekawie wygląda zestawienie z pierwszym polskim rejsem dookoła świata – podróżą Daru Pomorza w latach 1934/1935. Rejs Niepodległości odbędzie się na podobnej trasie, choć jakby w przeciwną stronę. Wówczas zaczęli od Panamy, obecnie Panama będzie zwieńczeniem podróży. Punktów wspólnych jest zresztą więcej –  np. 7 portów na obu trasach powtarza się...

W samo południe 20 maja 2018 roku Dar Młodzieży zacznie pisać kolejny rozdział w historii polskiej bandery.

Dziękujemy za wysłane grafiki.