• <

Szef MSZ udaje się w środę z wizytą na Łotwę

pc

08.05.2018 16:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSZ udaje się w środę z wizytą na Łotwę

Partnerzy portalu

Szef MSZ udaje się w środę z wizytą na Łotwę - GospodarkaMorska.pl

Szef MSZ złoży w środę wizytę roboczą na Łotwie. Jacek Czaputowicz spotka się z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczem, a także - w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Adazi - z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem oraz stacjonującymi tam polskimi żołnierzami.

W Rydze odbędą się także polsko-łotewskie konsultacje polityczne pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych. Minister Czaputowicz złoży też wizytę w Łotewskiej Bibliotece Narodowej.

"Głównym tematem rozmów ministrów Czaputowicza i Rinkevicza będą kwestie bilateralne. Nasze stosunki są bardzo dobre, ale zawsze należy o nich dyskutować i nad możliwościami ich dalszego rozwoju. Oczywiście będą omawiane także sprawy unijne" - powiedział PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Artur Lompart.

Dodał, że w rozmowach na tematy dwustronne poruszone zostaną kwestie zarówno polityczne, jak i gospodarcze oraz kulturalne. "Mamy bardzo dobre doświadczenia na przykład w dyplomacji cyfrowej; w zwalczaniu dezinformacji Łotwa jest jednymi z tych krajów bałtyckich, który ma doświadczenie w tym zakresie" - zaznaczył Lompart.

Jak podkreślił wizyta szefa polskiej dyplomacji u polskich żołnierzy to "gest podziękowania za służbę na wschodniej flance NATO". Polski Kontyngent Wojskowy w Adazi wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej NATO stacjonującej na Łotwie.

W Bibliotece Narodowej Łotwy - powiedział Lompart - szef MSZ zapozna się z polonikami, które zostaną zaprezentowane przez dyrekcję. "Zarówno Polska jak i Łotwa obchodzą w tym roku 100-lecie niepodległości, stąd podkreślanie wzajemnych kontaktów w 1918 r. jest ważne" - dodał.

Jak poinformował, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Polska wraz z partnerami łotewskimi przygotowuje kilka projektów. "Ambasada RP na Łotwie wyda w tym roku album o stu Polakach związanych z Łotwą. Przygotuje również wystawę +Kobiety niepodległości+ w łotewskiej wersji językowej. Będzie też wystawa +Józef Piłsudski mąż stanu Polski i Europy+. Zostanie też zorganizowana olimpiada historyczna wśród uczniów szkół polskich na Łotwie, której głównym tematem będzie stulecie odzyskania niepodległości prze Polskę i Łotwę" - zapowiedział Lompart.

Decyzję o wysłaniu do Polski oraz państw bałtyckich, w tym Łotwy, czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, liczące 1-1,5 tys. żołnierzy. Każda z nich jest wielonarodowa - tzw. państwo ramowe wystawia większość sił i dowodzi całą grupą, złożoną także z żołnierzy innych krajów.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.