• <

PAIH: W czerwcu ruszy biuro handlowe w Kairze

pc

08.05.2018 17:02 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska PAIH: W czerwcu ruszy biuro handlowe w Kairze

Partnerzy portalu

PAIH: W czerwcu ruszy biuro handlowe w Kairze - GospodarkaMorska.pl

W czerwcu zacznie działać biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kairze. Według PAIH Afryka Północna to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw obiecujący rynek. Chodzi m.in. o firmy budowlane, ale też producentów żywności.

"Afryka Północna to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw bardzo obiecujący rynek. Dynamiczny rozwój gospodarczy regionu i zwiększająca się siła nabywcza jego mieszkańców daje mocne fundamenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej. W związku z tym już w czerwcu zacznie działać nasze biuro handlowe w Kairze" – zapowiedział podczas wtorkowego seminarium na temat możliwości eksportowych do Egiptu, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

Jak zaznaczył, Egipt to druga gospodarka Afryki i "nasz największy partner handlowy na tym kontynencie". "Choć jest to nadal rynek wschodzący, nasza nadwyżka handlowa z tym krajem sięgnęła w ubiegłym roku 170 mln euro, a Polski eksport stanowił 2/3 całej wymiany" – wskazał.

Wiceszef PAIH podkreślił, że założona w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju nowa polityka promocji eksportu "jest skoncentrowana na kompleksowym wsparciu" polskich przedsiębiorców za granicą, także w Afryce.

"Dlatego też zwiększamy tam naszą obecność. W kolejce do otwarcia czekają biura m.in. w Addis Abebie, Dakarze i Laos. Łącznie, w Afryce będzie aż dziewięć. Dynamiczny rozwój gospodarczy kontynentu jest podyktowany eksplozją demograficzną i głodem nowych towarów i inwestycji. Podobnie jest w Egipcie, gdzie 40 proc. społeczeństwa jest poniżej 25. roku życia" – wyjaśnił.

Według Sengera najbardziej perspektywiczne branże w tym regionie to m.in. budownictwo, ze względu na rozwój infrastruktury kraju oraz przemysł maszynowy, przetwórstwo spożywcze i żywność.

Jak podkreśliła Agencja, biuro w Kairze formalnie ruszy pod koniec czerwca, jednak jego pracownicy już są przygotowani do obsługi polskich i egipskich przedsiębiorców. Szefowa placówki w Kairze Dina Shall zaznaczyła podczas wtorkowego seminarium, że "bardzo wiele polskich firm jest zainteresowanych różnego typu działalnością biznesową" w Egipcie. "Dzięki temu, że Egipt jest członkiem Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej, polscy inwestorzy mają ułatwiony dostęp do sąsiednich rynków" – przekonywała. Jej zdaniem to zainteresowanie widać też ze strony przedsiębiorstw egipskich, które chciałyby zainwestować w Polsce.

Placówka w Kairze będzie drugim przedstawicielstwem PAIH w Afryce. Od ponad roku działa tam placówka w Kenii. Jak podała PAIH obsłużyła ona dotąd 250 zapytań polskich przedsiębiorstw. Docelowo w Afryce ma funkcjonować dziewięć biur Agencji oprócz kenijskiego i egipskiego również w Maroku, Algierii, Etiopii, RPA, Nigerii, Senegalu oraz na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.