• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki

10.10.2020 18:51 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki
Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki  - GospodarkaMorska.pl
fot. Magdalena Czernek/gdynia.pl

„Gaudeamus igitur” wybrzmiało w Gdyni. Uniwersytet Morski oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki. Uroczystość odbyła się w sobotę, 10 października na „Darze Młodzieży” i przed jego pokładem. Wzięli w niej udział m.in.: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, studenci oraz mieszkańcy.

Nowy rok akademicki na Uniwersytecie Morskim w Gdyni rozpoczęty! Uczelnia zorganizowała uroczystą inaugurację na świeżym powietrzu. Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć morskich akcentów, dlatego uroczystość odbyła się na żaglowcu „Dar Młodzieży” oraz przed jego pokładem. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ze względu na trwającą pandemię ograniczono liczbę uczestników uroczystości. Wszyscy chętni mogli też oglądać transmisję online z wydarzenia.

Ten rok jest nietypowy ze względu na wiele okoliczności. Mamy stulecie naszej działalności – kształcić zaczęliśmy dokładnie w 1920 roku. Na to nakłada się scenariusz związany z koronawirusem. Naprawdę do ostatniej chwili rozważaliśmy, czy organizować inaugurację w sposób tradycyjny, czy też zdecydować się wyłącznie na uroczystość online. Jednak zwyczaje, ceremoniał morski u nas odgrywają wielka rolę i te argumenty przeważyły, że robimy to w sposób tradycyjny. Przyjęliśmy 1500 studentów, a dzisiaj w inauguracji uczestniczyli reprezentanci wszystkich wydziałów - po 16 osób z każdego – mówi prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli Konwentu Morskiego, samorządowców czy przedstawicieli Uniwersytetu Morskiego – w tym byłych rektorów uczelni. W uroczystości wzięli też udział: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Joanna Zielińska – przewodnicząca Rady Miasta.

– Uniwersytet Morski to ważna z punktu widzenia funkcjonowania miasta uczelnia, kształcąca nie tylko na kierunkach o profilu morskim, ale także w wielu innych, ważnych dziedzinach dla gospodarki naszego miasta i regionu. Mam nadzieję, że ten nadchodzący rok akademicki to będzie rok, w którym z jednej strony uda się sprostać bardzo ambitnym wyzwaniom i realizować bardzo nowoczesne programy kształcenia, a jednocześnie będzie rokiem, który da studentom poczucie bezpieczeństwa, bo zdrowie i bezpieczeństwo dzisiaj stają się wyznacznikiem właściwie wszystkich naszych aktywności
– mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru uczelni i odegrania hymnu państwowego. Następnie przemówienie wygłosił rektor Uniwersytetu Morskiego – prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit. Kolejnym punktem było ślubowanie oraz immatrykulacja studentów pierwszego roku i doktorantów. Podczas uroczystości odczytano też listy gratulacyjne od przedstawicieli rządu i władz państwowych. Wręczono również nagrody ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej dla studentów i pracowników Uniwersytetu Morskiego.

Nauka w formie hybrydowej

W tym roku uczelnia zdecydowała się na prowadzenie zajęć w formie hybrydowej. Tylko taki wariant umożliwia kształcenie na najwyższym poziomie. Niektórych zajęć nie można bowiem przeprowadzić online.

Mamy kilka rozwiązań. Plan A to jest wersja mieszana. Większość zajęć online, a te, których nie da się przeprowadzić przy komputerze, będą musiały być zrobione w czasie rzeczywistym w symulatorach czy laboratoriach, które są bogato wyposażone – mówi Weintrit.

Uczelnia oferuje studia I i II stopnia na 9 kierunkach i 43 specjalnościach. Na Wydziale Elektrycznym to: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, informatyka oraz technologie kosmiczne i satelitarne. Z kolei na Wydziale Nawigacyjnym - nawigacja, a także transport. Wydział Mechaniczny to miejsce dla tych, którzy chcą studiować mechanikę i budowę maszyn. Natomiast Wydział Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa proponuje dwa kierunki: innowacyjną gospodarkę lub towaroznawstwo.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35671,00 $ tona -0,25% 28 lip
 Cynk 2951,00 $ tona 0,10% 28 lip
 Aluminium 2516,00 $ tona 0,76% 28 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.