• <

Żeglarskie laury wręczone

ac

30.05.2021 10:20 Źródło: gdynia.pl
Żeglarskie laury wręczone - GospodarkaMorska.pl
Fot. gdynia.pl

Za nami 10. edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Tym razem to wyjątkowe wyróżnienie powędrowało do tych, którzy stoją na straży żeglarskiej i morskiej edukacji i wyszkolili wiele pokoleń młodych ludzi. 

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza to szczególny laur. Otrzymują ją żeglarze wyróżniający się prekursorskimi osiągnięciami oraz wychowawcy kształtujący żeglarską świadomość kolejnych pokoleń. W tym roku nagroda główna trafiła do kpt. Adam Wiśniewskiego, który wymyślił program edukacji żeglarskiej dla młodzieży i organizuje szkolenia oraz rejsy dla dzieci z domów dziecka. Kapituła przyznała też nagrodę specjalną. Otrzymał ją Uniwersytet Morski w Gdyni. Doceniono to, że uczelnia od stu lat kształci i wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Oficjalne wręczenie żeglarskich laurów odbyło się w Muzeum Miasta Gdyni.

Werdykt ogłoszono w lutym. Kapituła wybrała wtedy laureatów podczas obrad online. Natomiast uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątek, 28 maja w Muzeum Miasta Gdyni. Do tej pory gala była organizowana w Warszawie, ale z okazji jubileuszu uroczystość po raz pierwszy zagościła w naszym mieście. Otworzył ją prezydent Wojciech Szczurek.

– Po raz pierwszy wręczamy tę nagrodę w Gdyni, ale jest ona związana z naszym miastem od zawsze. To bardzo ważne, aby celebrować tradycje morskie, które nie tylko przywołują postać kpt. Leszka Wiktorowicza, ale są też okazją do tego, by honorować i nagradzać tych, którzy w kolejnych latach robili coś szczególnego, zarażając innych miłością do morza, edukując, czy prowadząc działania, które popularyzują kulturę morską. Pamiętajmy o tym, że żyjąc w tym pięknym mieście morze mamy zadane i to morze zobowiązuje – także do tego, by pamiętać o jego bohaterach, szczególnych postaciach i ich wyczynach – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Trudny wybór laureata

O tym, kto otrzyma żeglarski laur zdecydowała kapituła w składzie: Mariusz Wiktorowicz - syn kapitana Wiktorowicza i przewodniczący kapituły, Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Joanna Zielińska - przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Marek Padjas, Mira Urbaniak i Marek Brągoszewski z Bractwa Kaphornowców oraz Waldemar Heflich - Press Club Polska, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”. Jury jak zawsze miało twardy orzech do zgryzienia. Jednak członkowie kapituły zdecydowali się w docenić wyjątkową osobę.

– Było trudno jeśli chodzi o wybór laureata nagrody głównej. W regulaminie mamy precyzyjny zapis, że to wyróżnienie jest przyznawane za propagowanie żeglarstwa. Natomiast w 2020 roku w związku z pandemią odwoływano wiele wydarzeń. Nagrodziliśmy osobę, która po prostu przez cały czas była aktywna i działała na rzecz dzieci, które są w trudnej sytuacji, co jest bardzo wartościowe – podkreśliła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członkini kapituły nagrody.

– Żeglarstwo, jak żaden inny sport, doskonale nadaje się dla młodych ludzi. Na pokładzie jachtu można ich nauczyć tych cech, które są niezbędne w życiu – współpracy, szacunku do drugiego człowieka, odpowiedzialności za innych, zaradności. Wszyscy, którzy zajmują się wychowaniem morskim, z uwzględnieniem żeglarstwa, zasługują na słowa uznania. Jeśli na dodatek ktoś prowadzi taką działalność dla dzieci z domów dziecka, to należy musię wielkie wyróżnienie, bo to właśnie tej młodzieży potrzeba przygotowania do rejsu w dorosłość. Od 10 lat takie cele realizuje Fundacja „Ocean marzeń”. Dlatego w tym roku laureatem Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza został kpt. Adam Wiśniewski – fundator i prezes tej fundacji – mówił w laudacji Waldemar Heflich, redaktor naczelny miesięcznika „Żagle”.

Kapitan Adam Wiśniewski jest pomysłodawcą Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej. Dzięki niemu podopieczni domów dziecka i rodzinnych domów dziecka mogą odkrywać swoje silne strony i dążyć do realizacji swoich marzeń oraz celów. Głównym elementem programu są rejsy morskie i śródlądowe. Odbywały się one nawet w czasie pandemii. Zorganizowano siedem żeglarskich wypraw, wdrażając nowatorskie rozwiązanie polegające na zastosowaniu zasady „jeden jacht – jeden adres”. W rejsie brali udział wychowankowie i wychowawcy z jednej placówki. Program jest realizowany od dziesięciu lat. W tym czasie udało się zorganizować m.in. 56 rejsów i szkoleń na Mazurach oraz 18 wypraw po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, w których uczestniczyło 900 dzieci.

– Kapitan Wiśniewski idealnie wpasowuje się w ideę, którą tworzył mój ojciec. Chodzi o wychowanie morskie, kształtowanie młodych ludzi na morzu, uczenie ich przyjaźni i wzajemnej pomocy – zaznaczył Mariusz Wiktorowicz, syn kpt. Wiktorowicza i przewodniczący kapituły.

Laureat otrzymał medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

– Dziękuję bardzo za wyróżnienie i za to, że mogę tutaj stać. Ta nagroda to docenienie 10 lat pracy całej fundacji. Dziękuję naszym wychowankom, że są z nami. Dzisiaj to oni są kadrą szkoleniową, ja jestem ich kapitanem po to, żeby można było płynąć dalej – powiedział kpt. Adam Wiśniewski, laureat Nagrody im. kpt. Leszka Wiktorowicza.

Uniwersytet Morski w Gdyni z nagrodą specjalną

Po raz szósty kapituła przyznała również nagrodę specjalną. Uhonorowano nią Uniwersytet Morski w Gdyni. Uczelnia w ubiegłym roku świętowała stulecie istnienia. Przyznane wyróżnienie to podziękowanie i docenienie wkładu, jaki wniosła w edukację morską polskiego społeczeństwa. Uniwersytet Morski to niekwestionowana chluba nie tylko Gdyni, ale również całej Polski. Uczelnia wypuszcza w świat świetnie przygotowanych specjalistów. Jej mury opuściło wielu kapitanów żeglugi wielkiej, oficerów mechaników, profesorów, naukowców, żeglarzy, podróżników czy pisarzy.

– Nie było dyskusji związanej z nagrodą specjalną, bo przez cały 2020 rok obchodziliśmy stulecie szkolnictwa morskiego. Dlatego przyznanie nagrody specjalnej Uniwersytetowi Morskiemu, który jest spadkobiercą wszystkich działań związanych z edukacją morską, było bezdyskusyjne – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i członkini kapituły nagrody.

– W ubiegłym roku obchodziliśmy stulecie naszej uczelni. Od samego początku dostrzegliśmy potrzebę szkolenia na żaglowcach. Jednak nagroda jest dla nas szczególna również z innego powodu. Kapitan Wiktorowicz był naszym długoletnim pracownikiem. Właściwie całe swoje dorosłe życie związał z naszą uczelnią. A ja byłem jego asystentem na „Darze Młodzieży”. Dlatego cieszę się, że to właśnie nasza uczelnia została wyróżniona tą nagrodą – mówi prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.


O patronie nagrody

Kapitan Leszek Wiktorowicz był wybitnym polskim żeglarzem, wychowawcą wielu pokoleń polskich marynarzy. Człowiekiem, który kochał morze i ludzi. Przez wielu kojarzony przede wszystkim jako budowniczy, a następnie wieloletni komendant „Daru Młodzieży” - największego i najpiękniejszego polskiego żaglowca, który poprowadził w pierwszy historyczny rejs dookoła świata. Podczas kilkudziesięciu lat służby na morzu wychował tysiące polskich marynarzy, a Biała Fregata pod jego dowództwem zawsze była ambasadorem i najlepszą wizytówką Polski na całym świecie.

Nagrodę ustanowili spadkobiercy kpt. ż.w. Leszka Wiktorowicza, a także Gdynia, Stowarzyszenie Bractwo Kaphornowców oraz Fundacja Press Club.


taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.