• <

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

ac

30.05.2021 12:15 Źródło: 3 FO
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1

Partnerzy portalu

ORP Gen. K. Pułaski powrócił z ćwiczenia Joint Warrior 21-1 - GospodarkaMorska.pl
Fot. 3 FO

W piątek, 28 maja br., fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski weszła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Przez dwa tygodnie jednostka reprezentowała polską Marynarkę Wojenną podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim.

Gospodarzem międzynarodowych ćwiczeń była Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, która wraz z państwami sojuszniczymi doskonaliła umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Głównym celem tegorocznych manewrów Joint Warrior 21-1 było rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. W NATO-wskiej operacji, która odbyła się w terminie 8-20 maja udział wzięło około 13 tysięcy żołnierzy, z 10 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 150 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe.

ORP Gen. K. Pułaski wraz z zaokrętowanym śmigłowcem pokładowym SH-2G, w ramach działań eskortowych realizował zadania skupione na zwalczaniu okrętów podwodnych, obronie przeciwlotniczej, uzupełnianiu zapasów w morzu (RAS), współpracy z lotnictwem morskim oraz innych epizodów z zaangażowaniem sił państw NATO.

Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu wysokiego stopnia wyszkolenia marynarzy i personelu lotniczego.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski – to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS CLARK. Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.