• <
siemens_gamesa_2022

NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia"

gm

13.09.2022 15:56 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia"

Partnerzy portalu

NBP wprowadza do obiegu monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia" - GospodarkaMorska.pl
Fot. NBP

NBP wprowadza do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską "100-lecie Portu Gdynia" o nominale 20 zł – podał bank centralny we wtorkowym komunikacie.

Narodowy Bank Polski poinformował we wtorkowym komunikacie, że od środy będzie dostępna nowa moneta kolekcjonerska "100-lecie Portu Gdynia".

"Srebrna moneta o nominale 20 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 12 tys. sztuk i będzie można ją nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner w cenie 290 zł. Moneta jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 38,61 milimetra i masę 28,28 grama, jest oksydowana i ma elementy wykonane z transparentnej żywicy" – podano w komunikacie banku centralnego.

Jak dodano, moneta upamiętnia powstanie gdyńskiego portu. Na rewersie monety widnieje popiersie projektanta portu Tadeusza Wendy wykonane na podstawie fotografii portretowej z 1918 r. Na pierwszym planie ukazano fragmenty portalu dźwigu bramowego o ażurowej konstrukcji, używanego w czasach Wendy i obecnie. Dźwigi w tle to urządzenia współczesne.

Na awersie monety - poza obowiązkowymi elementami, jak nominał, napis "Rzeczpospolita Polska”, rok emisji i wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej - widnieje plan gdyńskiego portu.

"Jako wzór posłużył projekt Tadeusza Wendy, sporządzony prawdopodobnie ok. 1936 r. Plan ukazuje stan portu na ten rok, a także Kanał Przemysłowy (który ostatecznie nigdy nie powstał), część magazynów portowych oraz nabrzeży i basenów, które zamierzano wybudować w kolejnych latach" – wskazano w komunikacie.

NBP podał także, że 26 października 2022 r. Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne monety o nominale 10 zł każda z serii "Wielcy polscy ekonomiści" – "Władysław Zawadzki" oraz "Michał Kalecki". 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
Bollore_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.